Ana sayfa Donanım Adobe Creative Suite 4

Adobe Creative Suite 4

0

Adobe, sonunda uzun süredir beklenen Creative Suite 4 sürümünü duyurdu.

Alışılageldiği üzere, Adobe hemen hemen her 2 yılda bir, CS paketi üzerinde kapsamlı yenilikler gerçekleştiriyor. Her yeni CS paketi, kullanıcılar için büyük kolaylıklar ve beklenmedik, şaşırtıcı özelliklerle ortaya çıkıyor. Creative Suite 4 paketi ile de, bu gelenek bozulmamış oldu. Paket içeriğindeki her program, kullanıcılara yeni alışkanlıklar kazandıracağa benziyor. Hatta bu yeni alışkanlıkların yanında, “daha önce bu özellik yokken nasıl iş yapıyorduk?” diyebileceğiniz yenilikleri gördüğünüzde, Adobe”un ne kadar iyi bir iş çıkardığını takdir edeceksiniz.
Creative Suite CS4, Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi birçok yazılımın bir araya gelmesiyle oluşuyor. Fotoğrafseverlerin en çok ilgisini çekecek olan yazılım ise kuşkusuz Photoshop. Bu dosyamızda Photoshop CS4″te bizi bekleyen yenilikler üzerine yoğunlaşıp, belli başlı özelliklerini kısaca tanıtmaya çalışacağız.
 
Photoshop CS4
Photoshop, yıllardan beri amatör veya profesyonel, tüm imaj düzenleme işlemleri için ilk tercih olma özelliğini koruyan, Adobe”un belki de en ünlü yazılımı. Bilgisayarlarımızdaki vazgeçilmezliğini koruyan yegane yazılımlardan biri olan Photoshop”un CS4 sürümünü ilk açtığımızda gözümüze hemen arayüzdeki değişiklikler takılıyor. Tüm diğer CS4 yazılımlarında olduğu gibi, Photoshop”ta da tab”lı pencere yapısı ile karşılaşıyoruz. Aynı şekilde, Photoshop”da ilk açılışta saptanmış olarak bir “uygulama artalanı” ile geliyor. Windows kullanıcıları için alışılageldik bir arayüz olsa da, Mac kullanıcıları bunu kapatmak isteyeceklerdir. Bunun için, Windows > Application Frame komutunu kullanabilirsiniz. Gözümüze takılan yeniliklerden biri hemen göreceğiniz 3D menüsü. Yüksek ihtimalle, siz de bu menüyü gördükten sonra neler yapabileceğinizi denemek isteyeceksiniz. Bunun için hemen bir fotoğrafı açarak işe başlayın ve 3D menüsünden “New 3D Postcard From Layer” komutunu verin.
 
 

 

 

 
Fotoğrafınızın Layer paletinde bir 3D nesne olarak görüntülendiğini farkedeceksiniz. Yeni eklenen “3D (Mesh)” paletini kullanarak artık fotoğrafınızı 3 boyutlu bir obje gibi istediğiniz yöne çevirebilir, perspektif verebilir yahut döndürebilirsiniz.
Daha pratik uygulamalar için ise, fotoğrafın sol üst köşesinde bulunan kontroller palette görebileceğiniz işlevleri kullanmanızı sağlıyor. Bu kontrolleri kullanarak daha önce binbir güçlükle yaptığınız 3D boyutlandırma işlemlerini artık Photoshop üzerinde kolaylıkla yapabiliyoruz. Tabii ki eklenen 3 boyut özellikleri bunlarla sınırlı değil. Herhangi bir fotoğrafı üçboyutlu bir nesnenin çevresine de sarabilirsiniz.

Bunun için; 3D > New Shape From Layer komutu altında, hazır pek çok geometrik şekil bulunuyor. Bunlardan birini seçerek çalışmanızı bu şeklin çevresine sarabilirsiniz.
örneğin çalışmanızı bir silindir üzerinde görmek istiyorsanız, ilgili komutu verdikten sonra 3D paletini kullanarak objenizi döndürebilir, istediğiniz yüzeylere istediğiniz ışık değerlerini vererek çalışmanızı 3 boyutlu olarak sunuma hazırlayabilirsiniz.
Photoshop, kullanıcıya 3 boyutlu objeleri dilediği gibi hazırlayabilmesi için çok sayıda ve detaylı seçenekler sunuyor. Bu sayede, basit bir obje kaplama işi için profesyonel 3D yazılımları kullanmanız gerekmiyor. 3D paletini biraz kurcaladıktan sonra aslında bunun ne denli devrimsel bir yenilik olduğunu fark ediyorsunuz.
 

 
Dikkat çekici yeniliklerden biri de yeni Adjustment paleti. (resim 26)
Basitçe anlatmak gerekirse, artık renk düzenlemesi yapmak istediğiniz zaman Layer paletinde yeni bir “Adjustment Layer” oluşturmak zorunda kalmıyorsunuz. Palet üzerindeki kontrollerden birini seçtiğinizde Photoshop sizin için Layer paleti üzerinde bir Adjustment layer oluşturuyor. Bu layer üzerinde Adjustment paletini kullanarak renk ayarlamasını gerçekleştirebiliyoruz.  Ve yine eğer yeni bir Adjustment Layer eklemek istiyorsak, paletin sol alt köşesindeki geri OK butonuna basarak renk ayar seçeneklerine geri dönebiliyoruz.

Bu paleti kullanırken, ister istemez yeni bir palet dikkatimizi çekiyor. Eğer bir seçim üzerinde Adjustment Layer oluşturmuş isek, yeni Mask paleti üzerinde (ve dahi Channels paletinde) otomatik bir maske alanı oluşuyor.  (resim 28)

Mask paleti üzerinde renk ayarı yaptığımız seçim alanı maskelenmiş olarak görülebilir. Buradaki Feather ve Density ayarlarını kullanarak daha önceki versiyonlarda zahmetli biçimde seçim alanlarına uyguladığımız Feather gibi etkileri canlı olarak uygulamak mümkün hale gelmiş. örneğin çalışmanızda kabaca bir seçim yaptınız ve bir alana kontrast ayarı uygulayacaksınız. Adjustment paleti üzerindeki kontrast butonuna basın, kontrastı dilediğiniz gibi ayarlayın, ardından Mask paletine gelip kabaca yaptığınız seçime Feather uygulayarak kaba seçiminizi daha yumuşak hale getirin. Tabii belki de en güzeli bunu sürgüyle tekrar oynayarak kolayca geri alabileceğinizi, yahut değiştirebileceğinizi bilmek… Peki görüntüyü “kalıcı olma” korkusu olmadan dilediğiniz gibi döndürebileceğinizi bilseniz? Hemen kontrol barı veya Tools paletinden “Rotate View” butonuna tıklayın ve çalışma alanına gelip elinizle istediğiniz gibi döndürün ve (resim 29) işiniz bittikten sonra “Reset View” diyerek orijinal görünüme geri dönün. Photoshop üzerindeki yenilikler bunlarla sınırlı değil. Fotoğraf sanatçılarının ve illustratörlerin hayatını kolaylaştıracak çok fazla yeni özellik mevcut. Bunları tek tek keşfetmek bile oldukça uzun sürenizi alacak.
Bize ise şimdilik sadece; “çok güzel olmuş” demek düşüyor.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here