Ana sayfa Yazılım Acil Servis

Acil Servis

0

Mac”te en sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri

Apple Mac bilgisayarlar PC”lerle karşılaştırıldıklarında sağlam ve sorunsuz çalışmalarıyla, virüs, çökme vesaire gibi tehlikeler içinde yaşayan PC”lere fark atıyorlar. ‹ki tür bilgisayarın da kullanıcılarıyla konuştuğunuzda, Mac kullanıcılarının sorunsuz kullanımdan sıklıkla dem vurduklarını görebiliyorsunuz. Ancak Mac”lerin de bilgisayar olduğunu unutmamak gerek. Ve teknolojik hiçbir cihazda ne yazık ki hiç sorun yaşamama gibi bir şansınız yok. Bir Mac kullanırken, PC”lerde olduğu gibi, “teknoloji hayatımı kolaylaştırıyor mu, yoksa çıkardığı problemlerle durum zaten dengeleniyor mu” diye sık sık hayıflanmasak da, Mac”lerin sorunlu olmaktan çok, zaman zaman kaprisli olabileceklerini hatırlamamız gerekiyor. Gerçekten de kullanıcısına rahat çalışma konusunda sonuna kadar destek olan Mac, aynı özeni sizden de bekliyor. Ve yaptığınız bir hatayı affetmeyebiliyor. Dosyamızda Mac”lerle çalışırken en sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine yer vereceğiz, ancak yine hatırlatalım ki bunların büyük bir bölümü kullanıcı hatasından kaynaklanabiliyor.
Force Quit, Force Quit!!!!
Eğer bir uygulama yanıt vermiyorsa, donmuş gibi görünüyor ya da dock bölümünde zıplayıp duruyorsa, artık “Force Quit” demenin zamanı gelmiş demektir. Bunu yapmak için Komut-Alt-esc kısayoluyla Force Quit ekranını görüntüleyebilirsiniz. Programdan çıktıktan sonra aynı programı yeniden başlatmayı deneyin. Eğer hala çalışmıyorsa, belki de OS X versiyonunuzla bir uyumsuzluk siz konusu olabilir. Force Quit demekten çekinmeyin, yeni nesil Mac”lerin özellikleri sayesinde artık bu işlem sisteme hiçbir zarar vermiyor, bilgisayarı yeniden başlatmanıza da gerek kalmıyor.


 

Güncellemede hata mı var?
System Preferences içindeki Software Update çalışırken bir sorunla karşılaşıyorsanız, Permissions konusunda bir şeyler yapmanız gerekiyor olabilir. OS X, hangi kullanıcının hangi dosyalara ulaşabileceğini belirten bir izin sistemi üstünde çalışıyor diyebiliriz. Eğer burada bir sorun çıkarsa, Mac”iniz de yanılabilir ve sizin izniniz olmayan bir yazılım ya da uygulamayı çalıştırmaya çalıştığınızı sanabilir. Applications”dan Utilities içine girin ve Disk Utlity”yi açın. Başlangıç sürücünüzü seçin (genellikle adı Macintosh HD olan) ve Repair Disk Permissions seçeneğini seçerek bu izin sisteminin tamir edilmesini sağlayın. Bundan sonra, yazılımları güncellemeyi yeniden deneyin. Eğer sorun buradaysa, büyük ihtimalle kolaylıkla çözülmüş olacaktır.

“Dosya bu programla açılmıyor…”
Eğer bir dosya ya da doküman açılması gereken uygulama ile açılmıyorsa, komut-alt”a basılı tutarak dosyayı uygulamanın ikonu üzerine getirmeyi deneyin. Bu işlem uygulamayı dosyayı açmaya zorlayacaktır. Birçok uygulama için bu yöntemi kullanabilirsiniz ancak hepsinde başarı garantili değil. Böyle durumlarda sorun çıkaran dosyayı seçin, komut –I”ya basarak bilgi kutusunun açılmasını sağlayın. Buradan birlikte açmanızı sağlayacak Open With”i seçin, buradan görüntülenecek listeden dosyayı açacağınız uygulamayı seçin.

Alanınızı genişletin
Mac”iniz yavaşlamış gibi görünüyorsa ve işlemleri bitirmek normalden daha uzun sürüyorsa, komut+I”ya basarak sürücünüzde yeterli alan olup olmadığını kontrol edin. Buradan ne kadar yeriniz kaldığını görebilirsiniz. Eğer %20″nin altında bir yer kalmışsa, bilgisayardaki dosyalardan bazılarını DVD ya da harici disklere atarak yer açmaya çalışabilirsiniz. özellikle filmler, iPhoto ve iTunes kitaplıklarınızdan bir şeyler ayıklamak Mac”inize iyi gelecektir.

İçeceklere dikkat!
Birçoğumuz çalışırken bir şeyler içiyoruz (kahve ve diğer olağan şüpheliler) ve bu sırada Mac”imizi nasıl bir tehlikenin içine attığımızı düşünmüyoruz. Eğer Mac”inizin üstüne sıvı dökülürse, onu kurtarmak için çok hızlı davranmak gerekiyor. MacBook”larda bu sorun yaşandığında, hemen güç kablosunu ve bataryayı çıkarın. Daha sonra Mac”i baş aşağı çevirerek tüm sıvının akmasını sağlayın. Bu sırada bilgisayarın altında sürekli kuru peçeteler ya da kağıt havlular olmasına da dikkat edin, yani nemi Mac”inizden mümkün olduğunca uzak tutun. ‹yice kuruduğunu düşünseniz de, bilgisayarınızı 72 saat ya da daha fazla bir süre boyunca açmayın. Kesinlikle saç kurutma makinesi gibi kurutucular kullanmamanızı da hatırlatalım. Eğer dökülen sıvı su ise, şansınız var demektir ancak sıcak anakartın üstüne buzlu su dökülmesi de hiç hoş bir durum olmaz. Mac”lerin birçok şekerli ya da sütlü içecek dökülmelerini de atlattıkları söyleniyor ancak asla emin olamazsınız ve sorunlar zamanla ortaya çıkabilir. Bu yüzden kuruduktan sonra Mac”iniz çalışıyorsa, onu hemen temizlemeye teknik servise götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Başlatmak mümkün değil…
Mac uzun bir süre başlangıç ekranında takılıp kalmışsa ve başlamaya da niyeti yok gibi görünüyorsa, öncelikle kapatıp biraz beklemek gerekiyor. Sonrasında güç düğmesine basın ve hemen komut+S tuşlarına, bilgisayar açılırken basılı tutun. Böylece tek kullanıcı moduna geçmiş olacaksınız. Komut satırını gördüğünüzde /sbin/fsck –fy yazın. “fsck” sistem kontrol için bir kısayol diyebiliriz. Bunu yazdıktan sonra Mac”i kendi haline bırakın, bu sandığınızdan uzun da sürebilir. Eğer “File System was modified” diyen bir mesaj görürseniz, sorun halledilmemiş demektir. Yukarıdaki işlemi bir kez daha tekrarlayın. Ve devam edin, ta ki “no problems were found.” mesajına ulaşıncaya kadar. 

Açmak da mümkün görünmüyor…
Güç düğmesine bastığınızda ne gösterge yanıyor, ne o alıştığınız sesi duyabiliyorsanız, tüm bağlantıları çıkarın ve bekleyin. Eğer bir dizsütü Mac kullanıyorsanız, buna pili de ekleyin. Birkaç dakika bekledikten sonra Mac normal bir şekilde başlamalı. Eğer başlamıyorsa, bağlantıları ve bataryayı yeniden sökün. System Management Controller”ı resetlemeyi deneyin. Eğer bu uygulamanın ayarları bozulmuşsa, Mac”iniz kendi güç kaynağını tanımıyor olabilir. MacBook ya da MacBook Pro kullanıyorsanız, güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun, sonra adaptörü de bağlayarak güç düğmesine yeniden basın. Macbook Air ile ise, klavyenin sol yanında bulunan Shift-Control-Option tuşlarına basarak güç düğmesine basın.

Disk çıkmıyorsa…
Mac”in içindeki CD ya da DVD çıkmayı reddediyorsa ve hiçbir program tarafından da kullanılmadığına eminseniz, farenin sol tuşuna basarken aynı anda Mac”i yeniden başlatmayı deneyin. Bu işlem tüm optik sürücülerin açılmasını sağlayacaktır ve böylece içerdeki sorunlu diskiniz de çıkacaktır. Bunun yanı sıra Terminal”i de açabilir ve “drutil tray open” yazabilirsiniz. Sonrasındaysa Enter”a basın. Eğer çıkmayı reddeden USB bağlantılı, FireWire harici sürücüler, iPod”lar ya da flash bellekler ise, yapabileceğiniz en güvenli şey, Mac”i kapatmak ve cihazı o zaman bilgisayardan çıkarmak olacaktır. Sonra yeniden başlattığınızda Mac normal biçimde çalışacaktır.

Kayıp dosyalar
Mac”lerimiz bizim düzen huyumuza bağlı olarak çok karışık, dağınık ya da düzenli olabilir. Ancak düzenli olmadığımızda bir dosyayı bir yerde unutup kaybetmemiz mümkün. Mac, kayıp dosyalarınızı bulabilmeniz için Spotlight arama sistemiyle size yardımcı oluyor. Spotlight”ın ikonuna tıklayın (büyüteçten tanıyacaksınız) ve dosyanın adının tamamını ya da bir kısmını yazın. Sonuçlardan kolayca kaybolan dosyayı görebilirsiniz. Birçok kullanıcının Mac”te en sevdiği özelliklerden biri bu olsa gerek. Yapabileceğiniz diğer bir şey de, Komut+F tuşlayarak bir arama penceresi açmak ve burada dosyanın adını yazarak bir arama yapmak. Burada ne kadar çok bilgi girerseniz dosyanız o kadar kolay bulunur.

Mac”in şifreleri
Yönetici şifrenizi unutabilirsiniz, bu herkesin başına gelebilir. Ancak bu durumun ne kadar ciddi sonuçlara yol açtığını, Software Update”i açar açmaz görebilirsiniz. Aklınızda bir takım tahminler varsa bunları girmeyi deneyin. Ancak hala bir sonuç yoksa Mac”i alırken verilen OS X DVD”si ile birlikte yeniden başlatmanız gerekebilir. Bu sırada C tuşunu basılı tutun .sonra Utlities”den Reset Password seçeneğini tıklayın ve yeni bir şifre seçin. Yeni şifreyle açtığınızda bir sorun görmeyeceksiniz.

Monitör nerede?
Mac”e ikinci bir monitör bağladıysanız ve Mac onu tanımıyorsa, System Preferences içinden Displays”i seçerek “Detect Displays” tuşuna basın. Port erkanın desteklemediği bir çözünürlüğe sahip olabilir. Eğer bu işe yaramazsa, Komut-Alt-P-R tuşlayarak başlama iki kez sesini duymayı bekleyin. Bu işlem PRAM”ı resetleyecek ve Mac”i ona bağlı olan her şeyi tanımaya zorlayacaktır. Ses ekipmanlarınızı bağladığınızda da tanımıyorsa yine bu yolu deneyebilirsiniz.

Uygulama problemleri
Eğer normalde sorun çıkarmayan bir uygulama birdenbire çalışmamaya başladıysa, öncelikle en son yaptığınız güncellemeleri düşünmelisiniz. Mac”e yeni bir yazılım ya da güncelleme yüklemiş olabilirsiniz. Ya da belki söz konusu uygulamayı güncellemeniz gerekiyordur. Eğer bunları yaptıktan sonra da hiçbir şey değişmiyorsa, programın Preferences durumuna bakmak gerekebilir. Accounts”dan yeni bir kullanıcı hesabı yaratın. Yeni kullanıcı olarak bilgisayarı başlatın ve sorunlu programı açın. Eğer bu durumda bir sorun yaşanmıyorsa, problem sizin kişisel program tercihlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda tercihleri (Preferences) Users-Library-Preferences klasöründen dışarı çekerek kaldırabilirsiniz.

Photoshop gibi programlardaysa hesap tercihlerinizi uygulama açılırken Komut-Option-shift kullanarak resetleyebilirsiniz. Ancak değişmemesi gereken hiçbir seçeneği değiştirmediğinizden de emin olmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here