Ana sayfa Donanım 8. Nesil Intel Core işlemcilerde yüzde kırk oranında muhteşem bir performans artışı

8. Nesil Intel Core işlemcilerde yüzde kırk oranında muhteşem bir performans artışı

0

Intel”in yeni sekizinci nesil Core işlemcileri, önceki nesile oranla yüzde 40″lık bir performans artışını sağlayacak quad-core işlemcileri ilk kez ultrabook cihazlarda kullanılacak çiplerde kullanıma sunacak.

Intel henüz yeni 15-watt, 8. Nesil Core U-serisi chiplerinin fiyatlarını açıklamadı ama, ne kadar hızlı çalışacaklarına dair bir açıklama yaptı Pazartesi günü: En yavaş Core i5-8250U 1.6GHz temel saat hızı, 3.4GHz turbo saat hızında çalışacak. En hızlısı olan Core i7-8650U ise temel saat hızı 1.9GHz, turbo hızında ise 4.2GHz hızında olacak.

Dört adet U serisinin hepsi dört çekirdek ve sekiz thread olacak. Intel, yeni 8. Nesil Core işlemcilerin olduğu bilgisayarların, halen gönderime hazır bulunan yaklaşık 80 yeni sistem tasarımlarıyla birlikte 2017 yılı tatil sezonu içerisinde gönderime hazır olacağını söyledi.

Intel”in sekizinci nesil Core chipleri üç farklı chip mimarisi ve iki işleme teknolojisini tek bir marka altında topluyor.

Intel markalarını, 2013 yılında Celeron ve Pentium gibi geleneksel P markalarını PC versiyonu olmayan Atom chiplerde toplamaya başlamıştı. Mevcut Core i9 ailesi hem Skylake-X, hem de Kaby Lake-X chiplerini içeriyor. Fakat şu var ki Intel markalandırma işini şansa bırakmaz. PC toplayıcıları artık hangi yeni parçaları toplayacakları bilgisayarlarda kullanmaları gerektiğine dair daha kapsamlı araştırmalar yapmak zorunda kalacaklar.

 

Optimizasyonlar sağlam bir 8. Nesil Core performansını doğuruyor

Intel”in yeni sekizinci nesil chipleriyle ilgili iki önemli noktaya vurgu yapmak lazım. Birincisi, işlem teknolojisi, tasarım ve optimizasyonlardan oluşan kombinasyon, yüzde kırklık bir artışı beraberinde getiriyor. İkincisi, performans artışı Intel”in Kaby Lake chiplerle vaat ettiği yüzde 12-19″luk performans artışını ikiye katlıyor.

Intel”in yeni U-serisi chiplerle ilgili detaylı bir tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

Her ne kadar AMD henüz “Raven Ridge” mobil chipleriyle ilgili planlarını açıklamamış olsa da, AMD”nin düşük güç harcayan Ryzen 3 chipleri dört işlemci ve sadece dört thread (iş parçacağı) kullanıyor. çok işlem parçacıklı uygulamalara daha fazla sayıda çekirdek ekleme yöntemi AMD”nin performans avantajı sağladığıyla övündüğü bir uygulama şekli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here