Ana sayfa Haber 6. Contemporary İstanbul 24-27 Kasım’da!

6. Contemporary İstanbul 24-27 Kasım’da!

0

Türkiye”nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu sene 526 sanatçı, 3000 eser, 20 ayrı ülkeden 42″si yurtdışı, 48″i yurt içi olmak üzere 90 çağdaş sanat galerisi ile beraber birçok paralel etkinlik ve projeye ev sahipliği yapıyor

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center”ın üstlendiği Contemporary İstanbul 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi, Fuar Alanı ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Rumeli Salonu”nda 1000″den fazla uluslararası koleksiyoneri ve 60 binden fazla ziyaretçiyi konuk ediyor. Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul”u merkez haline getirmeyi amaçlayan Contemporary İstanbul, bu sene “New Horizons – Yeni Ufuklar” bölümünde Körfez Bölgesi ülkeleri”nden galeriler, sanatçılar, küratörler, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlere yer veriyor.
Contemporary İstanbul

Fuar boyunca çağdaş sanatın bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi”nde Türkiye”den ve uluslararası çevreden koleksiyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri, sanat eleştirmenleri panel ve konuşmalara katılacaklar; Sotheby’s Institute of Art, Londra Sanat Yönetimi Programı Başkanı Dr. Iain Robertson çağdaş sanat merkezleri ve sanat yönetimine dair bir sunum yapacak. Contemporary Istanbul Danışma Kurulu üyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay”ın moderatörlüğünde Akbank Sanat Direktörü Derya Bigalı ve İKSV Direktörü Görgün Taner ile beraber sanat kurumlarının geleceği tartışılacak. Arkas Koleksiyonu Sanat Danışmanı Karoly Aliotti”in moderasyonunu yaptığı “Bir Sanat Koleksiyonu Yaratmak” bölümünde Küratör Başak Şenova, Proje 4L Kurucusu ve Koleksiyoner Can Elgiz, Erste Group Sanat Koleksiyonu Danışmanı ve Küratör Walter Seidl ile Sanat Danışmanı- Küratör Hans Irrek sanat koleksiyonları hakkında farklı bakış açılarını sergileyecekler. CI Dialogues”un 3. günü (26 Kasım) Körfez Bölgesi ülkeleri”ne ayrılacak; “Körfez Bölgesi”nde Yeni Bir Şeyler Oluyor” başlıklı panelde Art Dubai Direktörü Antonia Carver, Harper”s Bazaar Art Arabia Editörü Arsalan Mohammad, Abraaj Capital Art Prize Küratörü Laura Egerton; Katar Program Koordinatörü Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde Körfez ülkeleri sanatını tartışacak.

 

 

 

Daha geniş alan daha fazla sanat
Contemporary İstanbul”da bu seneden itibaren “Küratöryel Sergi” bölümü yer alacak; katılımcı galeri sanatçılarının eserleri Contemporary Istanbul desteğiyle genç bir küratör tarafından bir araya getirilerek seçki oluşturulacak ve galeri sergileme alanlarının dışında fuar alanında sergilenecek. Bu sene “Küratöryel Sergi” kapsamında Selin Turam T/here isimli serginin küratörlüğünü yapıyor. Serginin amacı günümüz sanatında ve kültüründeki çağdaş sorunlara ışık tutmak ve nesnenin hızla değişen ortamda nasıl evrildiğini yorumlamak, aynı zamanda çağdaş sanat ortamının, anlatının durmak bilmeyen hareketiyle nasıl başa çıktığını araştırmak. Seçkide Tony Cragg, Renata Poljak, Maitha Huraiz, Imran Channa, Haleh Anvari, Erdağ Aksel, Meeson Pae Yang ve daha birçok sanatçının eserleri yer alıyor.


Şehir, insan, beden ve kültüre dokunan 3 çarpıcı seçki

Video Cube alanında gösterilmek üzere katılımcı galeriler tarafından gönderilen videolar Kurye Video Organizasyonu”ndan Irmak ve Ceren Arkman”ın seçim ve kürasyonu ile üç gösterim programı altında toplanıyor. “Şehir ve Sosyal İnsan” başlıklı ilk seçki, içinde yaşadığımız şehirlere ve sosyal hayatta üstlendiğimiz rollere odaklanıyor. “Siyasal ve Kültürel İkonlar” başlıklı ikinci seçki, hayatı algılayışımızda büyük öneme sahip simge ve ikonlara farklı gözlerle bakmayı deniyor. üçüncü seçki; “Parçalanmış Beden ve Benlik” beden ve benliğin parçaları üzerine videoları bir araya getiriyor.

Tekrar izlenmesi gerekenler ve ilkler bir arada
Geçen yıl Contemporary İstanbul”da Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulduğu “Ermenistan”dan Sanat” sergisi bu yıl da yeni eserler ve sanatçılarla tekrar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl fuarda Ermeni sanatçılardan Ruben Grigorian, Sarkis Hamalbashian, Gabriel Manoukian eserlerine yer veriliyor. Bunlarla birlikte birçok etkinlik ve gösteri de fuarda yer alacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here