Ana sayfa Haber 75 Snow Leopard püfü

75 Snow Leopard püfü

0
1) öncelikle en sevdiğimiz özellikten başlayalım. Bildiğiniz gibi Leopard”da bir pencereyi küçülttüğünüzde, Dock”ta sağ tarafta yerini alıyordu.
Bu özellik, Mac”e yeni geçen kullanıcılar için alışması zor bir durum olabiliyordu. Kullanıcı arayüzünün teknolojinin en önemli noktası haline geldiği günümüzde, Snow Leopard”ın da bu konuda gelişmemesi beklenemezdi. Yeni işletim sisteminde, küçülttüğünüz pencereler, ikonun arkasında konumlanıyor. Dock Exposé, normal pencereler ve küçülttüğünüz pencereleri birbirinden ayırıyor. Böylece ne yaptığınızı görmeniz çok daha kolaylaşıyor. Bu modu kullanmak için, System Preferences > Dock”tan, “Minimize windows into application icon” seçeneğini tıklamanız yeterli.

2) Snow Leopard”ı yüklerken, eskisi gibi “Clean Install” opsiyonunun yer almadığını fark edebilirsiniz. Bu özellik yüklemeyi, sürücüdeki verileri silerek yapıyordu.
?imdi bu özelliği kullanmak istediğinizde, yükleme sayfasındaki “Utilities” butonuna tıklayarak “Disk Utility” menüsünden ulaşabilirsiniz.

3) Snow Leopard”ın en beğenilen özelliklerinden birine daha değinmeden geçmemek gerek. Yeni yüzüyle çok daha fonksiyonel bir hale gelen Exposé, artık kullanıcıların klavye kısayolları kullanmadan da hızlıca uygulama pencerelerine ulaşabilmelerini sağlıyor. Bunun için, Dock”taki bir uygulamanın üzerine gelerek tıklamanız ve tuşu basılı tutmanız yeterli. özellikle aynı anda birçok pencerenin açık olduğu durumlarda çok daha fazla zaman kazandıran bu özellik şüphesiz tüm Snow Leopard kullanıcılarının beğenisini kazanacak.

4) Snow Leopard, Mac kullanıcılarının – ne yazık ki- en sık kullandığı uygulamalardan Force Quit komutuna da bir kolaylık getiriyor. Force Quit yapmak için Dock”taki bir uygulamaya sağ tıklayabilir ya da Dock Exposé için uygulamaya tıklayarak bekleyebilirsiniz.

5) Exposé”deki pencerelerin etiket olarak görüntülenmesi, Snow Leopard”ın zaman kazandıran şıklıklarından bir diğeri. İnternet sayfalarının altındali etiketlere bakarak dalgınlıklara son verebilirsiniz.  

6) MacBook”unuzun pil durumunu Snow Leopard”la daha yakından takip edebilmeniz mümkün. Menu çubuğunda pil durumunuzu gösteren ikonuyla artık Snow Leopard kullanıcıları hazırlıksız yakalanmıyorlar.

7) özellikle genel kullanıma açık yerlerde kablosuz ağlara bağlanırken, birçok ağ görüp hangisine bağlanacağımızı bilemediğimiz durumlar olabiliyor. Snow Leopard yine kolay kullanıma yönelik olarak düşünümüş özelliğiyle bize yol gösteriyor. Menu çubuğundaki göstergeden sinyal gücünü görebilirsiniz.

8) QuicktimeX, yeni özelliklerinin yanı sıra,  video kaydetmenize de yardımcı oluyor. iSight kamerası ya da kendi USB bağlantılı kameranızla video kaydetmek istediğinizde, QuickTime X”i kullanabilirsiniz. Quicktime X penceresinden hem ses kaynağını, hem de kameranızı seçmeniz mümkün. Ayrıca yine buradan videonun nereye kaydedileceğini de seçebiliyorsunuz.

 

Kullanım kolaylıkları
9) “Hide Others” özelliği sayesinde kullandığınız uygulama dışındaki pencereleri saklamanız mümkün oluyor. Kesinlikle daha rahat çalışma imkanı sağlayan bir özellik. 

10) QuickTime X”ten YouTube ve MobileMe”ye video yüklerken, görüntülenen bir pencereden işlemin durumunu takip edebilirsiniz. İşlem sona erdiğinde ise yükleme yapılan URL görüntüleniyor.

11) Tüm üçüncü parti uygulamalar için IP adresinize bağlı olarak yer belirleme desteği sağlanıyor.
iPhone”da kullandığınız uygulamalardan hatırlayabileceğiniz özellik, yükleyebileceğiniz birçok yeni uygulamanın yolunu açıyor.

12) Preview”daki ikonların çok daha büyük olması, tüm dosyalarınızın içeriğini çok daha rahat görebilmenizi sağlıyor. Quick Look yerine bunu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

13) Ekran koruyucunun ne kadar bir süre sonrasında aktif hale geleceğini ayarlayabilirsiniz. Bundan sonra ekranı şifrenizle açmanız mümkün.

14) Tarihin görünüp görünmemesi, ya da sayı ya da rakamla görüntülenmesi tamamen size kalmış. Date & Time”dan seçeneklerinizi tıklayabilirsiniz.

15) Yedekleme için Time Machine kullanmak yeniden çok iyi bir fikir haline geldi. Artık çok daha hızlı olan Time Machine ile yedekleme işlemini kısa sürede halledebilirsiniz.
 

 

16) Güvenlik kuşkusuz Apple”ın en güçlü olduğu noktalardan biri. “Kötücül yazılım” da dediğimiz malware”lere karşı Snow Leopard da güçlü pençelerini gösteriyor. Safari yüklemelerinde, apple”ın sahip olduğu virüs veri tabanı sayesinde kötücül yazılımlardan korunuyorsunuz. Software Update”den güncelleme yaptığınızda, virüs veri tabanı da güncelleniyor. Virüs bulaşmış olan dosyalarsa görüntüleniyor.

17) Stacks”deki yenilikler, hepimizi dosyalarımızı daha düzenli tutmaya davet ediyor, hatta işin çoğunu bizim için hallediyor! Bir dosyaya tıkladığınızda, Stacks de açılarak o dosyanın yerini görmenizi sağlıyor. Ayrıca dosyalar arasında kayarak gezebilmeniz de aradığınız dosyaya çok daha kolay ulaşabilmenizi sağlıyor.

18) QuickTime X”in özellikleri, oldukça etkileyici ve dikkat çekici olsa da, Mac kullanıcıları arasında QuickTime 7″yi özleyen ve bunu kullanmaya devam etmek isteyenler olabilir. Siz de onlardan biriyseniz, QuickTime 7″yi Snow Leopard diskinden yüklemeniz mümkün. Bunun için “Optional Installs” klasörüne bakın, QuickTime 7″nin yüklenmeye hazır olduğunu göreceksiniz.

19) “çok gezen bilir” diyenlerdenseniz ve sık sık seyahat ediyorsanız, Snow Leopard”la bulunduğunuz saat dilimini otomatik olarak görebilirsiniz. System Preferences”den “Date And Time”a gelerek buradan zamanı bulunan yere göre otomatik ayarlama seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

20) Kullanıcılarımızdan birçoğu, elektronik postalarına eklemek istedikleri nesnelerle sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Ancak Snow Leopard”la bu işlem çok daha kolay hale gelmiş durumda. İletiye eklemek istediğiniz nesneyi Dock üzerindeki uygulamaya çekerek bırakın. Exposé uygulamayı harekete geçiriyor ve nesnenin eklenmesini istediğiniz pencere üzerinde durduğunuzda Space tuşuna basıyorsunuz. Fare tuşunu bıraktığınızda nesnenin eklendiğini görebilirsiniz. 

21) Snow Leopard ile Kernel”i 64-bit modunda kullanabiliyorsunuz. Bu ilk bakışta kulağa çok büyük bir yenilik gibi görünüyor, ancak aslında çoğu kullanıcı için 32-bit kernel uygulamalar için yeterli hızı sağlıyor. Fakat eğer profesyonel ya da “üst seviye” olarak tanımlayabileceğimiz bir kullanıcıysanız, yine bu özelliği değerlendirebilirsiniz. Bunu aktif hale getirmek için, bilgisayarı başlatırken klavyedeki 6 ve 4 tuşlarına basın. Böylece 64-bit kernel ile çalışabilirsiniz.

 

Görsellerinizi yönetin
22) Siz de bizim gibi sıklıkla Screenshot görselleri kullanıyorsanız, sizin için de görsellere numaralı isimler verilmesi karışıklıklara neden oluyor olabilir. Snow Leopard işletim sistemi burada da devreye giriyor. Screenshot”lar için bu ifade kullanılıyor ve yanında da çekim zamanı yer alıyor. 

23) iPhoto yerine hız kazanmak için yeni Image Capture uygulamasını kullanabilirsiniz. iTunes”a benzeyen yeni arayüz çok daha pratik.

24) Image Capture gibi, yine fotoğraflarınızı düzenlemek için Preview”ı kullanmanız mümkün.
 
25) Klavye kısayollarının yanı sıra, ekran resmi (Screenshot) için Preview”ı kullanabilirsiniz. Bu şekilde görseli çok daha rahat bir şekilde düzenleyip kaydetmeniz mümkün.

26) Preview”a bir tarayıcı eklemek yeni Snow Leopard”la oldukça basit. Hatta bir tarayıcı ağı bile seçebilirsiniz. File”dan “Import From Scanner” seçeneğini tıklamanız yeterli.

27) Preview artık 3D .dae dosyalarını da açıyor. Preview içinden bu dosyalara zoom yapabilir, döndürebilir ve oynatabilirsiniz. İstediğiniz açıyı seçerek basmanız da mümkün. 

28) iPhoto “09 kullanıyorsanız Spotlight”ı fotoğraflar içinde yer ve kişi aramak için kullanabilirsiniz. iPhoto”yu açmanız da gerek kalmıyor.

29) Eğer yazıcınızın yeni işletim sistemiyle tam performansla çalışıp çalışmayacağını merak ediyorsanız, Apple”ın  Snow Leopard ile uyumlu yazıcı listesine bir göz atabilirsiniz: http://support.apple.com/kb/HT3669

30) Google ve Yahoo kullanıyorsanız bu noktada da Snow Leopard”la ilgili iyi bir haberimiz var. Bu servislerdeki hesaplarınızı, artık kolayca Address Book ile senkronize edebilirsiniz. Bunun için Address Book”tan Preferences”a girerek Accounts sekmesine tıklamanız yeterli.

 

31) iChat video görüşmelerinde akıllı çözümler sunuyor. Eğer İnternet bağlantı hızınız yeterli değilse, iChat daha düşük bağlantı için gerekli ayarlamaları yapabiliyor. iChat Theater”sa 640×480 piksel çözünürlükte, daha kaliteli videolar sağlıyor.

32) İş hayatında Snow Leopard
Microsoft Exchange support özellikle iş hayatında Mac kullananlar için büyük kolaylık sunuyor. Tüm kontaktlarınızı, takvim ve elektronik posta hesaplarınızı senkronize edebilirsiniz.

33) çin ekonomisi etkisini gösteriyor. Eğer çin orijinli bir firmayla çalışıyorsanız Language and Text panelini kullanarak çince klavyeye ihtiyacınız olmadan çince karakterleri kullanabilirsiniz.

34) Software Update virüs veri tabanını güncellemenin yanı sıra, yazıcılarınız için gerekli güncellemeleri de yapıyor.

35) Mail”deki çubuğu istediğiniz gibi kullanmanız mümkün. Sadece çekin ve istediğiniz konuma getirin.
 
36) TextEdit ve Mail, Safari gibi diğer uygulamalar arasındaki bağlantılar sayesinde TextEdit”te kullandığınız özellikleri bu uygulamalarda da kullanabilirsiniz.

37) System Preferences”daki Language & Text”te istediğiniz kelime ve terimler için kısayollar atayabilirsiniz. örneğin “Photoshop CS4” yerine “cs” atarsanız, bu iki harfi yazdığınızda terimin tümünü yazdığınızı göreceksiniz. 

38) Daha güçlü bir leopar
Terminal penceresinin bölmeli olması aynı anda farklı komutlar için çok işe yarıyor. özellikle CD ve DVD”lerde yaşanan diski çıkaramama sorunu çok daha az yaşanıyor. Aynı durum USB bağlantılı cihazlar için de geçerli.

39) Cocoa destekli Finder çok daha etkin çalışıyor ve büyük zaman kazandırıyor.

40) çöp kutusunda yapılan geliştirmeler, boşaltırken daha az sorunla karşılaşmanızı sağlıyor.
 
41) çok dokunuşlu trackpad için, keyifli bir ipucu: masaüstündeli ikonları büyütmek için, parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırarak iPhone  ve iPod touch literatüründe “zoom hareketi” dediğimiz hareketi yapın. Tam tersini yaparak, ikonları istediğiniz kadar küçültmeniz de mümkün.

42) Finder”daki gelişmelerden bir diğeri de zoom yapabilen buton. İkonlara yaklaşarak görmek istediğinizi tam olarak bulabilirsiniz. Her pencerenin sağ alt tarafında bulunan butonla 512×512 piksele kadar çözünürlük elde edilebiliyor.

43) Sticky Notes özelliği, birçoğumuzun çok işine yarayan ve severek kullandığımız bir özellik. Snow Leopard”da Sticky Notes”a klavye kısayolu desteği de eklenmiş. System Preferences”dan Keyboard seçerek seçtiğiniz yerde bir not yaratmak için bir kısayol oluşturabilirsiniz.

44) Snow Leopard”ın güvenlik özellikleri, daha fazla Firewall ayarlarının olmasıyla da daha güçlenmiş. Ayrıntılı ayarlar sayesinde istediğiniz uygulamalardan gelen bağlantıları engelleyebilirsiniz.

45) Apple tüm kullanıcılarına seslenmeye devam ediyor. Görmekte zorlanan kullanıcılar için VoiceOver, Snow Leopard”da masaüstünü anlatarak, trackpad üzerinden uygulamalara ulaşılabilmeyi sağlıyor.
 
46) Apple, hem enerji, hem de bağlantı gücü harcamamanız için Snow Leopard”a veri bağlantısı kaybolmadan  uyku moduna geçme özelliği de eklemiş. Böylece daha az enerji harcıyor, ancak zaman da kaybetmiyorsunuz.

47) Exposé”yi kullanırken klavye kısayollarından yararlanabilirsiniz. Komut-1 pencereleri isimlerine göre, Komut-2 uygulamaya göre düzenleyebiliyor.

48) Yeni Preview ayrıca “renk düzeltme histogramı” ile de dikkat çekiyor. Bu özellik ayar seviyeleriyle oynadığınızda görseldeki sonuçları görebilmenizi sağlıyor.
 
49)
PDF dosyalarıyla başa çıkmak için Preview”I kullanmanız mümkün. Sayfaları düzenleyebilir, yeni sayfalar ekleyebilirsiniz.

50) Son olarak Preview”deki not uygulaması, PDF dosyalarından çıkış almadan rahatça notlar alabilmenizi sağlıyor.

51) TextEdit”in yeni marifetleri
Adres, telefon numarası, uçuş numarası gibi veriler, tespit edilerek üzerinde sağ tıkladığınızda aktif hale geliyor ve harita, yeni kontakt gibi uygulamalarla birlikte kullanılabiliyor.

52) Tüm harfleri büyük, küçük kullanmak ya da ilk harfi büyük yapmak gibi işlemler artık çok daha basit.

 

53)  TextEdit”te de iPhone”da olduğu gibi otomatik düzeltme özelliğini kullanabilirsiniz.

54) Quicktime X”ı keşfedin
İzlediğiniz video bölümlerden (chapter) oluşuyorsa, tüm bu bölümleri ayrı ayrı görebilmeniz mümkün.

55) İnternete yükleyeceğiniz videoların boyutlarını kolayca küçültebilirsiniz.

56) Alışık olduğumuz medya oynatıcılarından farklı olarak, ileri sarma düğmesine üstüste basarak, ileri alma hızını artırabilirsiniz.

57) Bir videodaki sessiz bölümlerin tümünü aynı anda görüp istediğiniz gibi kısaltabilirsiniz.

58) Videolarınızı kolayca iPod ve iPhone”larda izlenecek hale çevirebilirsiniz.

59) Masaüstünüzün videosunu çekmeniz de mümkün. File”dan bu özelliğe ulaşabilirsiniz.

60) Mail”deki veri tespit etme özelliği, hem iş hayatınızda hem de seyahatlerinizde çok işinize yarayabilir. Snow Leopard, Mail”lerdeki adres, telefon numarası ve uçuş numarası gibi bilgilerin başka uygulamalarda da kullanılabilmesini sağlıyor. Böylece bir adresi haritada görmeniz ya da yeni bir kontak kaydı yapmanız çok kolaylaşıyor.

61) Masaüstü resimleriniz arasında “shuffle” modunda dolaşabildiğiniz gibi, aynı şekilde ekran koruyucularınız arasında da olaşmanız mümkün. “Use Random Screen Saver”dan Shuffle seçeneğini seçebilirsiniz.

 

62) Finder>Preferences”dan Advanced sekmesine girebilir ve Spotlight”ın verili arama lokasyonunu değiştirebilirsiniz. Böylece aramalar çok daha kısa sürecek.
 
63) çöp kutusuna attığınıza pişman olduğunuz bir veri için sağ tıklayıp “Put Back” seçmeniz yeterli.
 
64) Anne-babalar için
System Preferences içindeki Parental Controls ile istediğiniz siteleri engellemeniz mümkün.

65) çocuğunuz için açacağınız kullanıcı hesabına belli bir zaman limiti koyabilirsiniz.

66) Ses kontrolleri için artık Sound System Preference ile uğraşmanıza gerek yok. Option”a basılı tutarak Menu çubuğundan ses kontrole tıkladığınızda bütün ayarlar görüntüleniyor.

67) Directory Utility için Utilities klasörüne girmenize gerek yok. System Preferences”tan Accounts > Login Options > Network Account Server”a gelin ve yeni yerini göreceksiniz.

68) Bilgisayarınızı MobileMe ile senkronize ederken sorunlar yaşıyorsanız, Option tuşuna basarken aynı anda da menu çubuğundaki Sync ikonuna tıklayabilirsiniz. Böylece karşınıza nelerin senkronize dildiğini, nelerinse edilemediğini gösteren bi menu çıkacak. Buradan Sync Diagnostics”e de geçebilirsiniz.

69) Open ya da Save komutlarında, gizlenmiş dosyaları görebilirsiniz. Shift-Komut-nokta tuşlarına basarak gizli dosya ve klasörleri görünür kılabilirsiniz. Klasörleri yeniden gizlemek için, yukarıdaki komutu (Shift-Komut-nokta) tekrarlayın.

70) Klavyedeki Play tuşuyla iTunes”a anında ulaşabilirsiniz.

71) Spaces kullanıyorsanız ve sorun yaşıyorsanız, OS 10.5″ten farklı olarak, Komut tuşuna basıp aşağı ok tuşuna basmalısınız. Böylece tüm pencereleri bir araya toplayabilirsiniz.

72) Bluetoth ya da AirPort menülerine tıklarken Option tuşuna basarak bu uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sync menüsü açıkken Option tuşuna basarsanız yine zaman bilgileriyle birlikte senkronizasyon sürecini görebilirsiniz.

73) Size gelen bir elektronik postayla bir etkinliğe davet ediliyorsanız ve mail etkinlik tarihini de içeriyorsa, iCal bu tarihte takviminizde bir etkinlik oluşturabiliyor. üstelik postadaki diğer bilgiler de bu etkinlik kaydında yer alıyor.

74) Dictionary uygulamasını sık sık kullanıyorsanız, artık bu uygulamada birden çok pencere açabileceğinizi hatırlatalım. Komut-N”ye basarak yeni bir pencere açabiliyorsunuz. Böylece çok daha hızlı çalışabilirsiniz.

75) Finder vazgeçemediğiniz bir uygulamaysa anca Preferences”dan bazı ayarları değiştirmek istiyorsanız, artık sadece sağ tıklamanız ve “Open Sidebar Preferences” seçmeniz yeterli.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here