Ana sayfa Donanım 700 Metreden Kapadokya Semaları

700 Metreden Kapadokya Semaları

0

Sony, geçtiğimiz Eylül ayında Kapadokya”da Cyber-shot RX10 serisinin amiral gemisi olan yeni fotoğraf makinesi RX10 IV“ün tanıtım etkinliğini gerçekleştirdi. Photoline dergisi olarak bizle birlikte, Avrupa, Balkanlar ve Türkiye”den basının da katıldığı bu etkinlikte RX10 IV ile birlikte R10 isimli yeni video kameranın da tanıtımı yapıldı. 

 

Kapadokya”da iki gün süren etkinlikte lansman öncesinden Sony RX10 IV”ün yanı sıra Alpha serisi ürünlerini de test etme fırsatı bulduk. A6000, A7, A7S, A7R II gibi farklı modeller kullanarak balon ile 700 metre yükseklikte Kapadokya semalarında sayısız çekim yapma fırsatı bulduk. Balonların süslediği gökyüzünde, güneşin doğuşu ile beraber Kapadokya”nın eşsiz güzelliklerini fotoğrafladık.

 

Etkinlik sırasında inceleyip fotoğraf çekme fırsatı bulduğumuz RX10 IV, 24 fps hızlı çekim yapabilen oldukça iddialı bir DSLR. Fotoğraf makinesi barındırdığı teknik özellikler ve ergonomisi ile çekim yaparken bizi oldukça mutlu etti. İşte karşınızda detaylarıyla RX10 IV:

Hafif ve ergonomik

Teknik özelliklere geçmeden önce kullanıcı deneyimi üzerine odaklanacak olursak Sony RX10 IV, 24-600mm lense sahip bir kamera olarak oldukça hafif diyebiliriz. Kameranın lens ve batarya dahil ağırlığı 1095 gr. Kameranın sağ tarafında tutma alanı ergonomik olarak kolay bir kavrayış sağlıyor. Cihaz üzerindeki butonları ve kontrol tuşları da çekim yaparken kolay bir şekilde ayar yapılmasını sağlayacak şekilde konumlandırılmış. 

çekim ayarlarını yaparken kullanacağınız butonlar hem kameranın ön tarafında hem de üst tarafında bulunuyor ve bunun yanı sıra özel olarak komut atayarak ayarlarınızı kaydedebildiğiniz tuşlar sayesinde, çekim ayarlarınızı değiştirmek için sadece bir tuşa basmanız yeterli olabiliyor. Cihazın toza ve neme dayanaklı olması da, doğa ve spor çekimleri yaparken oldukça elverişli bir özellik. Hafif, kompakt ve ergonomik oluşu, farklı ortamlarda rahatlıkla çekim yapılmasını ve taşınmasını sağlıyor.

Ana menü içerisinde “My Menu” isminde kullanıcıya özel bir menü arayüzünün oluşu da, kullanıcıların sık kullandıkları menü seçeneklerini buraya atarak, daha hızlı bir şekilde ayarlarını yapmalarını sağlayan özelliklerden biri.

 

Dünyanın en hızlı AF özelliği ile Sony RX10 IV

ünlü Cyber-Shot RX10 serisinin yeni amiral gemisi olarak sınıflandırılan RX10 IV, çok yönlü 24-600mm lense sahip. F2.4 ve F4 diyafram genişliği olan bu lensin en önemli özelliklerinden biri 24 fps hızlı çekim yapabiliyor olması. Otomatik odaklama (AF) hızı 0,03 saniye olan bu lens ile kesintisiz çekimler yapılabiliyor. çerçevenin yüzde 65″ini kapsayan 315 odak alanı da aşama algılamalı bir otomatik odak sunuyor.

Sony RX10 IV”ün boyutlarına baktığımızda yükseliğinin 94mm, genişliğinin 132,5mm ve lensin kapalı hali ile uzunluğunun ile 127,4 mm olduğunu görüyoruz. 20,1 Megapiksellik DRAM çipli, 1.0 tipi yığma yapılı aşamalı AF Exmor RS CMOS sensör bulunan makinenin ISO hassasiyeti ise ISO100 – ISO12800 arasında.

 

0,03 saniye ile dünyanın en hızlı AF zamanı

0,03 saniye ile dünyanın en hızlı otomatik odak yakalama zamanına sahip olan kamera otomatik odaklamanın yanı sıra otomatik pozlama (AE) takibi ile hızlı çekim gerektiren ortamlarda kesintisiz performans sağlıyor. ZEISS Vario-Sonnar F2.4 – F.4 24-600mm lense sahip olan RX10 IV, tek bir makinada tüm çözümleri arayan fotoğrafçılar için oldukça ideal sonuçlar veriyor. 

Otomatik odak yakalama özelliği özellikle spor, doğal yaşam ve aksiyon alanında çekim yapanlar için olmazsa olmaz bir özellik. Hareketli nesnelerin takibi ve bu nesnelere otomatik odaklanma özelliği sayesinde odak, istediğiniz süre boyunca bu nesne üzerinde kalıyor. Nesnenin çevresinde kaplayan AF noktaları etkinleşerek, nesnenin en iyi şekilde odakta kalması sağlanıyor. 

 

Dokunmatik yüzey AF ile netleme noktası seçimi

çekim yaparken, odak noktasını değiştirmek için dokunmatik ekran üzerinde parmağınızı kaydırarak, otomatik odak noktanızı değiştirebildiğiniz RX10 IV, vizörden çekim yaparken hızlı bir şekilde odak noktası seçimi yapılmasını kolaylaştırıyor. Seçtiğiniz nesneyi netleştirmek için ekran üzerindeki nesneye dokunmanız, çekim için netlik ayarlarınızı yapmak için yeterli oluyor. AF-On özelliği ise yarım basmalı netleme özelliğini kapatarak, anında görüntüler yakalamanızı sağlayacak özellikler arasında yer alıyor. 

 

Optik SteadyShot özelliği ile görüntü sabitleme

Fotoğraf makinelerindeki titreme ve görüntülerde oluşan bulanıklığın azaltılması için cihazda yerleşik olarak Optik SeadyShot görüntü sabitleme özelliği de bulunuyor. özellike 24-600mm gibi bir lenste böyle bir özelliğin olması oldukça önemli. Zoom yapılan görüntülerde görüntü sabitleyiciler, kullanıcıların daha net fotoğraflar çekmelerini kolaylaştırıyor. 

RX10 IV”te bulunan 24-600mm ZEISS Vario-Sonnar T lensteki büyük maksimum diyafram açıklığı ultra-telefotoya kadar tüm zoom aralığında kusursuz görüntü kalitesinin yakalanmasını sağlıyor. Tamamen uzatılmış 600mm”de 72 cm”lik minimum odaklama mesafesi ve 0.49x maksimum büyütme lensi, tele-makro görüntüler elde edilmesini sağlıyor. 

 

En sessiz ortamlarda çekim imkanı

Sony RX10 IV, sessiz elektronik deklanşör özelliği ile en sesiz ortamlarda dahi çekim yapmanızı sağlıyor. özellikle doğal hayatı ya da spor etkinliklerinin çekimlerini yapanlar için öne çıkan bu özellik, deklanşörün 1/32000″sn”ya varan hızıyla görüntü bozulmasını da en aza indirerek çekimlerin yapılmasını kolaylaştırıyor. 

Etkinlik sırasında sessiz çekim özelliğiyle ilgili paylaşılan örneklerden biri de; golf oyuncularının topa vuruş anında çevredeki izleyenlerin sessiz olması ve bu esnada fotoğraf makinesinin deklanşör sesinin duyulmaması istenir. Bunun sebebi de oyuncunun konsantrasyonunun bozulmasını engellemektir. Bu nedenle sadece golf sopası havadayken fotoğraf çekimine izin verilir. Sony RX10 IV, bu tür sessiz ortamlarda deklanşör sesi olmadan çekimler yapmaya olanak tanıyor. Spor etkinliklerinin yanı sıra resmi törenlerde de sessiz çekim modu kullanılarak, fotoğraflar çekilebilir. 

 

Kalite öncelikli modda 4 saniyelik 1000fps çekimler

RX10 IV, piksel gruplama olmaksızın tam piksel okumalı 4K video kaydı yapılmasına da olanak tanıyan RX10 IV, bu özelliyle de 4K video için ihtiyaç duyulandan 1,7 kat daha fazla bilgi yakalamasını sağlıyor. Fotğraf makinesinde video çekim moduna bağlı olarak 1000 Mbps”e kadar yüksek veri oranında video kaydı yapılıyor ve video kayıtlarında ise XAVC S kodeğini kullanılıyor. 

Saniye başına kare olarak 4K videoda kullanıcılar 24p ve 30p (100 Mbps) çekim yapabiliyorlar. Full HD modunda ise saniyede 120 kareye kadar çekim yapılabiliyor. Kameranın video özellikleri arasında Görüntü Profili, S-Log3/S-Gamut3, Gama Görüntüleme Yardımı, Proxy Kayıt, Zaman Kodu / Kullanıcı Biti gibi özellikler de yer alıyor.

Kalite öncelikli modda 4 saniyelik, çekim zamanı öncelikli modda ise 7 saniyelik oldukça yavaş çekimler yapılabiliyor. Kullanıcılar bu çekim modlarını kullandıklarında 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızlarını kullanarak 50p, 25p ve 24p oynatma formatlarıyla ultra yavaş çekimler gerçekleştirebiliyor. 

Sonuç

Sony”nin Kapadokya”da tanıtımını yaptığı RX10 IV”i oldukça etkileyici bulduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hızı, hafifliği, ergonomisi, sessiz çekim özelliği ile doğa, yaban hayatı, gezi, spor fotoğrafı çekenler için ideal bir fotoğraf makinesi. 

Cyber-shot RX10 IV Fiyat: 8.499TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here