Ana sayfa Haber “Actions on Google” yeni eklentilerle yazılım geliştirme uzmanlarını cezbedecek

“Actions on Google” yeni eklentilerle yazılım geliştirme uzmanlarını cezbedecek

0

üçüncü taraf Google Asistan entegrasyonlarının ardında bulunan ve geliştiricilerden oluşan belkemiği program ‘Actions on Google’, zamanla daha da güç kazanıyor. En son güncelleme alan program yeni diller öğrendi, uygulamalar tarafından daha kolay keşfedilebilme özelliği kazandı. Yeni güncellemeyle birlikte daha da fazla özellik kazanıyor program. 

Google Asistan’ın 30 yeni dil desteği ekleyeceği haberiyle bağlantılı olarak bunlardan yedi tanesinin yakında geleceğini, geliştiricilerin Danimarka, Hollanda, Hindu, Endonezya, Norveç, İsveç ve Tayvan dillerinde işlem yapabileceklerini belirtelim. Mevcut 9 dille birlikte yeni eklentiyle beraber toplamda 16 dil desteği sağlanmış oluyor. Fakat Google sadece dil desteği sunmanın, geliştiricileri kazanmak için yeterli gelmeyeceğinin farkında. Bu nedenle ‘topluluk programı’ hazırlayan Google, geliştiricilere Google Cloud bulut sunucularında 200$ değerinde kredi kazanma fırsatı sunarak, onları cezbetmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda sadece Google Sheets şablonlarını kullanarak herhangi bir kod yazmadan ilk uygulamalarını daha kolay şekilde yazmalarını ve mevcut bir uygulamanın yerleştirilmesi işlemini de basitleştiriyor. 

Bunun yanında geliştiricilerin Asistan uygulaması üzerinden kendi Android uygulamalarına bağlantı atamalarına imkan veren yeni olanaklar da uygulamaya giriyor bu hafta. Asistan’ın bir Android uygulaması içerisinde işlem görebileceğine dair daha önceki haberlere ek olarak atılan bu adımla birlikte, örneğin aşağıdaki SpotHero uygulaması ile Asistan’ı kullanarak park alanı için rezervasyon yapıldıktan sonra, park geçiş bileti doğrudan uygulamanın içerisinden görülebiliyor.

Konum tabanlı sorgulamalar için detayları Google Rehber’den alan yeni bir ‘askForPlace (YerSorgulama)’ özelliği de olacak. Makalenin başında yer alan görselde görüldüğü üzere Uber gibi Asistan uygulamaları, bilinen ev konumunuzun bu uygulamalarla paylaşılmasını isteyip istemediğinizi kontrol ederek Google’dan konumu alacak ve hiç bir zahmete yer bırakmadan seyahatinizi bu doğrultuda hazırlayabilecekler. 

Ve son olarak gerçekleştirilen değişiklik, son kullanıcı olarak farkına varabileceğiniz türde. Eğer halihazırda bir Asistan uygulaması kullanıyorsanız, Home ya da Asistan’dan bir şey yapmasını istediğiniz her seferinde ‘Tamam, hizmete bağlanıyorum’ gibi gereksiz karşılıklardan sıkılmış olmalısınız. Artık bir uygulama ile sürekli olarak konuştuğunuzda, tanıtıcı bölümler geçilerek doğrudan cevabı duymanız sağlanacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here