Ana sayfa Haber AB ülkelerinde mobil dolaşım (roaming) ücretleri kalktı

AB ülkelerinde mobil dolaşım (roaming) ücretleri kalktı

0

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki cep telefonu operatörlerinin diğer AB ülkelerinden yapılan bağlantılarda abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretleri bugün kaldırıldı. Aboneler böylece haberleşme ve internet bağlantılarında ödedikleri yüklü dolaşım ücretlerinden kurtuldu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Finlandiya’dan Portekiz’e, Yunanistan’dan İrlanda’ya kadar bütün aboneler, AB ülkeleri ile Lichtenstein, İzlanda ve Norveç’te kendi ülkeleriyle yurtiçi tarifesi üzerinden telefonlaşabilecek ve kısa mesaj gönderebilecek. Düzenlemeyle diğer servis sağlayıcılarının altyapısını kullanan servis sağlayıcılarına piyasada rekabet olanağı oluşturulacak.

 

Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Evdeki gibi dolaşım’ adlı roaming düzenlemesi sayesinde AB içerisinde herhangi bir cep telefonu operatörünün abonesi olan kullanıcı, başka bir AB ülkesine yapacağı seyahatlerde kendi operatörünün tarifesi üzerinden konuşup mesajlaşabilecek ve veri paketlerini ilave ücret ödemeden gönderebilecek. 

Uygulamayla birlikte yıllardır süren AB ülkelerindeki “sürpriz roaming faturalarıyla’ ilgili tartışma sona ermiş oldu. Şimdiye kadar yabancı bir ülkenin mobil haberleşme şebekesinden aktarılan her cep telefonu kullanımı için ekstra ücret ödemek gerekiyordu. Cep telefonu operatörleri bu yolla milyarlarca euro’luk ek gelir elde ettikten sonra roaming ücretlerini düşürmeye başlamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here