Ana sayfa Haber ABD”de gerçeğe en yakın biyonik kol protezi geliştirildi

ABD”de gerçeğe en yakın biyonik kol protezi geliştirildi

0

ABD”deki bilim insanları, kollarını kaybeden savaş gazisi askerler için şimdiye kadar yapılmış en ileri teknolojiye sahip biyonik el ve kol protezini üretti. Yetişkin bir insanın kolu ile aynı büyüklükte ve ağırlıkta olan cihaz, birçok insanın yaşamını kolaylaştıracak.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon)”a bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından geliştirilen “LUKE” adlı robotik protezin el kısmı, 6 seçilebilir kavrama noktasından oluşuyor. Kullanıcının ayaklarına takılan ileri teknoloji ürünü sensörler tarafından üretilen kablosuz sinyaller de dahil olmak üzere çeşitli girdileri kullanarak birden fazla eklemin eşzamanlı kontrol edilmesini sağlayan bir de kol bulunuyor.

 

DARPA uzmanları, robotik protezleri kullanıcıların sinir sistemlerine doğrudan bağlayarak daha büyük bir beceriklilik ve son derece rafine edilmiş duyusal deneyimler kazandırmayı da planlıyor.

Yaklaşık 8 yıl süren uzun bir geliştirme döneminin ardından üretimi yapılan LUKE, piyasada satışa çıkarılmadan önce Amerikalı savaş gazilerine sunulacak. Pille çalışan gelişmiş motor, malzeme ve elektronik sistemlerin yer aldığı biyonik kol, değişik derecelerde engelli olan insanlara özel şekilde ayarlanabilecek. LUKE için henüz bir satış fiyatı belirlenmedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here