Ana sayfa Haber 8K televizyonlar CES 2015″te

8K televizyonlar CES 2015″te

0

8K ufukta göründü bile!

4K teknolojisi yeni yeni yaygınlaşmaya başlaya dursun, sektör devleri  daha şimdiden 8K çözünürlüğündeki yeni televizyon prototiplerini sergilemeye başlanmıştı.

Bu yılı geride bırakırken geçtiği 4K/UHD (3840×2160) destekli pek çok televizyon, video kamera, dizüstü ve hatta monitör tanıtımına evsahipliği yapan CES 2014“ün öne çıkan bir diğer etkinliği de Samsung ile Sharp,Philips ve Dolby“nin ortaklaşa ürünü olan 8K (7680×4320) çözünürlüğündeki prototip televizyonlardı. CES 2015 ‘te bu markaların 8K televizyonları bir bir sergileceğe benziyor.

Gerçi takip edenlerin bildiği üzere Sharp zaten son birkaç yıldır bu teknolojinin gelişimi ile uğraşıyor ve şimdi patentli IGZO teknolojisinin de desteğiyle işleri iyice ilerletmiş durumda. Ki zaten Sharp,Philips ve Dolby ortaklığında tanıtılan prototip de 85-inç”lik IGZO panelli ve Dolby”nin gözlüksüz çift kanal 3D teknolojisinin yer aldığı bir UHDTV oldu. Bununla beraber Samsung, 98-inç”lik devasa televizyon prototipiyle kesinlikle büyük bir sürprize imzasını attı.

Tabii bu prototiplerin şimdi gösterilmesinin sebebi satışa sunulacak olmaları değil. Tahmin edeceğimiz gibi asıl hedef tüketicilerde “markanın gücü” algısını oturtmak. Tabii diğer yandan bu teknolojinin çok da uzak olmadığına yavaş yavaş alıştırmak insanları.

Diğer yandan 8K destekli ilk televizyonların 2016 yılı itibarı ile ilk olarak Japonya”da satışa sunulması ve akabinde diğer bölgelerdeki yerini alması bekleniyor ki gerçekten de pek bir şey kaldığı söylenemez.

özetle teknoloji her zamanki ilerşeyisini 8K ile birlikte aynen sürdürecek. 8K oturmadan önce ilk olarak halihazırda yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan 4K teknolojisi, mevcut pazarın hakimi olan Full HD”nin (1080p) yerini alacak ve zaten daha şimdiden yok olmaya yüz tutan HD (720p) teknolojisi tarihin tozlu sayfalarına karışacak ve işte ardından da 8K gelecek.   

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here