Ana sayfa Donanım Adobe Creative Cloud (CC)

Adobe Creative Cloud (CC)

1

Fotoğraf pahalı bir tutku, meslek, yaşam biçimi. Bu serüvene adım atan herkes çok kısa zamanda gerekli donanımı sağlayabilmek adına hayatındaki diğer pek çok harcamasından fedakarlık yapmak zorunda kalıyor. İşe uygun bir SLR makine ve objektif ile başlayan pek çok fotoğraf sever, daha bu aşamada bile gerekli bütçenin fazlalığı nedeniyle sıkıntı yaşıyor ve hatta fotoğraf serüvenini daha başında terk etmek zorunda kalabiliyor. Bir SLR body ve bir temel objektif de yeterli değil elbette. Zaman size değişik açılarda objektifler sipariş ediyor. Ardından flaşlar, tripod vs gibi pek çok farklı donanım ihtiyacı hasıl oluyor. Bu noktadan bakıldığında, zaten donanım ve malzeme ihtiyacı bu denli pahalı iken, bir de yazılıma para vermek pek çok fotoğrafçının zor aldığı bir karar. İşin başında bu gereklilik başka nasıl halledilebilir kurnazlığı deneniyor.

 

 

çok nadiren, eğer bilgisayara ve internete çok hakimseniz bu kurnazlık da bir süre sizi idare edebiliyor. Ancak zaman çok sert bir aşındırıcı düzlem. İhtiyaçlar devamlı dönüşerek devam ederken, statik bir kurnazlık ile elde edilmiş yazılım altyapısı pek çok zaaf içeriyor kendi bünyesinde. Bir de belirli sayıda fotoğraf üretilen geziler arttıkça, hatta eşe dosta başlayarak sonra işe dönüşen bir düğün dernek bebek fotoğrafçılığı yanında ciddi bir fotoğraf işleme gerekliliği de getiriyor. Zaman kısıtlı, yapılmak istenen iş çok, eldeki program ise birçok pürüzler içeriyor. 

 

Bu noktada, Adobe CC devreye giriyor bence; yani Adobe Creative Cloud. Bir tür abonelik sistemi. Aslında oldukça pahalı olan bu programlara çok uygun aylık taksitlerle abone oluyorsunuz. Abonelik senelik mantıkta başlatılıp aylık olarak sizden tahsil ediliyor. Ben sertifikalı bir CS6 Extended kullanıcısı olmama rağmen (yani ciddi bir para ödeyerek bilgisayarıma Photoshop ve Bridge programlarını lisanslı olarak indirmeme rağmen), uygun bir Adobe CC kampanyasına üye oldum ve artık bir Adobe Master Set sahibiyim. Yani 27 tane Adobe programına (Photoshop, Bridge, Lightroom, İllustrator, Indesign, After Effects, Premiere Pro, Flash Professional vs gibi 27 program) sahibim. 

 

 

Adobe CC“ye üye olduğunuzda, hem bu programları bilgisayarınıza rahatlıkla indirip kullanmaya başlıyor hem de zaman içinde oluşan yeni gelişmeleri yeni bir sürümün çıkmasını beklemeden anlık updatelerle sahip olabiliyorsunuz. örneğin yeni çıkan bir fotoğraf makinesi satın aldınız. Elinizde bulunan Photoshop sürümü muhtemelen bu yeni makineyi tanımadığı için RAW dosyaları açma ve işleme konusunda sorunlar yaşayabiliyor, PS”nizi update etmeden bu sorunu bin bir kurnazlık ile çözmeye çalışıyorsunuz.  

 

Oysa bir fotoğrafçı zamanını bu tür basit işlere harcamamalı. Adobe CC üyeliği size bu kolaylığı sunuyor. Biliyorum bir maliyeti var ama hayatta hangi kolaylık bedava sunuluyor ki? Ben uzun zamandır fotoğraf çeken ve bu konuda pek çok dersler veren bir fotoğrafsever olarak, Adobe CC”yi kesinlikle tavsiye ediyorum. İyi bir bilgisayar ve Adobe CC üyeliği bir fotoğrafçının ihtiyaç duyacağı pek çok gerekliliği yerine getirmesinde faydalı olacaktır.Yazımızı Photoshop CC ile gelen Camera RAW 8,2 de yer alan bir Lens Correction yeniliği ile tamamlayalım.

 

 

CC”nin bize sunduğu basit gelişmelerden biri de bir tek tıkla fotoğrafımızın mimari sıkıntılarını aşabileceğimiz gelişmiş Lens Correction seçeneğidir. Bu seçenek o denli kullanışlı ki (aynı tool Lightroom 5 Ccde de yer alıyor) sorunları aşmaktan öte, bazı mimari çekimlerde sizin olmadığınız bir açıdan bile fotoğraf üretmenizi sağlayabilmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here