Ana sayfa Haber 5K Retina Ekranlı iMac hakkında her şey

5K Retina Ekranlı iMac hakkında her şey

0

Bilgisayarların iMac ve diğerleri şeklinde ikiye ayrıldığı konusunda yaygın bir inanış var. Emin olun bu inanış, artık bir kült halini de almaya başladı; iMac“ler uzun yıllardır sektörde standartları belirliyor ve rakiplerinin artık takibi de bıraktığı birer yıldız halini alıyorlar. Sadece tasarım profesyonelleri ve video editörleri değil akla gelecek her “kalite öncelikli” kullanıcı için iMac kullanmak büyük bir keyif, keşif ve başlı başına bir deneyim.

2014 yılının Ekim ayında merakla beklenen yeni nesil iMac karşımıza çıktı. Apple“ın yeni iPad modelleri ve OS X 10.10 Yosemite başta olmak üzere bir dizi yeniliğini tanıttığı etkinlikte bir hayal gerçek oldu: 5K çözünürlüklü ekranıyla yeni iMac artık sahnede! İngilizce olarak, “iMac with Retina 5K Display” olarak adlandırılan bu başdöndürücü bilgisayarların özellikleri neler? Neleri ile –en ön planda- yer alıyor? İşte bu soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Ekran

Yeni iMac“in en önemli özelliği kuşkusuz, 5120 x 2880 piksel çözünürlüklü Retina 5K adı verilen ekranı. Bu ekran gerçek bir endüstri standardı olmayı hedefliyor; görüntüleri adeta “mega-keskin” ve günümüzde 10.000 TL üzeri fiyat etiketleri ile satılan 4K ekranlardan çok daha fazla piksele (ortalama yüzde 67 daha fazla) sahip. Evet, sahip olduğu piksel sayısı 14,7 milyon. Görüntü kalitesi muazzam ve en azından şimdilik rakipsiz.

Donanım

Tamamen alüminyum kasaya sahip bilgisayar, tercihe göre dört çekirdekli Intel Core i5 ya da i7 işlemcilerle geliyor. i7 işlemciler maksimum 4 GHz hızında çalışıyor. 27 inçlik ekranı arka aydınlatmalı LED teknolojisine sahip. 8GB RAM-32 GB RAM arası seçenekler, 3TB Fusion Drive ya da +1 TB ek SSD seçenekleri sunan modelin sahip olduğu grafik ise AMD Radeon R9 M290X ya da R9M295X şeklinde tercih ediliyor. Bilgisayarın 3 adet USB portu, 2 Thunderbolt 2 portu, 802.11ac Wi-Fi standardı, Bluetooth 4.0 teknolojisi, Gigabit Ethernet, FaceTime HD kamerası bulunuyor. Kutu içeriğinde Magic Mouse ya da Magic Trackpad ile kablosuz Apple klavyesi geliyor. OS X Yosemite önyüklü satın alınan yeni 5K Retina ekranlı iMac”te iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers ve Keynote önyüklü uygulamalar arasında.

Pil verimliliği

iMac“in geliştirilen teknolojisine karşın pil tüketimi daha verimli hale getirilmiş. Geliştirilen teknoloji ile birlikte önceki nesil iMac”lere kıyasla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor. Hem doğa dostu hem de daha güçlü olmayı başarıyor.

Tasarım

iMac”in önceki nesil tasarım çizgisinin devam ettiği görülüyor yeni iMac”te. Buna karşın Retina 5K teknolojisine karşın inceliğin korunması sevindirici. 5cm”lik inceliğe sahip bilgisayarın tasarımı genel itibariyle en ileri seviye masaüstü bilgisayar konumlandırmasının merkezinde.

Peki yeni iMac”te başka neler olabilirdi?

Modelde daha fazla arabirim olabilirdi. Tasarım çizgisinde küçük bir farklılığa gidilebilirdi, sonuçta ciddi bir ekran yeniliği ile gelindi ve yeni ekranının en azından Apple logosunu barındıran alt kısmı bir nebze olsun daha kısa tutulabilirdi. Burada asıl konu, “tasarımda minik bir iki dokunuş olabilirdi” şeklinde… Tüketici genel olarak, “daha fazla ekran” istiyor. Buna benzer yorumlar elbette daha da artırılabilir, ancak Apple”ın yeni bilgisayarında sektör standartlarını belirlediği yadsınmaması gereken bir gerçek durumunda.

Şu adrese göz atarak 5K görüntüler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here