50 yıldır uzaylılarla iletişim kurmaya çalışıyoruz

Radyo dalgalarından lazerlere, garip sinyallere kadar her şey inceleniyor. Peki ne kadar ilerleme kaydett

Evren sesler dolu - ve Dünya şimdi de bu kakofoniye katkıda bulunuyor. İlk kez yıldızlara bir Mors mesajı ile 19 Kasım 1962'de bir çağrı gönderdik. Bu mesaj, Evpatoria Gezegen Radar'ından Venüs'e Mors koduyla gönderildi. Orada ne demiştik? “MIR”, hem dünya hem de barış anlamına gelen Rusça bir kelime. Bunu birkaç gün sonra 24 Kasım’da “LENIN” ve “USSR” izledi (sırasıyla Rusya’nın liderinin adı ve Sovyetler’in o zamanki adının kısaltması). Daha sonra 1999 yılında, Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) üyesi olan Alexander Zaitsev başkanlığındaki bir ekip, Kozmik Çağrı 1'i Kırım'da bulunan Yevpatoria RT-70 telsiz teleskobundan yakındaki dört yıldıza gönderdi. Sistemini, Dünya Dışı Akıllı Yaşam İçin Mesajlaşma (METI) olarak adlandırdı. 

Zaitsev, bu kararını tek taraflı bir çaba çelişkisi olarak nitelendirdiği SETI Paradox’u nedeniyle verdiğini söylüyor ve “tek kişilik bir adada tek başıma yaşamak istemiyorum” diyor. 
Benzer mesajlar daha sonra 2001'de (Gençlik Mesajı), 2003'te (Kozmik Çağrı 2) ve 2008'de (Dünya'dan Mesaj) de gönderildi. Bu mesajlar bilim camiasında şiddetli bir tartışmaya neden oldu, 2010'da "Dünya Dışı Akıllı Yaşam Üzerine Bilimsel ve Toplumsal Bir Geleceğe Doğru" adlı birçok toplantı yapıldı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam