999$’a satılan iPhone X’un parça maliyeti tahminen 400$ civarında

Elektronik cihaz parça analizi yapan IHS, iPhone X'un toplam parça maliyetini belirledi.

Tarihin en yüksek minimum model fiyatı olan 999$a satılan iPhone X'in, fiyatını hakkedecek bazı pahalı parçalara sahip olduğu tartışılmaz.Fakat, tüketici elektroniği ürünlerini parçalarına ayırarak, bileşenleriyle ilgili araştırmalarını yayınlayan bir analiz firması olan IHS Markit’e göre iPhone X’un parçalarının maliyet toplamı 370.25$ tutarında.

iPhone X’un en pahalı parçası ne biliyor musunuz? IHS’nin analizine göre, Samsung’un yaptığı, Apple’ın her biri için 110$ ödediği yeni OLED ekran.

Söküm işlemi sonrasında ortaya konan diğer yüksek fiyat etiketli parçalar arasında iPhone X’un paslanmaz çelik kaplaması (61$) ve arka yüzünde yer alan çift-lens kamera modülü (35$) yer alıyor. Raporda aynı zamanda üç boyutlu resim çekebilen ön yüzdeki yeni TrueDepth kamera sistemi de analiz ediliyor. Sökme işlemi sonrasında bu parçanın ‘algılama seti’nin fiyatının 16.70$ olduğu tespit ediliyor.

IHS bu masraflara pazarlama masrafları, yazılım geliştirme, toplama gibi giderleri dahil etmiyor. Yine de iPhone X'un içinde yer alan parça bazında ele alacak olursak meseleyi, Apple’ın tipik donanım kar aralığı politikasını bu cihazda da uyguladığı görülüyor. Yani parçaların toplam maliyetinin %60’ı kadar yukarısında belirlenmiş bir kar marjı.

IHS daha önce iPhone 8 modelinin toplam parça masrafının 255.16$ olduğunu duyurmuştu. iPhone 8’in başlangıç fiyatı 700$.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, sıklıkla bu tip raporları görmezden gelir. 2015 yılında düzenlenen bir kar bildirimi oturumu esnasında, bugüne kadar açıklananlar arasında gerçeği ifade eden bir rakama yaklaşan olmadığını söylemişti.

Cook yakın bir zamanda katıldığı bir programda iPhone X’un fiyatıyla ilgili bir soruya “Aslında bu bir değer fiyatı. Ürettiğiniz teknolojinin değeri” demişti.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER