Ana sayfa Donanım Adobe Dinamik Linkler

Adobe Dinamik Linkler

0

After Effects, Premiere ve Encore DVD ile pratik bir işleyiş
 

Dinamik linki kullanarak bir After Effect kompozitini Premiere TimeLine”ınına alıp yine dinamik linkle Encore DVD”ye göndererek Photoshop”ta tasarladığımız menü grafiği ile nasıl DVD yazacağımızı açıklamaya çalışacağım.

Post Prodüksiyon aşamasında en önemli sorunumuzun zaman olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Adobe”nin hayatımızı kolaylaştıran ve zamana karşı yarışta bize büyük kolaylık sağlayan dinamik linklerin mantığını After Effects, Premiere ve Encore DVD üzerinden dinamik bir şekilde aktarmaya çalışacağım. Lafı daha fazla uzatmadan pratik alana geçiyorum.
 

adobe dinamik linkler
 
öncelikle resimde görmüş olduğunuz After Effects kompozitini dinamik linki kullanarak Premiere”e gönderiyorum, burada dosyamızı isim verip kaydettikten sonra export , render ya da hiçbir şey ile zaman kaybetmeden After Effects kompozitimiz bir Premiere sekansına dönüşmüş oluyor. Premiere dosyamızı çift tıklayarak açıyoruz. Bu sekansta MacLine dergisinin tanıtım filmini kurguladığımızı düşünelim After Effects kompoziti, benim ismimin yazdığı havalı giriş jeneriği olsun, bunun hemen ardından diğer yazarların ve MacLine”ın anlatıldığı Premiere”de cut kurguladığımız sıkıcı asıl filme geçelim. Premiere”de yapılan cut kurgu After Effects”te yapılmış bol efektli girişin yerini tutmayacak pek tabi ama sade olanın alacağımız bütün yollardan sonra geleceğimiz son nokta olabileceğini unutmayalım. “The best cut is the cut” derler ya, neyse bu konuya hiç girmiyorum! Biz o bölüme kısaca sıkıcı diyelim öyle olmadığı halde.

 

After Effects kompozitine Premiere kurgumuzu ekledikten sonra Premiere sekansını yine dinamik linki kullanarak Encore DVD”ye gönderiyorum. Gelen sekans üzerinde timeline oluştur diyerek Premiere sekansını Encore DVD”de daha sonra vereceğim linkle izlenebilir bir film haline getiriyorum. Bu yazıda çok fazla ayrıntısına girmeyeceğim fakat dinamik linkten bahsederken yerinde olduğunu düşündüğüm, basit bir örnekle menünün arayüzünü Photoshop ile tasarlayabileceğimizi açıklamaya çalışacağım. Project kısmında sağ tuş yapıp new menü diyorum buradaki menünüz de Flash yada After Effects kompoziti olabilir.

Menü üzerinde sağ tıklayıp edit menü in Photoshop yaptığımızda menümüz Photoshop”ta açılıyor burada değiştirdiğim menü renkleri, fontlar, yazılar vs. otomatik olarak Encore DVD”de de değişiyor bunun için sadece kaydet demem yeterli.
 

after effects
 
Aynı şekilde Premiere timeline”daki bir fotografı Photoshop”ta işlemeniz mümkün, bunu ses dosyaları için de Audition ve Soundbooth programlarında yapabilirsiniz. Burada bir önemli bir de önemsiz nokta var. önemsiz olan nokta bu yaptığımız bir dinamik link oluşturma işlemi olmadığı önemli olan nokta ise dinamik link gibi kullanabiliyor olmamız.

Bu nedenle bu bilgi çokta işlevsel değil. İşlevsel olan şey Adobe gurubu programları kullanarak DVD içeriğini ya da menüsünü ayrıca export ve importa gerek kalmadan anında değiştirebiliyor olmamız.

Dağıttığımız konuyu hemen toparlayalım şimdi. After Effects”te oluşturduğumuz havalı jeneriğimize Premiere”de eklediğimiz sıkıcı filmle beraber Encore DVD”ye gönderdik ve menü tasarımımızı da gönlümüzce Photoshop”ta yaptık. Encore DVD”de artık DVD mizi yazmaya hazırız. Menüden Build DVD diyor ve DVD mizi yazdırmadan önce açılan pencerede Encore DVD”ye “Check DVD” deyip kontrol ettirdikten sonra DVD mizi yazdırıyoruz.

 

Ve fakat zamanın hızlı aktığı yüzyılımızda daha iki gün geçmeden MacLine dergisi daha yaratıcı, daha hızlı, daha iyi yazan bir yazar buluyor ve tabiî ki filmde benim ismimin yerini onun alması gerekiyor. Buraya kadar yalnızca bizi bir dizi exporttan kurtaran dinamik link burada müthiş bir kolaylık sağlıyor ve sizi benden kurtarıyor. öyle ki After Effects”teki yazı layerından benim adımı daha iyi olan yazarın adı ile değiştiriyoruz ve yeni DVD”niz hazır.

Başka hiçbir işleme gerek duymadan After Effects”te yaptığımız bu düzenleme Encore DVD”de, DVD”ye yazılmaya hazır halde bekliyor. Aynı şekilde Premiere”deki sıkıcı filmi de değiştirdiğimizde aynı sonucu alacağımızı artık hepimiz biliyoruz. Ne diyelim bıçak sırtı bir durum bu; değiştirmenin bu kadar kolay olması içime bir hüzün çökmesine neden oldu, nedense? Ama bu yazıyı böyle hüzünlü bitirmeye hiç niyetim yok doğrusu, başıma çok kez türlü şekillerde gelen bir şöyle bir örnekle yüreklere su serpeyim…
 


 
İçinde After Effects ile yaptığımız animasyonların da olduğu bir buçuk saatlik bir filmi Premiere”de kurgulayıp DVD”sini yapmıştım ve sonradan yazı animasyonumuzun biraz hızlı kaçtığını düşündüm ve bunu değiştirmek istedim. Bunun için şöyle yol izlemem gerekiyordu: After Effects”e git, yapmak istediğini yap exportla kurgu programına import et filmin ilgili yerine yerleştir.

DVD”ye basmak için mov, mpeg vs olarak yeniden exportla DVD yapma programına import et ve nihayet DVD”ye yazdır, ya da bırakalım hızlı kalsın hiç uğraşılmaz abi nazar boncuğu o.
Dinamik Link sayesinde, önceden yaşadığımız hammaliye prosesi gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçerek yaratma heyecanımızı baltalamıyor. Değiştirmek istediğimiz ufacık bir yer için renderlar, exportlar ve importlarla vakit kaybedilmiyor ve bu bize yaratımlarımız için daha fazla zaman ve özgürlük sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here