Ana sayfa Haber Ableton Live Kontrol Yüzeyi

Ableton Live Kontrol Yüzeyi

0

Akai ve Ableton, iş birliği yaparak Live için çok enteresan ve eğlenceli bir kontrol yüzeyi geliştirmişler. Cihazın tasarımında efsanevi  MPC serisini geliştiren takımın imzası var.

Benim için herşey stildir, gerisi önemli değil desem ne dersiniz? Sanırım hemen şöyle yorumlar arka arkaya gelmeye başlayacaktır. “Olur mu öyle şey; herşey görünüş demek değildir! Ses kalitesi çok önemlidir.” Ya da “herşey görüntü olamaz, kullanışlılık daha önemlidir” ya da “görünüş herşey değildir önemli olan cihazın kabiliyetleridir”. Benim bu cümlem karşısında tartışma yaratacak ilk üç cümle şüphesiz bunlar olacaktır. Ama eğer üst kademe ürünlerden bahsediyorsak bu tür argümanlar zaten çoktan tartışma dışıdır. Günümüzde ses kalitesi, kullanışlılık ve yetenek gibi konular üst basamak ürünlerde çoktan çözülmüş durumda zira kaliteye ve markalaşmaya önem veren markaların zaman ve ödeneği en çok arge çalışmalarına gitmektedir sonuçta bilgisayar teknolojilerini kullanıyorlar. Yanı eğer şık bir bilgisayar almak istersem bir Apple alırım ama alırken “iyi çalışır mı, hemen bozulur mu” gibi sorular sormam çünkü bu konular çoktan aşılmış ve geriye sadece şekil şemal gibi şeyler kalmıştır.(Bu cümlelerim sakın yanlış anlaşılmasın; A sınıfı ürünlerden bahsediyorum.)

AKAI APC40, çok tarz ve stil sahibi bir program olan Ableton Live’a yakışır bir controller. Akai ve Ableton, iş birliği yaparak Live için çok enteresan ve eğlenceli bir kontrol yüzeyi geliştirmişler. Cihazın tasarımında efsanevi MPC serisini geliştiren takımın imzası var. ?imdi bu minik ve ışıklı yetişkin oyuncağına yakından bir gözatalım, yetenekleri nelermiş görelim.
 

 

 

APC40’ın ilk etapta gözlerimizin kocaman açılmasına neden olan futuristik görünüşü, tasarımcıların kaliteden ödün vermediğini gösteriyor zira bol led ışıklandırması, cihazın etkileyici görünümündeki önemli noktalardan biri. Görsel geri dönüşlerin olduğu bir yüzey, doğal olarak sizi yazılım ekranından alıyor ve donanım ortamına sürüklüyor. Zaten controller’ların hedefi bu değil midir? APC 40’ın kalbinde çok renkli, led destekli, 40 tuştan oluşan Clip-Launch-Matrix tuş takımı yer alıyor. Buradan direkt Live session”lara ulaşabiliyorsunuz. Farklı renkler sayesinde clip’lerin o anki durumunu okuyabiliyorsunuz. 16 adet sonsuz pot  ise parametre değerlerini gösteren led çemberlerine sahip. AKAI APC 40 toplam 109 düğme, 16 sonsuz pot, dokuz fader ve bir değiştirilebilir corssfader’ın yanı sıra dev gibi metal bir gövdeye sahip. Gövdenin altındaki plastik ayakları görünce hiçbir malzemeden kısmadıkları anlaşılıyor.

Kullanım
?imdi biraz kullanımına değinelim. AKAI APC 40 gerek Mac OS, gerekse Windows platformunda çok rahat entegre edilebiliyor. Sürücüye ihtiyaç duymadan tak çalıştır şeklinde, işe koyuluyor. Usb’den gelecek enerji yukarıda saydığımız ışıklandırmalar için komık bir değer oluşturacağından kullanıcı bir adaptör kullanmak zorunda.

Program açısından da ayarları oldukça hızlı yapılabiliyor. Live MIDI/Sync sayfasından  desteklenen kontrol yüzeylerinden APC40’ı seçtikten sonra sadece I/O port’larını belirlemeniz yeterli.  APC 40, Live 7.0.15 versiyonudan itibaren destekleniyor.

En çok merak edilen sorulardan biri, APC40’ı sadece Live ile mi kullanabiliriz? Tabi ki hayır. MIDI destekleyen her program ile kullanabilirsiniz. Cihazın tüm kontrolleri serbset olarak adreslenebilir. APC 40 önceden Live için tasarlanmış ve plug & play sayesinde hemen kullanıma geçilebiliyor fakat başka bir programla kullanmak isterseniz kontrolleri teker teker sizin adreslemeniz gerekecektir. Bu da yukarıda saydığımız kontrol zenginliğinde oldukça uzun iş demektir. Led”li tuşları görünce hemen aklınıza step sequencer olarak kullanabilir miyim sorusu da gelmiştir. Bu konuda malesef hayal kırıklığına uğraycaksınız ama sadece şimdilik çünkü bu opsiyon üzerinde çalışılıyor hatta siz bu yazıyı okurken update”i çoktan çıkmış bile olabilir.

özellikler

Gelelim APC40’ın yeteneklerine. APC40 ile live ekranında görünen tüm parametrelere direkt ulaşabiliyorsunuz. Clip-launch-Matrix sayesinde toplam sekiz kanal ve beş sekansa ulaşabiliyorsunuz. Kullanılan parametre Live ekranında kırmızı bir çember ile belirginleşiyor. Controller’daki yön tuşları sayesinde sekans görünümünü değiştirebilirsiniz. Seçimi her seferinde sadece bir kanal için kullanabilirsiniz ama shift’e basılı tutunca sekiz kanaldaki tüm blokları hareket ettirebilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here