Ana sayfa Yazılım Açık kaynak zengin etti!

Açık kaynak zengin etti!

0

Popüler Linux dağıtımlarından Red Hat, geçtiğimiz mali dönem sonuçlarını açıkladı, firmalar açık kaynak kod dünyasını mercek altına aldı.
 

Açık kaynak dünyasının en popüler platformlarından biridir Linux. Esasında bir işletim sistemi çekirdeği olan ve çeşitli dağıtıcıların aracılığıyla bir kullanıcı arayüzü ve diğer çeşitli paketleriyle birlikte kullanıcılara ücretsiz dağıtılan Linux dağıtımları, işletim sistemi dünyasının da önemli bir oyuncusudur. Ticari firmalar açık kaynak dünyasına ücretsiz ve şeffaf olması dolayısıyla her zaman uzak kalmayı tercih etmiştir. Bir Linux dağıtım firması olan Red Hat ise ticari firmaların bile ağzını sulandıracak bir işe imza attı…
 
Red Hat
Red Hat, mali dönemlerinin sonunda tam 1 milyar dolar net kar elde ettiğini açıkladı. Bu sayede de Red Hat, dünyanın ilk “milyarlar kulübü” üyesi olan açık kaynak firması olmaya hak kazandı. Red Hat’in bu başarısı firmaların da ağızlarını sulandırdı elbet. Açık kaynak dünyasına ait yazılımlar, ücret gerektirmeyen GNU özgür Belgeleme Lisansı ile kullanıcıya sunuluyor. Bu sayede Linux yazılım ürünleri hem lisanslı oluyor hem de ücretsiz oluyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here