Ana sayfa İnternet A’dan Z’ye Web Tasarımı

A’dan Z’ye Web Tasarımı

0

Başlangıç

İnternet, geçmişi çok olmamasına rağmen her şeyiyle yaşamımızın tam ortasında duruyor ve hızla değişiyor. Bu değişimlere mutlaka çok farklı alanlardan çok farklı örnekler verilebilir. Bunların bir kısmı avantaj bir kısmı ise dezavantaj olarak da sınıflandırılabilir. Şüphesiz ki avantajlarından biri yüzlerce yeni iş sahası yaratmış olmasıdır. Bu meslekler içinde bizim üzerine eğileceğimiz web tasarımcılığı olacak.
 
Web tasarımcılığı zamanla gelişen, değişen ve kendi içinde alanlara ayrılan bir meslek olarak önümüzde duruyor. 90″lı yılların sonlarından beri web tasarımı ile uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, eğer bu değişime ayak uyduramaz ve gereken şekilde kendinizi geliştirmezseniz, her gün artan rakiplerinizin gerisinde kalabilirsiniz. Web tasarımı konusunda kendinizi geliştirmek ve bilgilerinizi güncel tutabilmek için diğer başarılı tasarımcıların makalelerini ve sosyal ağ hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

Peki web tasarımcısı kimdir? Ne yapar?
Web tasarımcısı, bir web sayfasının ilişkili olduğu/olacağı tüm kişi ve öğeleri kendi deneyimi ve yaratıcılığı ile harmanlar. Onun için önemli olan kullanılabilirlik ve şıklığı aynı anda yakalamaktır.
 

Bir web tasarımcısı web programlama bilebilir de bilmeyebilir de. Web programlamayı bir programcı gibi bilmek zorunda değildir. Ama temel bazı yazılım bilgilerine sahip olması kendisi için büyük artı olacaktır. Böylece tasarladığı web sitelerini /ekranları bir ara yüz geliştiriciye ihtiyaç duymadan kendisi hayata geçirebilir. Bunun için de bir web tasarımcı, en azından, HTML, çS ve JavaScript kütüphanelerinden birini bilmelidir (en yaygın kullanılan JavaScript kütüphanesi jQuery”dir).
 

Tüm bunlar yanında ve/veya dışında, bir web tasarımcısının en önemli görevi müşteri ve kullanıcıyı iyi analiz etmek, kreatif web sayfaları üretirken bu analizleri doğrultusunda tasarımlarını gerçekleştirmek ve hayata geçirmektir. Bir yazılımcı çoğu kez sistemin işleyişi ile ilgilenirken web tasarımcı, hem müşteriyi hem de kullanıcıyı ortak noktada buluşturacak ekranlar tasarlar.

 

Web tasarımcılar aynı zamanda ara yüzleri tasarlayabilmek için birkaç grafik programına iyi derecede hakim olmalıdır. Ara yüz tasarımlarında önerebileceğim program kesinlikle Adaba Fireworks. çoğu tasarımcı eskiden gelen alışkanlıkları dolayısıyla Adobe Photoshop kullanmaktadır. Fakat yeri gelmişken söylemeliyim ki Photoshop web formatında ara yüzler tasarlamak için değil, fotoğraf işlemek içindir. Eğer elinizin alışık olduğu bir program yoksa ve yeni başlıyorsanız Adobe Fireworks size kesinlikle zaman kazandıracaktır. Tasarım sürecini anlatırken tasarım araçlara daha detaylı değineceğim.
 
Tamam. Şöyle bir toparlayalım. Bir web tasarımcısı önce müşteri ve kullanıcıyı dikkate alarak ihtiyaçları belirledi, ekran taslaklarını çıkardı, bir grafik programı ile prototiplemesini yaptı, bu sırada çıkardığı ekranları müşteri ile paylaşarak onayını aldı, biraz kod yazdı ve ara yüzünü geliştirdi diyelim. – Bu süreçlerin hepsinin detayına gireceğiz zamanı geldiğinde – Peki şimdi işi bitti mi? Yani ayaklarını uzatıp hayallere dalabilir mi? Tabi ki hayır… 🙂

 

Şimdi artık sıra testlerde, analizlerde ve tabi sürdürülebilirliği, güncelliği sağlamakta… Sonuçta hazırladığınız bir web sayfasını veya bir web sitesini sizin tarayıcınız dışında bir tarayıcı kullanan kullanıcılar ya da sizin kadar iyi bağlantıya sahip olmayan kullanıcılar kullanamazsa, kısaca siteniz kullanılabilir, erişilebilir, arama motorlarının sevebileceği (ki Google”ın size sevmesi önemlidir), kullanıcılarınızın takip etmekten keyif alacağı bir web sitesi değilse neye yarar ki? Belki, sadece, orada bir yerde, varlığı ile yokluğu bir olan bir site olmasına yarar. Ama hepsi bu kadar…
 

Web tasarım süreçleri
Web tasarım süreçleri tasarımcıdan tasarımcıya, şirketten şirkete değişebilir. Zaman içinde sizin de kendi süreçleriniz ortaya çıkabilir. Ben size, bu yazı dizisi dahilinde, yaygın olarak kullanılan süreç sıralamalarının Gökçe süzgecinden geçmiş halini anlatacağım.

Web tasarım süreçleri neye yarar?
Web tasarım süreçleri tekrar tekrar Amerika”yı keşfederek zaman kaybetmenizi engeller. çıktıların daha kaliteli ve nitelikli olmasını sağlar. Proje talebinde bulunan kişiler (müşteri), siz ve geliştiriciler arasında doğru iletişimi ve bilgi akışını sağlar. Bu nedenle web tasarımı yazı dizimi süreçler üzerinden anlatmayı seçtim. Böylece, sürecin tek bir noktasına odaklanarak diğer tüm konuları atlama hatasına düşmeyeceğiz. çünkü, dediğim gibi, web tasarımı kendi içinde birçok farklı alanı barındırır ve bu alanlar aslında süreçler içine yedirilmişlerdir.
 

 

önümüzdeki aylarda değinmeyi planladığım web tasarım süreçleri şöyle: Analiz, ekran taslakları çıkarma (mockup-wireframe), prototipleme (ekran tasarımları), web sitesi geliştirme (HTML, CSS), çapraz tarayıcı testi, web sitenizi canlı ortama taşıma, kullanılabilirlik testi, SEO ve arama motoru optimizasyonu.
 
Yazı dizisi yolculuğumuz içinde bazen farklı maceralara dalacağız, bazen yolumuzdan sapacağız, bazen yepyeni bir şey keşfedip ondan bahsedeceğiz. Ama sonuç olarak hem sizleri ben de beni doyuracak bir yazı dizisi olacağını umuyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here