Ana sayfa Haber Adım adım 5G”ye: Ericsson da 5G”ye yönelik yeni modüller duyurdu

Adım adım 5G”ye: Ericsson da 5G”ye yönelik yeni modüller duyurdu

0

Ericsson, şebeke dilimlerini temel alan ve 5G kullanım senaryolarını mümkün kılan ilk 5G çekirdek Sistemi”ni de lanse etti. Şebeke dilimleri, aynı şebeke üzerinde eşzamanlı olarak, ayrı sanal ağlar oluşturarak, operatörlere farklı senaryolar için gerekli olan şebeke özelliklerini uçtan uca sağlayabiliyor.

Daha şimdiden, bu 5G çekirdek Sistemi, çeşitli senaryolarla, telekom operatörlerinin gelirlerini arttırmak için fırsatlar yakalamasına olanak veriyor. Böylelikle Ericsson, 5G çekirdek sistem ve uygulamalarına yeni özellikler ekliyor:

Birleştirilmiş ağ dilimleri teknolojisi ile, operatörlerin global şebeke hizmeti sunmasına ve operatörlerin diğer operatörlerle ayrı anlaşmalar yapmadan global deneyim yaratmasına olanak tanıyor.
Ağ dilimlerinin yönetimi, hizmet bağlantılarının otomatik kurulumunu, hizmet kalitesinin düşük maliyetli ve hızlı olmasını sağlıyor.
5G politikası ve şebeke dilimleri için kullanıcı verileri ise kullanıcıların doğru hizmet kalitesine sahip olmasına ve veri bütünlüğüne imkân tanıyor.
Dağıtılmış bulut hizmeti, eş zamanlı yüz tanıma gibi kısa süreli gecikmeli uygulamalara olanak tanıyor. Ek olarak 5G çekirdek şebekesi, kontrolün ve kullanıcı verilerinin tamamen ayırabilmesinin yanı sıra, benzersiz hız ve yüksek kapasite de sağlıyor.
5G dönüşüm hizmeti; mevcut çekirdek mimarisi ve operasyonunun 5G çekirdek mimarisine dönüştürülmesinden ve sanallaştırılmış, otomatik operasyon model temelli olmasından sorumlu.

örnek uygulama, Ericsson önderliğinde Deutsche Telekom ve SK Telecom ile birlikte başarıyla gerçekleştirildi. üç şirket, şebeke dilimlerini diğer operatörlerin servis alanlarından ulaşılabildiği, dünyanın ilk kıtalararası 5G şebeke testini gerçekleştirdi.

5G yolculuğunun başladığı temelde, veri merkezleri gibi donanım odaklı fonksiyonların bulut altyapısına taşındığı ortamlarda sanallaştırma gibi yeni eklentiler geliştirildi. Şebeke Fonksiyon Sanallaştırma (Network Functions Virtualization – NFV) ve Yazılım Tabanlı Şebekeler (Software Defined Networking – SDN), şebeke kurma, programlama, geniş ölçekli programlanabilirlik ve otomasyon için kullanılabilir olacak. Ericsson”un şu anki Kullanıcı Veri Yönetimi, Evolved Packet CoreIP Multimedya Alt Sistemi de çeşitli senaryolarda kullanılmak üzere buluta yüklenmiş durumda bulunuyor.

ABI Araştırma Direktörü Dimitris Mavrakis, konuyla ilgili olarak; “Ericsson”un yeni ürün lansmanı, 5G ve NFV konusundaki teknik uzmanlığını sağlam bir şekilde ortaya koyuyor. NFV, 5G çekirdeği ve birleştirilmiş ağ dilimleri konusundaki teknolojik olgunluk, ileriye yönelik yeni iş modelleri ve fırsatların kapısını aralayacak.” dedi.

Erişim ve iletim alanında, Ericsson”un geçen sene piyasaya sunduğu dünyanın ilk 5G NR radyosuna ek olarak orta ve yüksek frekanslarda da çalışan 5G New Radio (NR) ürünlerini geliştirdi. Tüm 5G frekans bantlarını destekleyen ürünlerin piyasaya çıkması 5G ekosisteminin gelişmesini sağlayacak. 5G Radyo portföyü, standartlaştırılmış yeni 5G fronthaul ara yüzünü destekleyen ilk portföy olacak.

Bu yeni iş fırsatları ve uygulamalar, şebekede terabit boyutlarında verinin taşınmasını gerektirecek. Gerekli şebeke iletim işleminin yapılmasını sağlamak için Ericsson ayrıca en uygun iletim çözümlerini sunuyor. 10 Gbps hızındaki ve zeminde hiç yer kaplamayan MINI-LINK ürünleri sayesinde veri iletimi gerçekleştirilebiliyor.

Ericsson 5G ürünlerinin yanı sıra, LTE şebekelerinde de 1 Gbps hızlar gibi inovasyonlar yapmaya devam ediyor. Ericsson”un ödüllü Radyo Sistemi”ni tamamlayan yeni ürünler ile enerji ve frekans verimliliğini artıran gelişmeler bu çözümlerin arasında yer alıyor. Ek olarak, yeni radyolar 1 Gbps hızında LTE şebekelerin oluşturulmasını da sağlayacak.

Swisscom Ortak Mobil Grup Başkanı Daniel Staub; “Ericsson”un yeni 5G çözümleri yeni fırsatları beraberinde getiriyor. 5G için adım attığımız bu günlerde Ericsson”un yeni genişbant dörtlü alıcı verici radyosu bize 4G için daha iyi bir hız sağlayacak ve böylelikle Swisscom, teknoloji lideri olarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunmaya devam edecek.” dedi.

451 Araştırma, Mobil Altyapı Bölümünde Kıdemli Analist Ken Rehbehn ise Ericsson”un yeni ürünleriyle ilgili şu yorumda bulundu: “Geniş kapsamlı NR radyolar, yüksek performanslı işlemcilere ve iletim şebeke seçenekleri ile operatörler çeşitli senaryolar için 5G testlerini yapabilecekler ve 5G servisleri hakkında önemli bilgiler elde edebilecekler. Bu, operatörlere olan güven konusunda atılan önemli bir adımdır ve sektörün 5G çerçevesinde şekillenmesine yardımcı olacaktır” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here