Ana sayfa Donanım 4K TV ler bizlere neler getiriyor?

4K TV ler bizlere neler getiriyor?

0

3D den sonra 4K bizlere 4. boyutu mu sunuyor?
 

4K TV ler 2160p çözünürlüğüyleFULL HD diye adlandırılıp, 1080p olarak sunulan TV teknolojisini 4′ e katlıyor. Dolayısıyla 4K’ nın 4. boyut ile bir ilgisi yok. Eğer ki bu teknolojiye DOUBLE HD gibi bir isim verilseydi, tüketicide bu kadar merak hissi uyandırmazdı.
Sektöre yeni yeni giren 4K TV ler Toshiba, Sony, LG, Samsung ve Panasonic gibi ileri gelen firmalar tarafından piyasaya sürülmüştür. Fakat 4K TV lerin yaygınlaşma süreci biraz sancılı geçecektir. çok büyük ekranlara (64 ve 84 inç) sahip olan 4K TV’ ler 20.000 $ civarındaki fiyatlarıyla satılmaya başladı.
 

 
ülkemizde ise Digiturk bir ilke imza atarak Nisan ayının başlarında 4K TV yayını ile ilk denemesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk 4K test yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel alt yapının oluşturulduğunda 4K yayınını üyelerine sunmaya başlayacağını duyurdu. Bu sürecin ortalama 1-2 yılı bulacağınıdüşünmekteyiz. 4K”nın 8 milyon piksellik çözünürlüğe sahip olacağı ve HD görüntünün 4 katı fazla çözünürlüğe sahip olduğunu bilmekteyiz. 4K yayınlarının gelmesiyle birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde çok fazla değişikliğe gidilmesi gerekiyor.

 

Sony 4K TV
Sony’nin 4K Ultra HD TV’si 84 inç ekran”a sahip, 80 kilo ağırlığında. Tasarımı, ekran boyutu ve etkileyici ses çıkış gücüyle kusursuz seyir zevki veriyor. Sony Network sayesinde kulanıcılarına online ortamda video müzik, oyun ve HD görüntü kalitesinde film izleme olanağını sunuyor. Elbette herşeyin bir bedeli var. Sony 4K TV’nin piyasa fiyati 25.000$.

LG 84LM9600
LG”de 4K dünyasına girmekte hiç vakit kaybetmedi. 84LM9600, modeliyle 84 inç gibi devasa boyutta bir TV üretti. 4K, TV”ler için ortak bir özellik olan güçlü dahili hoparlör sistemine bir örtnekte LG”nin 84LM9600 modeliyle bize tanıtıldı. LG”nin 84 inç boyutlarındaki bu devasa TV”si 20.000$ gibi bir fiyata salonlarınıza girerek sizleresinemanın da ötesindeseyir zevki vermek içinsahiplerini bekliyor.
 


 
Toshiba L9
Toshiba süper çözünürlüklütelevizyonları tüm dünyadaki tüketicilere ulaştırma öncülüğünü Quad Full HDtelevizyonlar ile üstleniyor. L9serisi Ultra HD (3840 x 2160 piksel) 3D Akıllı LED televizyonların üç çarpıcıekran boyutuyla piyasaya sunulacağını duyurdu. L9 serisi televizyonlar Toshiba Cloud TV özelliği ile birlikte piyasaya merhaba diyor. Toshiba Cloud TV” de tıpkı Sony Network gibi kullanıcılarına internetten video, müzik, oyun ve HD film izleme hizmetini sunuyor.

Samsung 85S9000
Samsung ilk 85 inç Ultra High Definition TV (4K) olan 85S9000″ikullanıcılarına tanıttı. 85S9000″in göz alıcı, tasarımı TV işçiliğinde standartları yeniden belirliyor, çerçevesi ürüne havada süzülüyormuş gibi bir görünüm veriyor.Benzersiz görüntü detayı ve netlik sağlayarak Full HD görüntüye oranla dört kat daha fazla çözünürlük sunuyor. HD ve Full HD içeriği 4K çözünürlüğe otomatik olarak dönüştüren ölçeklendirme motoru sayesinde 4K yayını olmadığı halde FULL HD çözünürlükteki yayınlarıda 4K gibi izleme olanağını sizlere sunuyor.Geçen yıl ABD”de pazara sunulan 4K TVOrta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi için hazır olduğunu da açıkladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here