70 milyon Sony PlayStation 4 Satışı Microsoft’u ezdi geçti

Bu yıl yeni cihaz çıkaran üç büyük arasında yer almayan Sony'nin satışları hız kesmedi

Switch’in hızlı satışlarına ve Xbox One X’in ilk aşamada tükenmesine rağmen Sony, konsol sektörünün kralı olmaya devam ediyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre Slim ve Pro modelleri de dahil olmak üzere toplamda 70.6 milyon PS4s satışı gerçekleştirildi. Aynı zamanda 2 milyon PSVR satış rakamına ulaşarak Rift ve Vive’ın satışlarını da geçti. Fakat VR endüstrisi henüz tam anlamıyla sağlıklı bir noktaya ulaşmış değil.

Bir önceki nesil, PS3-360 satışları anlamında başa baş gitmişti fakat bu sefer rakamlar pek de yakın değil. Microsoft kaybetmemenin en iyi yolu olarak oyun alanından çekilmeyi tercih etti ve bu nedenle de artık Xbox’ın parça satışını yapmıyor. Fakat sektör analistlerinin tahminine göre Xbox One ve S/X versiyonlarının satışları 2013 yılından bu yana PlayStation’ın bu süreç içerisinde gerçekleştirdiği satışların yarısından daha az.

Sony bu yarışta her biri 84 milyon satış gerçekleştiren PS3 ve 360 rakamlarının üzerine çıkma kapasitesine sahip görünüyor. PS4’ün 101 milyon satılan Wii ya da 102 milyon satılan orijinal PlayStation oranında bir sayıyı yakalayacak mı, henüz net değil. Diğer yandan dünya çapında 155 milyon adet satış gerçekleştiren PlayStation 2 rakamlarını yakalayanın çıkmayacağı bir devri de yaşıyor gibiyiz. Zira oldukça yüksek bir rakamdı. 

Etiketler: sony playstation-4s microsoft xbox-one-x psvr vive rift
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam