Ana sayfa Haber 64TB”lık PC”ye ne dersiniz?

64TB”lık PC”ye ne dersiniz?

0

Bir PC satın aldınız, markası Dell, HP veya herhangi bir Intel çözümlü iş istasyonu modeli olabilir, tam olarak 64TB’lık bir RAM kapasitesi bulunuyor. Ne yapardınız diye sorsak? Bu soruya gelmeden önce, şunu söylemeliyiz ki daha muhtemelen PC’yi açamazdınız bile çünkü konu hakkındaki çalışmalara bakılırsa, şu ana kadar o RAM kapasitesini kaldırabilecek bir altyapı oluşturulmadı. Veya geliştirildi, oluşturuldu fakat biz bilmiyoruz. 64TB’lık PC’nizi bir şekilde açtınız diyelim öncelikle film izleyip ardından Skyrim oynayacaksınız, raporlara göre bu denli RAM‘e sahip olan bir PC, öncelikle bütün yazılımlarıyla birlikte çökler, üstelik Wi-Fi görevleri de çalışmaz hale geliyor.  Bu çıkmazın gölgesinde yine de 64TB’lık bir sistemin ön görüsü oluşturuldu bile. Aslında şu anda kullanılıyor fakat şimdilik 10TB’lık versiyonu bulunuyor. 4 lia 256 CPU soketiyle 64TB’a kadar yükseltebilen bir PC’den söz ediyoruz. Aralarında da çok bilindik firmaların adı geçiyor; Intel, Dell, Lenovo ve IBM. Bilindik, iş çözümleri sunan ve iş istasyonu isimindeki PC’leri piyasaya sunan firmalar. 

Hacker News kaynağına göre bu tarz PC var fakat biraz problemli. öncelikle bu şekildeki bir PC’nin maliyeti 4 milyon dolar civarında, düşük değil ama daha yüksek olarak fiyatlandırılabilir. 

Aslında mesele kullanılabilirliği, fiyatı vs değil, bunun mümkün olup, olamayacağı, bunun ne kadar geliştirilebileceği. üreticilerin de yapmaya çalıştığı bu aslında. Hatırlayacağınız üzere Intel 3DXpoint hafıza birimi duyurdu, ki; normal Flash veya DRAM’lere oranla 1000x daha hızlı verimli çalışabiliyor. 

Firmaların gerçekleştirdiği basın lansmanlarında sık sık “next big thing”, daha yerel firmalarda ise “geleceğin teknolojisi”nden sık sık bahsediliyor. Büyük bir olasılıkla da “next big thing” olarak adlandırılan projeler ve çalışmalar dev RAM kapasiteli PC’leri içeriyor. IBM’in de nöronlarla çalışan, öğrenebilen işlemcilerini de gözönünde bulunduralım.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here