Ana sayfa Haber ABD kamuda Kaspersky kullanımını yasaklandı

ABD kamuda Kaspersky kullanımını yasaklandı

0

ABD hükümetinin 2018 Mali Yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) 1634. bölümü, şimdi federal kurumların Moskova merkezli Kaspersky Lab tarafından geliştirilen yazılımları kullanmalarını yasakladı. Yasak, 12 Aralık”ta Başkan Donald Trump tarafından imzalanarak yasalaştı. 

Kaspersky Lab tarafından geliştirilen herhangi bir şeyin kullanılmasına ilişkin yasak 1 Ekim 2018’de başlayacak. Kanun, Rus bilgisayar güvenlik firmasıyla uzaktan ilgili olabilecek tüm yazılımları kapsıyor.

Hükümet şimdi Kaspersky Lab’in federal kurumlardaki yazılım ve hizmetlerinin seviyesini araştırıyor ve 180 gün içinde kongre komitelerine bir rapor gönderecek. Yazılımın kaldırılması, yazılımın engellenmesi, tedarik zinciri risk yönetimi tarafından atılan adımlar, bilgi teknolojisi şebekelerinin izlenmesi ve daha fazlası ile ilgili planları ayrıntılarıyla anlatacak.

 

Senatör Jeanne Shaheen Eylül ayında Kaspersky Lab’in Rusya istihbaratıyla kapsamlı bağları olduğunu iddia etmişti. Yazılımın kaldırılıp hizmetlerin kesilerek, hükümetin muhtemelen Rus istihbaratının kullandığı bir güvenlik açığını ortadan kaldıracağını düşünüyordu. 

Senatör aylar önce Kaspersky Lab kurucusu Eugene Kaspersky‘ın eski Sovyetler Birliği KGB’sinin bir parçası olduğuna ve daha sonra Sovyet askeri istihbaratı için bir yazılım mühendisi olarak çalıştığına dikkati çekti. Kaspersky’ın aksini iddia etmesine rağmen, ABD hükümetinin Kaspersky Lab’in KGB”nin halefi Rusya Federal Güvenlik Servisi ile bağlantılı olduğuna dair bir kanıtı olduğu söyleniyor.

Senatörün Eylül ayında verdiği rapor sonrasında Kaspersky Lab, önümüzdeki yılın başında yeni bir “geniş kapsamlı şeffaflık girişimi” kapsamında kaynak kodunu üçüncü taraflara sağlayacağını açıkladı. Şirket, 2020″ye kadar Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da üç tane şeffaflık merkezi kuracağını da belirtti. Yine de, Washington tam olarak ikna olmadı ve şimdi Kaspersky Lab’in yazılım ve servislerini yasakladı.

 

Tabii ki, Kaspersky Lab bu durumdan memnun değil ve Kongre’yi şirket merkezinin konumu nedeniyle şirkete karşı ayrımcılık yapmakla suçluyor. Ancak eğer Rus istihbaratı, Amerikan federal kurumlarından veri toplamak için gerçekten Kaspersky Lab yazılımını kullanıyorsa, yeni yasa biraz gecikmiş sayılabilir.

Diğer taraftan İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), ülkenin çeşitli bakanlıklarının, Rusya’nın Kaspersky Lab”iı gibi yabancı bir ülke tarafından sağlanan antivirüs yazılımlarını nasıl yakından takip edeceği konusunda yeni bir rehber yayınladı.

NCSC CEO”su Ciaran Martin bakanlıklara gönderdiği bir mektupta, organizasyonların “bir hasım aktörün kontrolü altındaki bir [antivirüs] ürününün bu ağdan hassas veriler çekebilme veya ağın kendisinin zarar görmesine neden olabilme riskine karşı uyanık olması gerektiğini” belirtti. özellikle de Rusya’yı, siberi ülkeyi yönetme aracı olarak kullanan, oldukça yetenekli bir siber tehdit oyuncusu olarak nitelendirdi ve devlet kurumlarının ülke güvenliği açısından tehdit olabilecek bilgilere sahip olduklarını ve Rus ajanlarının bunlara erişebileceğine işaret etti. Rus şirketlerinin antivirüs ürünlerinin buralarda kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here