Ana sayfa Haber ABD Hükümeti Huawei Firmasına Gizli Savaş Açtı

ABD Hükümeti Huawei Firmasına Gizli Savaş Açtı

0

Cep telefonlarıyla yapılabilecekler listesine her gün bir yenisi ekleniyor. Ayrıca tüm bu teknolojiler, birbirleriyle artık çok daha bağlantılı. Örneğin Huawei markası hem akıllı telefon üreticisi, hem de Asya’da internet sağlayıcısı olarak misyon kazanabiliyor. Bu da durumun çok daha kritik olmasına neden oluyor.

Bu nedenle Wall Street Journal’daki bir rapora göre ABD hükümeti, güvenlik korkuları nedeniyle Huawei ekipmanlarını kullanmayı bırakmaları için müttefikleri ikna etmeye çalışıyor. Ancak bunun çok da kolay olacağını söylemek mümkün değil. Huawei Asya’da daha şimdiden güçlü bir denetim kurdu bile.

Peki ABD Nasıl Bir Strateji İzleyecek ?

ABD hükümeti 2018 yılında; Huawei yapımı ekipmanların kullanımını yasakladı ve askeri üslerde perakende satış mağazalarının Huawei telefonlarını satmasına izin vermeyi reddetti.

 

 

Ancak, ABD deniz üssünün denizaşırı ülkelerde yer almasının, internet trafiğinin Huawei donanımı kullanılarak yapılan diğer ülkelerde ticari ağlar üzerinden geçmesi durumunda, saldırı girişimlerine karşı savunmasız hale getirilebileceğine dair korkular var. Yeni 5G ağlarının kullanıma sunulması da ek güvenlik sorunları yaratıyor.

Her ne kadar Huawei; hükümetinden bağımsız olarak faaliyet gösterdiğini iddia etse de, bir senatör bu yılın başlarında şirketin“ Çin hükümetinin bir kolu olduğunu” iddia etti. FBI, CIA ve NSA’nın başkanları; telefon ve diğer hizmetlerin kullanılmasına karşı uyarıda bulundular.

Bu endişelerden endişe etmeyen Huawei; güvenlik denetimleri ve arka kapılar için ekipmanlarını kontrol etmek üzere tasarlanmış bir İngiltere merkezi kurdu. Tüm bu gelişmelerin Huawei satışlarını olumsuz etkileyeceği söyleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here