Ana sayfa Makale 4K TV Seçme Kılavuzu

4K TV Seçme Kılavuzu

0

TV’ler son yıllarda büyük bir yol kat etti. Artık antik teknoloji diyebileceğimiz CRT (Katot Işını Tüpü) TV’ler neredeyse bulunmaz olmuşken 4K çözünürlüklü HDR destekli LCD, LED, OLED ve QLED gittikçe yaygınlaşıyor. Her geçen gün daha ince, büyük ve fonksiyonel bir hale gelen TV’ler, ekstra cihazlara olan ihtiyacı azaltarak ve enerji verimliliklerini arttırarak çevreyi destekliyor ve kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Televizyonların bu inanılmaz çeşitli pazarı içerisinde yabancı bir gözün kaybolması çok olası ve doğal, biz de tam olarak bu sebeple sizler için bir kılavuz oluşturduk. Evinizdeki TV keyfinizi yenilemek için kullanabileceğiniz bu kılavuzda farklı teknolojilere ve fiyat segmentlerine odaklanacağız fakat çağ dışı hiçbir cihazı elimizden geldiğince tavsiye etmeyeceğiz.

Boyut ve Kurulum

Yeni bir TV alışverişi için araştırma yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, eğlence odanızda ne kadar boş yer olduğunu belirlemek olacaktır. TV ekranları köşeden köşeye ölçülerek boyutlandırılırlar bu sebeple; örneğin 65 inçlik bir TV’nin eni ya da boyu 65 inç değil, köşeden köşeye uzunluğu bu kadardır. En, boy, kalınlık gibi bilgiler cihazın ürün sayfasında yer alacağı gibi internet üzerindeki incelemelerde de mutlaka yerini alacaktır. Çoğu eğlence odası (TV izleyeceğiniz oda) 50 inç veya üzeri bir TV ile hayata gelecektir. Boyutun büyümesi konusundaki tek engel TV’yi yerleştireceğiniz sistemin boyutu, ya da daha doğrusu cebinizin derinliğiyle ilgili olacaktır.

TV’yi eğer bir ünitenin üzerine koymayı planlıyorsanız çoğu cihazın kendine özel ayakları olacağını aklınızda tutmanızda fayda var. Bu ayaklar, ünitenizi TV’nizi taşıyamaz hale getirip tamamen gereksiz bir mobilya haline gelmesine sebep olabilir.

Çoğu kullanıcı gibi siz de yeni televizyonunuzu duvara monte etmeyi planlıyorsanız kafanız biraz daha rahat olacaktır. Her TV boyutuna ve ağırlığına uygun montaj aparatı bulmanız mümkün.

Çözünürlük

Geçtiğimiz yıllarda HD ya da Full HD’nin standart olduğu zamanlar artık maalesef geride kaldı. Televizyon üreticileri 4K Ultra HD çözünürlüğünü neredeyse tüm TV’lerinde standart olarak bulundurmaya başladı ve Full HD 1080p’ye kıyasla dört kat daha fazla detayı ekranlarına yerleştirmeye başladılar. Bu piksel yoğunluğundaki artış, TV’lere daha yakın oturarak yine de kaliteli bir görüntü alınabilmesinin önünü de açmış oldu. Hala 720p ya da 1080p çözünürlüğe sahip TV’ler bazı üreticiler tarafından çıkarılsa da bu modeller genellikle küçük ekranlara sahipler ve daha düşük kaliteli paneller kullanıyorlar. Tüm bu sebepler yüzünden artık yeni bir TV almak isteyenler nereye bakarlarsa baksınlar muhtemelen 4K UHD bir cihaz satın almaya yöneleceklerdir.

4K TV’ler her ne kadar yaygınlaşmış olsa da 4K çözünürlüğe sahip içerikler hala bu yaygınlığa sahip değil. Şu aralar TV üreticilerinin üzerinde çalıştığı 8K çözünürlüklü TV’ler olsa da bu teknoloji hala erken aşamalarında. Teknoloji tamamlansa da bahsettiğimiz içerik sıkıntısı 8K’da inanılmaz bir düzeyde. Bu sebeple, kaliteli bir 4K UHD TV işinizi en iyi şekilde görecektir.

HDR

High Dynamic Range sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma, çağımızda gittikçe önem kazanan bir teknolojinin adı olarak karşımıza çıkıyor. HDR, ekranların kontrast değerinin artmasını sağlamanın yanı sıra daha yüksek parlaklık seviyeleri ve genel olarak renklerin daha farklı tonlarının açığa çıkarılmasını sağlıyor.

HDR olarak farklı markalar ve teknolojiler olsa da hepsi özünde birbirine çok benzer deneyimler sunuyorlar. Şuan için piyasada karşınıza çıkma ihtimali olan standartları şöyle sıralayabiliriz: HDR10, HDR10+, Dolby Vision ve Hybrid Log Gamma.

Akıllı (Smart) TV’ler

Akıllı sınıfına giren TV’ler, ekstra bir ekipman gerektirmeden internete bağlanabiliyorlar. Bu bağlantıyı kablosuz, kablolu ya da çoğu zaman her ikisiyle birden sağlayan cihazlar, internet üzerindeki ünlü içerik sağlayıcılarına direkt olarak ulaşabiliyorlar. Bu cihazların daha gelişmiş versiyonları, entegre Google Chromecast gibi donanımlarla bile gelerek tüm oturma odası eğlence ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedefliyorlar.

Şuan satışta olan TV’lerin çoğu nasıl 4K UHD çözünürlüğe sahipse aynı şekilde Smart TV’ler de bir o kadar yaygın. Çoğu 4K TV bir şekilde akıllı özelliğe sahip olarak geliyor. Smart TV’ler ekstra bir donanım gerektirmeden istenen özellikleri kullanıcıya sunduğundan oldukça kullanışlı cihazlar. Bu cihazları takip edip almanızda fayda var çünkü uzun vadede akıllı TV özellikleri ihtiyacınızı karşılamasa bile ekstra bir TV kutusu alarak deneyiminizi yükseltebilirsiniz.

Yenileme Hızı

Bir TV’nin yenileme hızı, basitçe ekranın bir saniyede kaç kare gösterebildiğini ifade eder ve Hertz (Hz) cinsinden ifade edilir. Üreticiler yenileme hızına iki farklı kategoride bakarlar: ilki native, yani doğal; diğeri ise efektif yenileme hızıdır.

Yenileme hızı bir TV’nin görüntüyü ne kadar akıcı oluşturduğunu ciddi anlamda etkiler. Genel olarak 120Hz doğal yenileme hızı olan bir TV tercih sebebidir fakat bulunması zordur. 60Hz TV’ler de son derece akıcı ve kaliteli görseller oluşturabilirler.

TV’nin efektif yenileme hızı dijital görüntü işleme yeteneğiyle ilgilidir ve TV’lerin üzerinde tanıtım için gördüğünüz yenileme hızı muhtemelen bunu gösterir. Sizlere tavsiyemiz, efektif yenileme hızını çok da dikkate almamanız. 120Hz üzerini direkt olarak elemenizde fayda var çünkü TV standartlarında 60Hz ve 120Hz vardır. Diğer her şey pazarlama oyunudur ve Soap Opera Effect denilen görüntü kalitesini bulanıklaştırıcı bir unsurun gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldir.

Portlar

TV’ler arka ya da yan taraflarında bir dizi giriş ve çıkış portu taşırlar. TV’niz üzerinde kısa bir inceleme yaparsanız siz de göreceksiniz ki rengarenk bir ton port sizin onları kullanmanızı bekliyor. Bu konuda sizlere tavsiyemiz, HDMI portlarının çokluğuna önem göstermeniz. Eğer eski portlara ihtiyaç duyan cihazlarınız pek yoksa, ses sisteminizi takacağınız bir port ve bolca HDMI portu işinizi görecektir. Akıllı TV’lerde görebileceğiniz USB portları ile de giriş aygıtları (klavye, mouse) takabilmeniz mümkün olacaktır. HDMI sayısıyla ilgili olarak en az 3 tane olması gelecekte TV’nize bağlamak isteyeceğiniz ekipmanlar için size esneklik sunacaktır.

LCD vs. LED vs. OLED vs. QLED

İşte bir ton harf, dört farklı kısaltma… İşin aslında sadece iki farklı TV teknolojisi var onlar da LCD ve OLED. Her birinin ne olduğunu kısaca açıklayıp ondan sonra konuya girelim.

LCD ve LED

LCD ve LED TV’ler, temel olarak birebir aynı teknolojiye sahiptirler. LCD’ler kullanım olarak daha eskiye dayandıklarından içlerinde floresan arkaplan aydınlatması bulunur. LED’lerde ise bu arkaplan aydınlatması işini LED’ler görür ve TV de adını buradan alır.

OLED

OLED TV’ler, LCD’lerin aksine bir arkaplan ışığına sahip değillerdir ve kendi ışıklarını kendileri üretirler. Bu durum, daha parlak ve canlı renkler ortaya çıkarmanın yanı sıra sonsuz kontrast ve karanlık siyahlar anlamına geliyor. OLED’lerin LCD’lere kıyasla bir diğer avantajı ise görüş açısıdır, en uç açılardan bile görüntü kalitesi bozulmadan içeriklerini sergileyebilirler.

QLED

LCD ve LED’in temel olarak birbirinin aynısı, OLED’in ise çok daha farklı olduğunu belirttik. Peki QLED bu işin neresinde kalıyor? QLED’ler de aslında birer LCD TV fakat aradaki fark, arkaplan aydınlatmasının quantom dot adı verilen bir materyal içerisinden geçirilmesi olarak öne çıkıyor. Quantom dot teknolojisi, mavi renkteki bozuklukları ortadan kaldırarak çok daha saf beyazlar ortaya çıkarıyorlar ve parlaklık konusunda da büyük bir artışa sahip oluyorlar. Bu avantajlar sayesinde QLED’ler LCD’lere göre daha üstün görüntüler sergileyerek OLED’ler ile yarışır konumda piyasada yer alıyorlar. QLED’in en büyük pazarlamacısı şu sıralar Samsung.

Sonuç

Günümüzde piyasada bulabileceğiniz tüm TV teknolojilerini elimizden geldiğince bir araya getirip sizlere sunduk. Bu teknolojilerin ne olduğunu artık herkes daha iyi anladığına göre ihtiyacınız olan o oturma odası eğlence aracını rahatlıkla seçebilirsiniz.


Bu içerik Newtech dergisinin Temmuz sayısında yayınlanmış olup Çağrı Babuçcuoğlu tarafından yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here