Ana sayfa Yazılım “Action” Oluşturmak

“Action” Oluşturmak

0

Photoshop programında yoğun olarak kullanılan görsellere ve işlemlere kolay erişim yöntemi

Photoshop programında sıkça kullandığımız ya da çok sayıdaki görsele bir kerede uygulamak istediğimiz işlemleri bir “action” olarak atayabilir ve bu şekilde kullanabiliriz. Bunun için öncelikle herhangi bir görseli açıyoruz. (Fotoğraf-1)
 

Sonrasında “window” açılır. Window menüsünde yer alan “actions” tıklanır. Burada action penceresini görüntülüyoruz. (Fotoğraf-2)
 

Açılan pencerede kırmızı ok ile gösterilen “create new action” simgesine tıklıyoruz.(fotoğraf-3)
 


Fotoğraf 1

“New action” başlığı altında bir pencere görüntülenecektir. (Fotoğraf-4)  Buradaki “name” alanı oluşturmak istediğimiz action”ımıza verilecek isimdir.
 

“Set” alanı ise oluşturacağımız action “un, action penceresinde hangi klasörün altında yer alacağını seçmemize olanak tanır.
 


Fotoğraf 2

 

Yazılım daha önce bir klasör oluşturmadıysanız standart olarak “default actions” klasörü ile gelir.
 

“Function key” alanı, oluşturmaya başlayacağımız action”a bir kısayol tuş kombinasyonu atamamıza olanak tanır. Bir kısayol tuşu atamak için “function key” alanı altında yer alan “None” açılır. Buradan menü altındaki seçeneklerden birini seçmek mecburidir.
 


Fotoğraf 3

Bu pencerede gerekli alanları doldurduktan sonra “record” butonuna tıklıyoruz. Action penceresinde oluşturduğumuz action”a verdiğimiz isim seçilir ve kırmızı record tuşu aktif hale getirilir .(Fotoğraf-5)
 

Bu durumda Photoshop programında yapacağımız bütün işlemler program tarafından, tekrar kullanabilmemiz için, kaydedilecektir.
 


Fotoğraf 4

 

Tüm işlemleri yaptıktan sonra “stop playing / recording ” tuşuna basarak action kayıt işlemini bitiriyoruz.(Fotoğraf-6)
 

Artık action penceresine “sharpen” isimli yeni bir action eklenmiş görünüyor. Bu action”u istediğimiz tüm fotoğraflara tek tek ya da sadece bir klasör içerisinde var olan tüm fotoğraflara tek bir işlemde uygulayabiliriz.
 

Bu action”a sadece bir fotoğrafa uygulamak için öncelikle fotoğrafı Photosop programında açtıktan sonra atadığımız kısayol kombinasyonunu tuşlayabilir ya da action penceresinden action”ımıza seçtikten sonra “play selection”ı tıklayabiliriz. (Fotoğraf-7)
 


Fotoğraf 5

Diyelim ki aynı işlemi yapmak istediğimiz yüzlerce fotoğrafımız var. Bunun için “File / Automate ” menüsünden ” Batch “e tıklıyoruz .(Fotoğraf-8)

Açılan pencerede “play” alanı içerisinde bulunan “set” ve “action” açılır. Buradaki menüyü kullanarak uygulamak istediğimiz action”u seçebiliriz.(Fotoğraf-8)
 


Fotoğraf 6

 

“Source” açılır. Menüsünden “folder” seçilildikten sonra, “choose” butonunu tıklandığında açılan pencereden seçtiğimiz action”ın uygulanacağı fotoğrafların bulunduğu klasörü seçtikten sonra “OK” i tıklıyoruz.(Fotoğraf- 9)

“Dectination” alanında da açılır menüde “save and close” seçtikten sonra “batch” penceresinde “OK” tıklanarak işlemimizi sonlandırıyoruz.

Photoshop programı seçtiğimiz klasör içerisindeki tüm fotoğrafları tek tek açarak oluşturduğumuz action”u uygulayacak, kaydedecek ve kapatacaktır.
 


Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here