Ana sayfa Donanım 4K Video Kameralar: Giriş seviyesinden, Profesyonelliğe kadar

4K Video Kameralar: Giriş seviyesinden, Profesyonelliğe kadar

0

 

Teknoloji, jet hızındaki ilerleyişini tam gaz sürdürüyor.  Geçmişi bundan sadece 7 yıl öncesine uzanan SD (480p) çözünürlük formatını takiben gelen HD (720p) ve FHD (1080p) formatlarından sonra şimdi de  4K ya da diğer ismiyle UHD formatına geçiş yapıyoruz. 

özellikle son bir yıldır hangi teknoloji fuarını ziyaret etsek, fuarın en gözde ürünleri hep 4K desteği ile öne çıkan ürünler oluyor.  Başını televizyonların ve video kameraların çektiği 4K teknolojisi şimdi de yavaş yavaş monitörlere ve dizüstü bilgisayarlara geliyor. Akıllı telefon ve tabletler ise bir sonraki durakta bekliyorlar.

Hal böyleyken biz de piyasada bulunan 4K video kameraları sizlere tanıtmanın uygun olacağını düşündük. Amacımız hem genel bilgilendirmelerde bulunmak hem de satın almayı düşünen okurlarımızın işini bir nebze olsun kolaylaştırmak.

ürün seçiminde sadece üst seviye modelleri listelemektense, giriş seviyesinden başlayan ve profesyonel çözümlere kadar uzanan geniş bir aralığı tercih ettik ki almayı düşünenler  kendi maddi imkanlarına uygun bir modelde karar kılabilsin.

GoPro Hero3+ Black Edition

Aksiyon kamerası denilince ilk akla gelen markalardan birisi olan GoPro”nun geçtiğimiz yılın sonlarına doğru satışa sunduğu yeni amiral gemisi  Hero3+ Black Edition, 400 dolarlık çıkış fiyatlandırması ile   4K video kameraların giriş kapısında karşılıyor bizleri.

Oldukça uygun fiyatının sebebi ise, 4K video çekimi 12/15 fps ile sınırlı olması. Tek seferde 90 dakikaya kadar 4K video çekimine olanak sağlayan batarya ile güçlendirilen modelin 1080p kayıt desteği ise 24, 30, 48 ve 60 fps. Bunun yanısıra 720p formatında 120 fps ile ağır çekim desteği de sunan Hero3+ Black Edition”ın 12 MP”lik kamerası saniyede 30 kare fotoğraf çekebiliyor.

Modelin öne çıkan bir diğer özelliği ise dünyanın en yoğun geniş açılı perspektifini yakaladığı belirtilen SuperView isimli yeni bir video moduna sahip olması. Otomatik düşük ışık modu sayesinde düşük-ışık performansı için kare hızını ayarlayan Hero3+ Black Edition”ın su geçirmez kamera kutusu ise 40 metre derinliğe kadar etkisini koruyor.

Dahili Wi-Fi yongası  ve kutu içeriğine dahil olan Wi-Fi Uzaktan Kumandası sayesinde uzaktan kamera kontrolüne ek olarak içeriği canlı ön izleme, oynatma ve paylaşma desteği sunan modelin Türkiye satış fiyatı  1,500 TL seviyesinde.

 

Sony FDR-AX100 Handycam 

Sony”nin geçen senenin başında düzenlenen CES 2014 Fuarı”nda tanıttığı AX100E”nin en önemli özelliği isminden de anlaşıldığı gibi tek elle rahat biçimde kullanılabilmesi. 1.0-tip Exmor R CMOS sensör içeren ilk 4K Handycam (El Kamerası) olma özelliğini taşıyan model, bu büyük sensörü sayesinde 4K/UHD görüntüleri (3840 x 2160 piksel) yakalamasının yanısıra arkaplan defocus efektlerinin de elde edilmesini sağlıyor. Alana özgü gürültü azaltma ve yeniden detay üretme gibi özelliklere sahip olan BIONZ X işlemcisi tarafından güçlendirilen FDR-AX100″ün göze çarpan bir diğer özelliği de aşamalı 25p kayıt desteği sunması.

UHD/4K çözünürlüğünde (3840 x 2160) 30/24 fps ile çekim yapabilen kameranın FHD (1920 x 1080) desteği ise 60 fps”ye kadar çıkabiliyor. 20MP kamerası ile 5024 x 2824 (16:9) çözünürlüğünde kareler yakalayabilen FDR-AX100″ün bir diğer seçeneği ise  4:3 en/boy oranında 15MP (4464 x 3352) çözünürlüğünde fotoğraflar.

Wi-Fi ve NFC özelliklerine sahip olan kameranın bir diğer önemli özelliği ise eşzamanlı ikili video kayıt desteği sunması. Bu sayede eş zamanlı olarak hem yüksek kaliteli videolar hem de paylaşıma hazır MP4 dosyalar kaydedilebiliyor.

Panasonic GH4

Panasonic”in CES 2014 Fuarı”nda tanıtımını gerçekleştirdiği Lumix GH4, dünyanın 4K video çekim desteği sunan ilk aynasız fotoğraf makinesi. 4 çekirdekli Venus Engine IX görüntü işlemcisi tarafınan güçlendirilen ve Micro Four Thirds (4/3) sensör büyüklüğüne sahip olan modelin dikkat çeken bir diğer özelliği ise 1/8000 sn”lik yüksek enstantane hızına çıkabilmesi.

3-inç büyüklüğünde dokunmatik OLED ekrana sahip olan Lumix GH4″ün 4K video çekim performansı da (4096×2160@24p, 3840×2160@24p-25p-30p) oldukça başarılı. FHD (1080p) çözünürlüğünde 60 fps”ye kadar video kaydı yapabilen model bunların haricinde 16MP Live MOS sensöre, saniyede 12 kare seri çekim hızına ve Wi-Fi, NFC kablosuz bağlantı teknolojilerine sahip.

Magnezyum alaşımlı kaliteli gövde tasarımıyla suya ve toza karşı dayanıklılık arz eden modelin tahmini fiyatlandırması ise 2,000 dolar olarak belirtiliyor. 

 

Blackmagic Production Camera 4K

Blackmagic”in geçtiğimiz yılın sonunda tanıttığı Blackmagic Production Camera 4K, profesyonel dünyaya yönelik tasarlanmış olsa da 3,000 dolarlık çıkış fiyatlandırması ile fiyat/performans açısından mükemmel bir noktada duruyor. 

Dünyanın en kolay taşınabilir film kamerası  olan model, geniş Super 35 sensöre, 4k video çekim kapasitesine, tak/çıkar destekli SSD depolama birimine, 5-inç büyüklüğünde dokunmatik LCD ekrana, sıkıştırılmış CinemaDNG RAW ve ProRes  kayıt seçeneklerine,  yüksek hızlarda veri aktarıma izin veren Thunderbolt portuna ve Canon EF lens desteğine sahip. 

4K çözünürlüğünde 23.98, 24, 25, 29.97 ve 30 fps kayıt desteği sunan modelin FHD başarımı ise 59.94 fps”ye kadar çıkabiliyor. 12 duraklık dinamik aralığa kadar çekim yapabilen Blackmagic Production Camera 4K”nin önemli bir artısı da 6G-SDI video bağlantısı sayesinde canlı yapımlarda kullanılabilmesi. Yaklaşık 90 dakika pil ömrü sunan dahili bataryasına ek olarak harici batarya desteğinin de yer aldığı modelin  alüminyum gövdesinin  darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu da not olarak düşelim.

Şubat ayının başlarında küresel satışına başlanan Blackmagic Production Camera 4K, 3,000 dolarlık fiyat etiketi ile dünyanın en ucuz “profesyonel 4K kamerası” olma ünvanının da sahibi. Yakın bir zaman içerisinde Türkiye”de de satışa sunulması beklenen modelin önsipariş fiyatlandırması 13,800 TL olarak belirlenmiş durumda.

Canon EOS-1D C

Canon tarafından geçtiğimiz yılın başında satışa sunulan ve başta küçük ve orta ölçekli yapım şirketleri olmak üzere profesyonelleri hedefleyen dijital SLR”si Canon EOS-1D C, 4K (4096×2160)  çözünürlüğünde 24 fps ile  video kaydı yapabilirken,  FHD çözünürlüğünde saniye başına düşen kare sayısı 60″ı yakalıyor. 18.1 MP çözünürlüğünde, 36x24mm”lik tam kare (full-frame) CMOS sensörle donatılan modelin sürekli çekim modunda saniye başına düşen kare sayısı ise 12 adet.

Dual DIGIC 5+ görüntü işlemcisi tarafından güçlendirilen ve 1/8000 enstantane hızına sahip olan makinede gerçek zamanlı ses takibine olanak sağlayan kulaklık çıkışı ve 3.2-inç”lik ekranından gelen görüntüyü HDMI üzerinden yine gerçek zamanlı olarak harici ekranlara aktarma özelliği bulunuyor. Suya ve toza da dayanıklı olan Canon EOS-1D C”de Wi-Fi ve GPS ise opsiyonel olarak kullanıcılara sunuluyor. 

Halihazırda Türkiye”de de bulunabilen Canon EOS-1D”nin gövde satış fiyatı 16,000 TL seviyesinde.  

JVC JY-HMQ30

JVC”nin geçtiğimiz yılın ortalarında satışa sunduğu JY-HMQ30 tam anlamıyla profesyonellere yönelik hazırlanmış çözüm. 4K çözünürlük desteğinin yanısıra Nikon”un farklı F-mount lensleriyle de kullanılabilen değiştirilebilir lensli model, lenslerin diyafram değerlerinin kendi içerisinde kontrol edilmesine imkan sağlarken, 8.29 MP çözünürlüğünde efektif piksel değerine sahip olan 1.25 CMOS görüntü sensörü tarafından güçlendiriliyor.

3.5-inç dokunmatik LCD ekrana sahip olan JY-HMQ30, saniyede 60 kare hızında 4K video kaydı yapabilirken, 4K Time-Lapse çekim özelliği ve netleme yardım sistemine de sahip. Dört tane hafıza kartının yer aldığı kameranın dikkat çeken bir diğer özelliği ise sadece tek bir karta 28 Mbps”de 1080/60p video kaydı yapabilmesi.

Tüm bunlara ek olarak harici kulaklık ve mikrofon girişlerinin de yer aldığı model, 4K dosya yöneticisi yardımıyla video dönüştürme, 4K çözünürlükte zaman aralıklı kayıt yapma ve harici monitöre 4K/60fps ses/görüntü çıkışı sunma gibi üst seviye özelliklere de evsahipliği yapıyor. 

Yurtdışı satış fiyatı 17,000 dolar olan JY-HMQ30″un ülkemizde satışa sunulması oldukça zayıf bir ihtimal. 

 

Bilgi:4K/UHD (Ultra HD), çoğunlukla dijital filmlerde ve bilgisayar grafiklerinde kullanılan ve yatay çözünürlüğün yaklaşık 4.000 piksele karşılık geldiği çözünürlük formatının genel adlandırılışıdır. 

Son kullanıcılara yönelik tasarlanan televizyon yahut kamera gibi elektronik ürünlerin pek çoğu QFHD (3840×2160) çözünürlüğüne sahip olsa da, dijital film standartları ve post-prodüksiyon dijital çalışma standartlarında kullanılan çözünürlük değerleri  çerçeve oranına göre farklılıklar gösterir.

Bilgi: 4K teknolojisinin en yüksek standartı Tam Diyafram 4K olarak isimlendirilen ve yaklaşık  13 milyon piksele evsahipliği yapan dijital film/post prodüksiyon standartıdır. Bu standardın haricinde Yüksek Oran 4K (3656 × 2664) ve Dijital Sinema 4K (3996 × 2160 ve/veya  4096 x 1714) standartları da kullanılır.

4K çözünürlüğünün gerçek etkisini  55-inç üzerindeki televizyonlarda gösterdiğini unutmayalım. Daha düşük ekran büyüklüğündeki televizyonlar için en uygun seçenek FHD (1080p) çözünürlüğü.

4K çözünürlüğündeki ilk filmin The Ballad of Danko Jones olduğunu biliyor muydunuz? 

2012 yılında çekilen ve geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Odemax tarafından internet üzerinden yayınlanan aksiyon/dram tarzındaki 24 dakikalık kısa film, 7.2 puanlık IMDB değerlendirmesine sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here