Ana sayfa Donanım Ableton Live Kontrol Yüzeyi

Ableton Live Kontrol Yüzeyi

0

Akai ve Ableton, iş birliği yaparak Live için çok enteresan ve eğlenceli bir kontrol yüzeyi geliştirmişler. Cihazın tasarımında efsanevi MPC serisini geliştiren takımın imzası var.
 

Benim için herşey stildir, gerisi önemli değil desem ne dersiniz? Sanırım hemen şöyle yorumlar arka arkaya gelmeye başlayacaktır. “Olur mu öyle şey; herşey görünüş demek değildir! Ses kalitesi çok önemlidir.” Ya da “herşey görüntü olamaz, kullanışlılık daha önemlidir” ya da “görünüş herşey değildir önemli olan cihazın kabiliyetleridir”. Benim bu cümlem karşısında tartışma yaratacak ilk üç cümle şüphesiz bunlar olacaktır. Ama eğer üst kademe ürünlerden bahsediyorsak bu tür argümanlar zaten çoktan tartışma dışıdır. Günümüzde ses kalitesi, kullanışlılık ve yetenek gibi konular üst basamak ürünlerde çoktan çözülmüş durumda zira kaliteye ve markalaşmaya önem veren markaların zaman ve ödeneği en çok arge çalışmalarına gitmektedir sonuçta bilgisayar teknolojilerini kullanıyorlar. Yanı eğer şık bir bilgisayar almak istersem bir Apple alırım ama alırken “iyi çalışır mı, hemen bozulur mu” gibi sorular sormam çünkü bu konular çoktan aşılmış ve geriye sadece şekil şemal gibi şeyler kalmıştır.(Bu cümlelerim sakın yanlış anlaşılmasın; A sınıfı ürünlerden bahsediyorum.)
 
akai
 
AKAI APC40, çok tarz ve stil sahibi bir program olan Ableton Live’a yakışır bir controller. Akai ve Ableton, iş birliği yaparak Live için çok enteresan ve eğlenceli bir kontrol yüzeyi geliştirmişler. Cihazın tasarımında efsanevi MPC serisini geliştiren takımın imzası var. ?imdi bu minik ve ışıklı yetişkin oyuncağına yakından bir gözatalım, yetenekleri nelermiş görelim.

APC40’ın ilk etapta gözlerimizin kocaman açılmasına neden olan futuristik görünüşü, tasarımcıların kaliteden ödün vermediğini gösteriyor zira bol led ışıklandırması, cihazın etkileyici görünümündeki önemli noktalardan biri. Görsel geri dönüşlerin olduğu bir yüzey, doğal olarak sizi yazılım ekranından alıyor ve donanım ortamına sürüklüyor. Zaten controller’ların hedefi bu değil midir? APC 40’ın kalbinde çok renkli, led destekli, 40 tuştan oluşan Clip-Launch-Matrix tuş takımı yer alıyor. Buradan direkt Live session”lara ulaşabiliyorsunuz. Farklı renkler sayesinde clip’lerin o anki durumunu okuyabiliyorsunuz. 16 adet sonsuz pot ise parametre değerlerini gösteren led çemberlerine sahip. AKAI APC 40 toplam 109 düğme, 16 sonsuz pot, dokuz fader ve bir değiştirilebilir corssfader’ın yanı sıra dev gibi metal bir gövdeye sahip. Gövdenin altındaki plastik ayakları görünce hiçbir malzemeden kısmadıkları anlaşılıyor.

 


Kullanım

Şimdi biraz kullanımına değinelim. AKAI APC 40 gerek Mac OS, gerekse Windows platformunda çok rahat entegre edilebiliyor. Sürücüye ihtiyaç duymadan tak çalıştır şeklinde, işe koyuluyor. Usb’den gelecek enerji yukarıda saydığımız ışıklandırmalar için komık bir değer oluşturacağından kullanıcı bir adaptör kullanmak zorunda.
 

ableton
 
Program açısından da ayarları oldukça hızlı yapılabiliyor. Live MIDI/Sync sayfasından desteklenen kontrol yüzeylerinden APC40’ı seçtikten sonra sadece I/O port’larını belirlemeniz yeterli. APC 40, Live 7.0.15 versiyonudan itibaren destekleniyor.

En çok merak edilen sorulardan biri, APC40’ı sadece Live ile mi kullanabiliriz? Tabi ki hayır. MIDI destekleyen her program ile kullanabilirsiniz. Cihazın tüm kontrolleri serbset olarak adreslenebilir. APC 40 önceden Live için tasarlanmış ve plug & play sayesinde hemen kullanıma geçilebiliyor fakat başka bir programla kullanmak isterseniz kontrolleri teker teker sizin adreslemeniz gerekecektir. Bu da yukarıda saydığımız kontrol zenginliğinde oldukça uzun iş demektir. Led”li tuşları görünce hemen aklınıza step sequencer olarak kullanabilir miyim sorusu da gelmiştir. Bu konuda malesef hayal kırıklığına uğraycaksınız ama sadece şimdilik çünkü bu opsiyon üzerinde çalışılıyor hatta siz bu yazıyı okurken update”i çoktan çıkmış bile olabilir.

 

özellikler

Gelelim APC40’ın yeteneklerine. APC40 ile live ekranında görünen tüm parametrelere direkt ulaşabiliyorsunuz. Clip-launch-Matrix sayesinde toplam sekiz kanal ve beş sekansa ulaşabiliyorsunuz. Kullanılan parametre Live ekranında kırmızı bir çember ile belirginleşiyor. Controller’daki yön tuşları sayesinde sekans görünümünü değiştirebilirsiniz. Seçimi her seferinde sadece bir kanal için kullanabilirsiniz ama shift’e basılı tutunca sekiz kanaldaki tüm blokları hareket ettirebilirsiniz.
 

ableton live
 

Karışık projelerde yerimizi kaybetmememiz için matrix, üzerindeki tuşlar sayesinde bize harika bir kuş bakışı sağlıyor. Bu da her tuşun 8×5 kanal ve sekansı temsil etmesiyle gerçekleşiyor. Böylece maksimum 64 kanal ve 125 sekans kontrolü sağlanabiliyor; hem de hiç bilgisayar ekranına bakmanız gerekmeden.

Kliplerin drumu renklerinden anlaşılıyor. Işığı olmayan tuşlar orada clip bulunmadığını gösteriyor. Portakal renk ise orada bir klip bulunduğunu gösterirken, yeşil renk o klibin kullanıldığını simgeliyor. Kırmızı da tahmin ettiğiniz gibi kayıt durumu demek. Matrix bölümünün hemen altında ses seviyelerinin ayarlandığı mikser kısmı bulunuyor. Burada sekiz kanal için özel Mute-Solo, kayıt tuşları bulunuyor. Mikserde bir de master fader bulunuyor. Pan ve send efektler, track kontrol bölümünden ayarlanıyor. Track section bölümünde seçili olan kanalı Track Control sektöründen kontrol edebiliyorsunuz. Sekiz sonsuz pot, sektörün altındaki Pan, Send A, Send B ya da Send C seçimlerine göre çalışıyor.

 

Plug in kontrolü yine sekiz sonsuz pot ile sağlanıyor. Kanal seçimi yine track selection bölümünden yapılıyor. Burada plug in zincirindeki hareketler yön tuşları ile yapılırken shift’ e basarak sekiz parametre bankasını kontrol edebilirsiniz. Böylece bir plug in için 64 parametreyi kontrol edebilmiş oluyorsunuz. Ayarlanmış parametre değeri yine farklı renklerle sembolize ediliyor. Tabi sekiz banka olunca kuşbakışı en geç burada dağılıyor.
 
ableton live kontrol yüzeyi
 
Genel olarak baktığımızda Ableton’ın hardware üretimi için Akai’yi seçmesinin iyi bir fikir olduğunu görüyoruz çünkü Akai, piyasada sağlam ve kullanışlı hardware çözümleri üretmekte uzun bir yol katetti. APC40 için, gerçekten de ufak tefek dikenlerinin yanında tebrik edilmesi gereken kalitede bir ürün diyebilirim. Cihazı stüdyo ortamının yanısıra rahatlıkla sahneye de taşıyabilirsiniz. APC40’a ortalama 500 Euro’ya sahip olabilirsiniz. çalışması için standart konfigurasyonlar yeterli: 1.5 Ghz işlemci, 512 MB Ram, USB2 port.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here