Ana sayfa Haber 50 yıldır uzaylılarla iletişim kurmaya çalışıyoruz

50 yıldır uzaylılarla iletişim kurmaya çalışıyoruz

0

Evren sesler dolu – ve Dünya şimdi de bu kakofoniye katkıda bulunuyor. İlk kez yıldızlara bir Mors mesajı ile 19 Kasım 1962’de bir çağrı gönderdik. Bu mesaj, Evpatoria Gezegen Radar’ından Venüs’e Mors koduyla gönderildi. Orada ne demiştik? “MIR”, hem dünya hem de barış anlamına gelen Rusça bir kelime. Bunu birkaç gün sonra 24 Kasım”da “LENIN” ve “USSR” izledi (sırasıyla Rusya”nın liderinin adı ve Sovyetler”in o zamanki adının kısaltması). Daha sonra 1999 yılında, Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) üyesi olan Alexander Zaitsev başkanlığındaki bir ekip, Kozmik çağrı 1’i Kırım’da bulunan Yevpatoria RT-70 telsiz teleskobundan yakındaki dört yıldıza gönderdi. Sistemini, Dünya Dışı Akıllı Yaşam İçin Mesajlaşma (METI) olarak adlandırdı. 

Zaitsev, bu kararını tek taraflı bir çaba çelişkisi olarak nitelendirdiği SETI Paradox“u nedeniyle verdiğini söylüyor ve “tek kişilik bir adada tek başıma yaşamak istemiyorum” diyor. 
Benzer mesajlar daha sonra 2001’de (Gençlik Mesajı), 2003’te (Kozmik çağrı 2) ve 2008’de (Dünya’dan Mesaj) de gönderildi. Bu mesajlar bilim camiasında şiddetli bir tartışmaya neden oldu, 2010’da “Dünya Dışı Akıllı Yaşam üzerine Bilimsel ve Toplumsal Bir Geleceğe Doğru” adlı birçok toplantı yapıldı.

 

SETI, 2013’de “Yalnız Sinyal” ve 2016’da “Temel Mesaja Basit Bir Yanıt” da  dahil olmak üzere, evrene mesajlar gönderdi. SETI ile ilgili olmayan ve doğrulanan başka mesajlar da gönderildi, örneğin 2009’daki Dünya’dan Merhaba Mesajı gibi. 

Ancak çok az destek geldi, bazılarının evreni “Büyük Sessizlik”e bürünmüştü. Astrofizikçi David Brina, çoğu bariz olasılıkların ortadan kalktığını iddia etti. 

Uzaydan gelen özellikle heyecan verici bir dar bant radyo sinyali, Ohio Eyalet üniversitesi’nin 1977’deki Büyük Kulaklı teleskopu tarafından keşfedildi ve birçokları tarafından “Wow” olarak adlandırıldı! Sinyale, muhtemelen kuyruklu yıldızların neden olduğu gösterildi. Daha az dikkati çeken örnek, 2003 yılında tespit edilen radyo kaynağı SHGb02 + 14a’dır. Radyo kaynağı 1420 MHz’di ve sinyal son derece zayıf olmasına rağmen her seferinde bir dakika sürdü. 

 

Uzaylılarla nasıl konuşacağız?

Yabancılarla olan iletişimimizin iki yönü var: onu nasıl gönderdiğimiz ve ne dediğimiz. Galaksiler arası iletişimin her iki yönü hakkında da güçlü bir tartışma var. 
Evrende yayın yaptığımız ana araç radyo sinyalleri. 1974’te Porto Riko’da Arecibo telsiz teleskobundan gönderilen mesaj için frekans modülasyonlu radyo dalgaları kullanıldı: bu mesajda insanlığın ilk resimsel tasvirleri, DNA”yı oluşturan elementler ve bileşikler için formüller ve Güneş Sistemi”ni temsil eden şeyler yer aldı.

Gelecekteki çalışmalarda kendimizi diğer gezegenlere göstermek için, bugün sahip olduğumuz daha karmaşık radyo sinyalleri veya lazerlerle birlikte bu sistem güncellenecektir. METI, Güneşe en yakın yıldız olan Proxima Centauri’ye ışın göndererek araştırma yapmaya başlayacak.

SETI Enstitüsündeki Yıldızlararası Mesaj Kompozisyonu eski direktörü ve METI başkanı Douglas Vakoch, “Kendimizi evrende gizlemek için çok geç, bu yüzden kendimizi nasıl temsil etmek istediğimize karar vermeliyiz” diyor. Temsil etmeyi seçtiğimiz şey, uzaylıların kullandığı veya onların belirli kültürlerinin kavrayacağı bir şey olmadığında ne cevap alacağımızı biliyor muyuz?

Uzaylılara gönderdiklerimiz üzerine yapılan tartışma, bir sinyal aldıklarında düşüneceklerinden kaynaklanmaktadır. Bilim insanları, bunun yabancılar açısından yararlı ya da kötü niyetli olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği açısından bölündüler.

 


Carl Sagan, 1985’te yazdığı İlişkiler adlı romanında, “Uzun vadede agresif uygarlıklar, neredeyse her zaman kendilerini yok ediyorlar” diyor ve herhangi bir temasın mutlaka iyi huylu olacağına inanıyor. öte yandan Stephen Hawking, “eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, Columbus”un Amerika’ya indiği zamanki sonuç gibi, sonucun bizim açımızdan iyi olmayacağına” inanıyor.

SETI’de astronom olan Seth Shostak gibi diğer uzmanlar, bir tehdide gerçekten inansaydık, tüm radyo mesajlarının kullanımı konusunda daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyor; “Yayın ya da radar kullanımı ile ilgili olarak mevcut faaliyet ile seviyemizin” güvenli “olduğunu kanıtlayamayız. Tehlike varsa, zaten savunmasız durumdayız” diyor.
Uzaylılarla karşılaşma gerçek bir ihtimal ve yeryüzünü değiştiren sonuçların ortaya çıkması da bir olasılık. Onlarla karşılaşacağımız zaman için herkesin bir  tahmini var – on yıl içinde olabilir, asla olmayabilir gibi- ancak muhtemel her sonuca hazırlıklı olmak için, böyle bir karşılaşma ile nasıl başa çıkılacağının tartışıldığı bir tartışmanın başlaması önemli.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here