Ana sayfa İnternet Adım adım Post-PC Çağı

Adım adım Post-PC Çağı

0

iPad ve değişimin beraberinde getirdiği sonuçlar

Hafızamda daha dün gibi taze. Ne kadar geçti ki üzerinden? Daha ne kadar oldu ki bizlerle tanışalı? önümüzdeki Nisan ayında henüz 3. yılını dolduracak iPad. İlk tanıtımı sırasında, “Post PC” dönemine girdiğimizi söylemişti Steve Jobs… Ve iPad, bu dönemin habercisiydi… Gerçekten de öyle oldu, iPad geride bıraktığımız 3 yılın sonunda PC endüstrisini derinden etkiledi ve biçimlendirmeye başladı.
 

 
Tanıtım etkinliğinde iPad”in konumlandırması net bir şekilde yapılmış ve bu yeni ürün akıllı telefonlar ile kişisel bilgisayarlar arasındaki yerini almıştı. iPad, günlük bilgisayar kullanımı sırasında yapılan hemen her şeyi daha kolay ve eğlenceli bir şekilde yapabiliyordu. Tabii ki her yeni Apple ürününün başına gelen, iPad”in de başına geldi. ürün tanıtımından sonra birilerince yerden yere vuruldu. Neler denmedi ki hakkında, “Büyük ekranlı iPod Touch” diyen de çıktı “Netbook”ların bile yerini tutamayacak bir ürün” diyen de. Fakat aradan geçen 3 yıla yakın zamanda iPad oyuncak olmadığı ispat etmek bir yana, değil netbook”ları, dizüstü PC”leri bile tahtından edecek bir noktaya ulaştı. 100 milyona ulaşan satış rakamıyla iPad, günümüzde satılan her 4 kişisel bilgisayardan biri.

 

iPad”i yetersiz bulanların aklında hep aynı yanıldı vardı, hala var. Onlar “kişisel bilgisayar” kavramını hala 80″lerdeki gibi yorumluyorlar. Bilgisayarları ağır, hantal, endüstriyel bir ürün ve bir iş makinası olarak görüyorlar. Oysa bugün kişisel bilgisayar üzerinde sıradan hiçbir kullanıcı nükleer deney yapmıyor. Milyonlarca kullanıcının tek isteği sorunsuzca internette dolaşmak, sosyal ağlara erişmek, e-posta akışını sağlamak, fotoğraflarını, videolarını, belgelerini ve kişisel bloglarını düzenlemek, film izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak , eğlenceli ve yaratıcı uygulamalarla hoş vakit geçirmek.
 

 
İşte iPad, bu saydıklarımı ve daha fazlasını en kolay, en basit ve en sorunsuz şekliyle yapıyor. Boyutu ve ağırlıyla en üst seviyede mobilite sunuyor. Uzun pil ömrüyle sizi prize mahkum olmaktan kurtarıyor. Kişisel bilgisayarlar ise adım adım profesyonel amaçlı kullanıma doğru itiliyor. önümüzdeki dönemde PC”nin terk edilme sürecinin hızlanacağına hep birlikte tanıklık edeceğiz. Tarihin akışı artık bu yönde seyredecek ve adım adım Post PC çağının yükselişini göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here