Ana sayfa Donanım Acoustic Energy AEGO M

Acoustic Energy AEGO M

0

Sizin için özel olarak seçtiğimiz stüdyo ekipmanları, ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından MobaseriSound’da test ediliyor
 

Mobaseri Sound test ekibi olarak beş adet audio test ekipmanı belirledik. Bu test ekipmanları sırasıyla ACOUSTIC ENERGY AEGO M, BENCHMARK DAC1 USB, SUMMIT AUDIO TLA 50, M- AUDIO BX5A ve PRESONUS AUDIOBOX SL. Testimize Acoustic Energy ile başlıyoruz.
 

 
çok ilginçtir ki subwoofer, referans alacağınız dinleme monitöründe yanıltıcıdır diye ülkemizde yanlış bir kanı var çünkü kullanmış olduğumuz bir çok studio monitorü Bookshelf olup maksimum 35hz kadar inebilme yeteneğine sahiptir. Ama bookshelf tipi dinleme monitörleri, 60 hz ve altını gerekli okunurlukta ve güçte iletmekte zorlanır. Bu durumda da sadece bass frekanslar için subwoofer kullanmak gerekir. Dikkat ederseniz tüm stüdyo referans monitörü üreticileri, her model için veya model serileri için subwoofer üretmektedirler. Bu zaten subwoofer kullanmanın abes bir durum olmadığını anlatmaya yeterli. özellikle bas gitar ve diğer enstrümanların alt frekanslarını daha sağlıklı duyabilmek için gerekli bir ekipman. Tabi ki oda duyumunuza ve akustiğinize dikkat etmek en az subwoofer kadar önemli. Eğer her şey tamamsa ve uygun bir subwoofer tercih etmişseniz; stereo imajınız ve sahneyi tam algılamanız çok iyi olacaktır. Bütün bu açıklamaları anlatacağım ürüne doğru bir bakış açısıyla bakmanız açısından yaptım.

 

Acoustic Energy İngiliz menşeyli bir marka. Referans monitör üretimi dışında Hi-Fi ve Apple ürünleri için dinleme istasyonu da üretiyor. AEGO-M ise hem bilgisayar dinlemeleri hem de orta segmentteki stüdyo referans için uygun tasarlanmış. 2+1 şeklinde tasarlanan AEGO-M çok şık uydu hoparlörlerine sahip. Hafif metalden üretilen uydular fullrange çalışıyor. Yani yüksek frekansları ve orta frekansları size bir hoparlör üretiyor. Bu durumda crossover noktası oluşturmadığından,detaylı bir sahne, net bir duyum sağlamakta. Subwoofer ise bir active, bir adet passive çalışan hoparlöre sahip. Amfi sistemi subwoofer içinde yer alıyor. çok ilginç olarak bir adet center girişi ve çıkışı da mevcut. Yani dilerseniz bir adet daha uydu edinip center da kullanabilirsiniz. Kutusundan sizin kullanacağınız tüm kablolar çıktığı gibi, kullanmak isteyebileceğiniz tüm kablo sistemi de mevcut. Subwoofer arkasından sub sesini ayarlayabiliyorsunuz. Center bağladığınız taktirde, sub arkasından bir swich sayesinde sistemi 3+1’e geçiriyorsunuz. AEGO-M iki renk olarak üretiliyor. Siyah ve Beyaz olarak.
 

 
Gelelim bu 2+1 çalışan canavarın ses gösterisine… öncelikle şunu söylemem gerekli ki subwoofer ile uydular arasında mükemmel bir uyum söz konusu. Ama subwoofer’ı uydularla aynı aksta tutarsanız duyum bir harika oluyor. Bir çok tarzda dinleme yaptık ve tüm tarzlarda başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

özellikle bu tip 2+1’lerde gövde eksikliği ve aşırı loudness söz konusuyken, AEGO-M’de bu durum söz konusu değil. Her sesi sanki büyük bir floorstanding hoparlörden geliyormuş gibi duyuyorsunuz. Buna inanmak zor olsa da Acoustic Energy mühendisleri bunu başarmışlar. özellikle detay gerektiren akustik kayıtlarda bile yüksek çözünürlük ve sahne duyumu söz konusu. Bir çok home studio’da yaşanan dinleme monitörü yerleşimi sıkıntısını defalarca duydum ve karşılaştım. İşte bu anlarda AEGO-M sizin için müthiş bir çözüm olacaktır. Uydularının duvara asılabilmesi ve bu durumun ses üzerinde olumsuz bir etkisinin olmaması büyük bir avantaj. Decibel olarak da baya hatırı sayılır güçte. özellikle stüdyo referans olarak etkisini ölçmek için kanallarda EQ araması ve uygulaması yapıp,ana referans monitörlerinde testin sağlamasını yaptık. Sonuç etkileyici. Tam istenen noktalarda bize cevap verdi. Compressor uygulaması da aynı şekilde cevap verdi. En ufak bir attack, release zaman değişikliği ve oran değişikliğini bize olması gerektiği gibi duyurdu. Sahne imajının iyi olması sebebiyle efektleri ve parametrelerini ayarlamakta hiç zorlanmadık. Totalde 90 Watt güç üretebilme yeteneğine sahip olsa da duyurduğu dB sizi baya etkileyecek. Bir eksik nokta olarak bas sesini kademeli swich değil de potansiyometre ile ayarlayabilseydik çok daha mutlu olurduk. Ama kendi değerleri de yeterli diyebiliriz.
 

 
Sonuç olarak multimedya için tasarlanmış olasa da duyum olarak bir çok orta fiyat kategorisine sahip stüdyo monitöründen daha detaylı ve güçlü ses seviyesi ve yerleşim kolaylığı ile küçük ve güçlü çözümler için harika bir ekipman. Hatta referans monitörünüzün yanında, son dinlemede bile sizi baya mutlu edecektir. Bir çok aranje ve mix yapan dostlarınız, hem ev dinlemesi hem de stüdyo dinlemesi için bu 2+1 sistemi tercih ettiler. AEGO-M Türkiye distribütörü BL Müzik. Satış fiyatı ise 297 USD artı KDVdir. Uğrayıp dinlemenizi tavsiye ederim.

Teknik özellikleri:

90watt Total güç çekimi
Frekans cevabı:Sub 50hz ile 250hz arası
Uydular 250hz ile 16khz arası
Total 90w RMS muzik duyumu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here