Ana sayfa Yazılım A’dan Z’ye iMovie

A’dan Z’ye iMovie

0

Mac ile Kendi Filminizin Yönetmeni Olun
 

Mac”inizin içerisinde standart olarak yer alan iMovie, esasında göründüğünden çok daha kuvvetli bir uygulama. iMovie ile birlikte Apple, video editleme ile ilgili asgari düzeyde bir kullanıcının ihtiyacı olan hemen her şeyi sunuyor. iMovie ile birlikte basitçe, dakikalar içerisinde bir kısa film kotarabilir ve filminizi anında sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Ancak bu basitlik buzdağının sadece görünen yüzü kuşkusuz. Yeterli zamanınız varsa ilk bakışta oldukça kompleks görünen bazı uygulamaları filminiz üzerinde kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün. üstelik bunun için de ileri düzey film tekniklerini bilmenize de gerek yok. Tabi profesyonel bütçeli Hollywood filmleri çıkmasını beklemek belki hayalcilik olur lakin, yine de üzerinde harcadığınız mesaiye değecek sonuçlar elde edeceğiniz bir gerçek.
 


 

Bu dosyada sizlere iMovie ile yapılabilecek bazı ilgi çekici işlemlerle birlikte filminizin çekimi esnasında da estetik sonuçlar verecek ipuçlarını bir araya getireceğiz. Böylece çok düşük bütçelerle hazırladığınız filminiz, oldukça fazla ilgi çekici hale getirilebilir.

Mavi veya Yeşil Ekranlarla çalışmak

Evinizde oturarak da uçabilmek, dehşet verici bir felaketten sağ çıkabilmek veya bir banka soygununa katılabilmek teorik olarak mümkün. Tabi ki bunların hiç birini gerçekten yapmanıza gerek yok, mavi veya yeşil arka plan, biraz sis efekti ve gerekli ayarlarla bunları ekranda yapabilmeniz olası.

 

Bu ekranlarla çalışmanın perde arkasında yatan fikir, görüntünün dijitalize edildikten sonra ön plandaki obje ile arka planın kolaylıkla ayrılabilmesidir. Arka plan olarak yeşil veya mavi rengin kullanılmasındaki asıl neden ise insan ten renginden dijital ortamda en kolaylıkla ayrılan renklerin bu iki renk olmasından kaynaklanır. İşte iMovie”deki Advanced Tools”ları kullanarak bu arka plandan insan görüntüsünü ayrıştırmak gayet kolay.

Düşük Bütçe ile Doyurucu Sonuçlar

Bu işlem başlangıçta bir nebze karmaşık görünse de, bu bütçe ile üzerinde uğraşması gayet mantıklı sonuçlar alınabilecek bir çalışma. Böylelikle ön plandaki objenizi filminizde dünyanın herhangi bir zamanı ve yerine yerleştirmeniz olası.

Bu tip bir çekim yapabilmeniz için birkaç malzemeye ihtiyacınız var. öncelikle yeşil veya mavi renklerde bir kumaşa ve bu kumaşın gergin duracağı bir alana ihtiyacınız var. Eğer bu malzemeleriniz varsa hemen birkaç deneme çekimi yaparak nasıl görüneceğini test edebilirsiniz. Bu tip malzemeleri ebay gibi sitelerden de tedarik edebilmek mümkün.
 

imovie
 
Esasında bu tip çekimlerde kullanılan malzemeden ziyade, kullanılan ışık teknikleri de önem arz ediyor. özellikle ön plandaki objenizin ışıklandırması işin en önemli kısmı. Objenizin üzerine çekim esnasında herhangi bir gölgenin düşmediğinden emin olun.

Bu tip yarı profesyonel ışık sistemleri için de eBay gibi sitelere bakmakta yarar var. özellikle ev çekimi için düşük bütçeli bazı çözümler için bu tip sitelerden bulunabilecek ikinci el ışık ekipmanları da işinizi rahatlıkla görecektir. Bunun için objenize en az iki farklı açıdan ışık verebilecek sayıda ışık kurmanız, çok daha iyi bir sonuç almak için elzemdir.

Bunun dışında çekim boyunca kameranızın sabit olarak durması çok önemli. Bunun için basit bir tripod kullanmak en mantıklı çözüm gibi dursa da, daha düşük bütçeli çözümler için kamerayı bir kutunun veya sabit duracağından emin olduğunuz bir eşyanın üzerinde tutmak da, aynı olmasa da, benzer sonuçları verecektir.

 

Tripod için ise, piyasadaki en ucuz alternatifler de sizin için yeterli olacaktır çünkü buradaki asıl amaç kameranızı çekim boyunca sabit tutmaktan ibaret.

Işıkların Konumu

Sırada, alınan ışıkların objeye ve kamera açısına göre doğru lokasyonlara yerleştirilmesi var. Bunu test etmeden önce iMovie”nin Advanced Tools özelliklerinin açık olduğundan emin olun. Bunu uygulamanın Preferences menüsünden yapabilirsiniz. Işıklarınızı objenize herhangi bir gölge düşmeyecek açılarda ayarladıktan sonra çekime başlayabilirsiniz. Doğru mavi veya yeşil ekran kurulumu ile küçük bir odadan hiç çıkmadan da tüm dünyada geçen bir film çekmek, teknik olarak imkansız değil.
 

mac
 
Dolly Zoom Effect Yapmak

Dolly Zoom efekti genellikle çekim esnasında gerçek zamanlı yapılan bir zoom tekniğidir fakat iMovie uygulaması kullanılarak sonradan da oluşturulabilir.

Dolly Zoom efektini ana objenin sabit kaldığı fakat objenin etrafındaki nesnelerin giderek görüntüye yaklaştıkları zoom çeşidi olarak tanımlamak mümkün. Bu efekti çekim esnasında yapabilmek için kamerayı geriye doğru çekerken objeye zoom yapmanız gerekir. Tabi buradaki kilit nokta ise objeye yapılan zoom hızı ile kameranın geri çekilme hızının aynı olması gerektiğidir.

Yoksa hem görüntüde hem de zoom efektinde bir tutarlılık sağlanamaz. Dolly Zoom”un en bilinene örneklerinden birisini Steven Spielberg”in meşhur Jaws serisinin ilk filminde sıklıkla görmek mümkün.

özellikle şerif Brody”nin köpek balığı ile ilk karşılaşmasındaki Dolly Zoom efekti sahneye hem daha büyük bir etki hem de yoğun bir korku duygusu katmıştı.

Etkisi çok güçlü olmakla birlikte bu efekti yarı profesyonel bir kamera ve ev tipi bir malzeme kurgusu ile yapmak oldukça zor bir iş. Tabi aynı etkiyi vermek adına yukarıda bahsettiğimiz yeşil veya mavi ekranı kullanarak da yapabilmek mümkün. üstelik bunun için arka plana zoom yapmanıza da gerek yok.

 

Bu etki, iMovie üzerinden de pekala gerçekleştirilebiliyor. Bunun için en önemli kriter sabit kameranızla hem ön plandaki objenizi hem de arka planı sabit bir şekilde kameraya aldığınızdan emin olmanız. Bununla beraber arka plan olarak herhangi bir fotoğraf da kullanmanız mümkün.

Şimdi iMovie kullanarak nasıl Dolly Zoom efekti yapılabileceğini adım adım inceleyelim.

1. Advanced Modu

Başta da belirttiğimiz gibi mavi veya yeşil ekranla çalışmak için öncelikle iMovie menüsündeki “Advanced Tools” sekmesinin açık olması elzem. Bunun için iMovie menüsünden Preferences menüsüne girmeniz gerekiyor. Buradan karşınıza çıkan Advanced Tools butonuna tıkladığınızda çok daha fazla edit opsiyonu açılacaktır.

2. Kliplerinizi İstifleyin
Bir fotoğraf albümünden veya bir “Event” ten arka planınızı seçin ve projenizin üzerine sürükleyip bırakın. Bundan sonra ana objenizi seçerek projenize ekleyebilirsiniz. Bu kısımdan sonra birçok opsiyon için iMovie sizin yönlendirmenize baş vuracak. Bu yönlendirmelerden sırasıyla mavi veya yeşil ekranı, tabi çekim yaptığınız arka plana göre, seçerek başlayacaksınız.
 


 
3. Ken Burns Uygulamak
Bir arka plan klipi seçtikten sonra Tollar üzerinde “Crop Tool” butonuna tıklayın. Bu özellik size üç ana opsiyon sunacak. Bunlar Fit, Crop ve Ken Burns. Her birini deneyerek görüntüde oluşan farklılıkları ön izleme ekranında görebilirsiniz.

4. Zoom Out
Bu aşamada iki farklı dikdörtgen görmelisiniz. Bunlardan biri kırmızı biri de yeşil renkte olacaklar. Yeşil olanın, yani sizin başlangıç karenizi temsil edenin, kırmızı olandan yani son karenizi temsil edenden daha küçük boyutta olduğundan emin olun. Bu, izleyiciye efektin kendisi hakkındaki ana duyguyu aktaracak olan ayardır. Ayarı yaptıktan sonra “Preview” butonuna tıklayarak etkiyi izleyebilirsiniz.

 

5. Görüntüye İnce Ayar Yapmak
Efektin uygulanması için öncelikle “Done” butonuna tıklayın. Ana objenize istediğiniz etkinin verilip verilmediğinden emin olun. Efekt genellikle en iyi sonucu yukarıdan aşağıya doğru ayarlandığında verir. Bu da en iyi etkiyi verene kadar efekt üzerinde deneme yanılma yöntemi ile ilerleyeceğinizi gösteriyor.

Steadicam Efekti

The Shining, yüksek ihtimalle steadicam efektinin ana akıma en çok hitap ettiği yapımlardan biri idi sinema tarihinde. Normal olarak bu efekti sağlayabilmek için çekim yapılan kameranın hareketli bir platformun üzerine konulması gerekir. Ancak efekti doğru verebilmek birçok birbirinden bağımsız etkene bağlıdır.
 


 
örneğin çekim boyunca zeminin görünmemesi gerekir, basamak çıkmak veya inmek büyük problemlere gebedir, dolayısıyla objenizi takip ederken teknik problemlerle karşılaşmak olasıdır. Düzgün sendikam efektlerini sağlamak için gereken ekipman bir servete mal olabilir ancak ilgilenenler için Smoothee for iPhone uygulamasını da bu iş için önerebiliriz. Ekipmana kıyasla neredeyse bedava sayılabilecek 199,99 dolarlık fiyatı ile harikalar yaratan bu sürpriz uygulamaya iPhone sahiplerinin mutlaka göz atmasında yarar var.

Steadicam kullanmak başlı başına bir disiplin olacak kadar teferruatları ve incelikler olan bir iş ama yeteri kadar çalıştıktan sonra siz de amatör kameranızla tatminkar sonuçlar alacak çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu konuda iMovie de size yardımcı olmakta beis görmüyor. iMovie çektiğiniz klipteki hareketleri stabilize edilmesine yarayan bir özelliğe sahip. Tek başına harikalar yaratamasa da Steadicam çalışmalarında oldukça yardımcı olabilecek bir özellik bu. Adımlarına bir göz atalım…

 

1. Olayı Analiz Etmek

Steadicam efektine uydurmak adına, kliplerinizi bu efekti uygulamadan önce de analiz edebilirsiniz. Bunu iMovie üzerinde yapmak için bir klipi veya birden fazla klipi seçerek Toolbar üzerindeki “i” tuşuna basın. Ardından “Analyze Entire Clip” tuşuna basarak Mac”inizin donanım özelliklerine bağlı olarak değişen bir zaman dilimi boyunca sürecek olan işlemi başlatmış olursunuz.
 


 
2. Doğru Kısmı Seçmek

Standart olarak analiz edilmiş bir klipin açılış sahnesi, sizin analizi seçerken belirlediğiniz ilk sahne olacaktır. Bu yeri değiştirmek için tüm klipi bu aşamada tekrar analiz etmenize gerek yok. Sadece başlamasını istediğiniz yere tıklayarak, klipin başlangıç noktasını kolaylıkla yeniden belirleyebilirsiniz.

3. Stabilizasyon Kontrolleri

Seçtiğiniz klipi tekrar oynattığınızda ise kalitesinde belirgin bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Bu kısımda, mavi veya yeşil ekranda olandan farklı bir şekilde, süreç hakkında daha fazla alana müdahil olabileceğinizi fark edeceksiniz. Klipin herhangi bir yerine çift tıklayın ve Inspector menüsünü açın. Bu menü üzerindeki stabilizasyon tuşu görünür olacaktır. çubuğu sola doğru çekmeniz klipinize uyguladığınız stabilizasyon efektinin derecesini azaltırken, sağa doğru çekmeniz bu efektin daha fazla uygulanmasını sağlayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here