Ana sayfa İnternet Adım adım Google hesabı güvenliği (Resimli anlatım)

Adım adım Google hesabı güvenliği (Resimli anlatım)

0

Şu linke tıklayıp, açılan sayfada sağ üstteki “Başlayın” a tıklayın.

 

Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek Google hesabınıza giriş yapın. Tam güvenlik için bu işlemleri başkasına ait ya da toplu kullanılan bilgisayarlarda değil KENDİ bilgisayarınızdan yapın.

 

KENDİNİZE AİT (sizin kullandığınız) ve o an yanınızda olan cep telefonu numaranızı Türk bayrağı yanındaki kutucuğa yazın ve “Doğrulama kodu gönder” yazan butona tıklayın.

 

Ekranda YEŞİL yazı ile “Doğrılama kodu gönderildi” yazması gerekiyor. Az önce yazdığınız cep telefonu numarasına SMS ile bir mesaj gelecek.  Gelen kodu aşağıdaki kutucuğa yazıp “Doğrula” deyin.

 

Eğer girdiğiniz kod doğruysa gelen bu sayfada “Kurulumu başlat” yazan düğmeye tıklayın.

 

Gelen sayfada “Kodların hangi telefona gönderilmesini istersiniz?” diye soracak ve aşağıda az önceki numaranız gözükecek. Onun altındaki menüden “Kısa mesaj (SMS)” seçeneğini tıklayın ve “Kod gönder” butonuna tıklayın.

 

Telefonunuza tekrar SMS ile bir kod gelecek. 6 basamaklı bu kodu kutucuğa girin ve “Doğrula” deyin.

 

Bu sayfada, eğer işlem yaptığınız bilgisayar size aitse ve başka biri kullanamıyorsa “Bu bilgisayara güven” kutucuğunu işaretleyin. Bunu yaparsanız, o bilgisayarda Google hesabınıza girerken doğrulama kodu istemez. Ancak bilgisayarı başkaları da kullanıyorsa, bu kutucuktaki onayı KALDIRIN.  İleri deyin.

 

“Onayla” diyerek devam edin ve 2 adımlı doğrulamayı aktif hale getirin.

 

Akıllı telefon kullanıyorsanız bu ekranda bulunan mobil uygulamayı yükleyerek, her girişte SMS gelmesi yerine, telefonunuzdan üretilecek bir şifre ile girmeyi sağlayabilirsiniz. Ayrıca yedek telefon numarası da ekleyebilirsiniz.

 

Uygulamaya özel şifreler sekmesinde, Google hesabınıza erişecek takvim, Outlook, iPad, iPhone vs. gibi uygulamalara özel şifre ile yetki verebilirsiniz. Böylece bu şifre olmadan başka bir yazılım hesabınıza erişemez.

 

Bu şifreler bir defaya mahsustur ancak şifreyi bilmeyen başka biri, örneğin başka bir iPhone’dan sizin Gmail hesabınıza bağlanamaz.

 

Bitti. Geçmiş olsun. Eğer bilgisayar güvenliğinize de önem verir ve şifrenizi başkalarıyla paylaşmazsanız, Google hesabınıza artık SİZDEN BAŞKA KİMSE giremez. 

Bunu sağlama almak için

BAŞKA YERDE KULLANMADIĞINIZ, BAŞKASININ BİLMEDİĞİ (TAHMİN DE EDEMEYECEĞİ) UZUN BİR ŞİFRE BELİRLEYİN.

AZ öNCE AYARLADIĞINIZ 2 ADIMLI DOĞRULAMAYI ASLA KAPATMAYIN.

TANIMADIĞINIZ KİŞİLERDEN GELEN YA DA TANISANIZ BİLE ŞüPHELİ GöZüKEN LİNKLERE TIKLAMAYIN. TIKLADIĞINIZ LİNKLERDE SİZDEN ŞİFRE GİRMENİZİ İSTERLERSE HEMEN çIKIN.

 

Kahraman Uğurlu’nun blogundan sadeleştirerek alınmıştır. Görseller ona aittir. Teşekkürler.

YAZININ ORİJİNAL VE AYRINTILI HALİNİ OKUMAK İçİN TIKLAYIN.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here