Ana sayfa Haber ABD”den gelen yasağın ardından ZTE bitkisel hayatta

ABD”den gelen yasağın ardından ZTE bitkisel hayatta

1

ZTE tarafından bugün yapılan açıklamaya göre firma ana işlevlerine belirsiz bir süre ara veriyor. Bu açıklama, ABD tarafından firmaya yapılan yaptırımın etkilerinin daha da açığa çıkmasının ardından geldi ve ZTE bu baskıya muhtemelen dayanamayacak. 

çinli akıllı telefon üreticisi ZTE’nin ABD ambargosunu delerek İran ve Kuzey Kore’ye Amerikan şirketlerinin donanımlarını taşıyan cihazları satmasıyla başlatılan soruşturma geçen yıl içerisinde firmanın aleyhine sonuçlanmıştı. Bu sonuca göre mahkeme, firmanın suçlu olan tüm çalışanları işten çıkarmasını talep etmişti fakat firma bu maddeye tam olarak uymadı. ABD’nin yaptırıma uymayan ZTE’ye cezası ağır oldu ve tam ticaret kısıtlaması firmayı dünya pazarından muhtemelen silecek. 

ABD’deki hiçbir firmadan parça ve teknoloji satın alamayan ZTE, yetkililerle durumun geriye çevirilmesi için çalışmalar yapsa da sonuçlar malesef olumsuz. Qualcomm ve Dolby gibi ABD merkezli firmaların teknolojileri olmadan cihazlarını dünyada rekabetçi bir şekilde sunması mümkün olmayan ZTE, firma yönetimine göre ortalık durulana kadar ayakta kalmasına yetecek nakit birikime sahip. Firma YK Başkanı Yin Yimin, çalışanlarına sakin kalmalarını tavsiye ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here