Ana sayfa Donanım 4K monitör satınalma rehberi

4K monitör satınalma rehberi

0

 

öncelikle önemle belirtmek gerekiyor ki, dosyada kullandığımız tüm monitörler Türkiye”de satışta olan ve satın alabileceğiniz popüler modellerden oluşuyor.

Monitörlerde ilk düşünülen şey genelde boyut oluyor, geri kalanlar ise, panel tipi, doğal çözünürlük, piksel aralığı gibi şeyler. Ancak PC monitörü pazarı bu kadar basite indirgenemez. Şekil ve boyut olarak çok geniş seçeneklerle çıkıyor karşınıza. Bugünlerde 21:9 çerçeve oranı sayesinde ciddi boyutlarda monitörlere sahip olabiliyorsunuz. Deneyiminizin sizi sarmalaması için kavislileri de tercih edebilirsiniz. 

Son iki yılda yeni görüntü teknolojileri ortaya çıktı. Daha yakın zamanlarda LCD monitörlerin yenilenme hızı 60Hz idi. Şimdi 160Hz”e kadar çıkabiliyorsunuz. Oyuncular, video kartın çıkışı ile senkronize dinamik yenilenme oranlarına da bakabilirler. Sonra 4K veya UHD gibi çok daha yüksek çözünürlükler ortaya çıktı. 
Daha da yakın zamanlarda renk ve kontrastta devrim yaşandı. HDR (high dynamic range) ekran pazarını sarsan son teknoloji oldu. üst seviye HDTV segmentinde oldukça tercih ediliyor. Şimdi monitörlerde de benimsenmeye başlandı. Bununla birlikte süreç PC”lerde daha karmaşıklaşacak. HDR olarak bilinen teknolojinin çeşitli yönleri arasında tercih yapabileceksiniz. 
Bunlara bir örnek kuantum nokta (quantum dot) teknolojisidir. Bu, artan dinamik aralıkla sıkı sıkıya ilişkili olmayan bir renk geliştirme özelliği, ancak PC monitörlerine giren geniş HDR araç setinin de parçası. öyleyse, üst düzey PC ekran pazarına bir bakalım.

 

üst seviye PC monitörleri
Gelin üst seviye monitörlerin tarihine bir bakalım. 1920 x 1200 doğal çözünürlüğe sahip 24 inçlik geniş ekranların üst seviye sayıldığı günleri hatırladınız mı? 2004″ten ve Dell 2405FPW”dan bahsediyoruz. üç yıl sonra Dell 3007WFP modeli ile yine piyasayı sarstı,  30 inçlik 2560 x 1600 çözünürlüklü bir ekrandı ve daha büyüğünü düşünmek zordu. Ancak daha sonra o da aşıldı.
Ekran teknolojisi çok hızlı adımlarla gelişiyor. Bir an en son süper geniş kavisli monitörlere hayran kalıyorsunuz, sonra 55 inçlik bir UHDTV’nin şaşırtıcı HDR görüntüleri ile doymuş bir görüş alanınız oluyor ve aniden o ana kadar kulandığınız her monitör küçük geliyor gözünüze.
Her şeyi bir monitörde bulamazsınız. örneğin, 160Hz yenileme ve 40 inç”ten fazla köşegen uzunluğa sahip 4K monitör istediğinizi varsayalım. Bu olamaz. öyleyse öncelikler açık olmalı.
Şimdi de çok yüksek yenileme oranına sahip oyun merkezli teknolojiye bakalım. Masaüstünde yüksek yenileme  oranı hoş görünür. 120Hz”in üzerini deneyimledikten sonra 60Hz”e dönmek zordur. Ancak masaüstü için 120Hz”in üstü gereksizdir. Nvidia”nın G-Sync ve AMD”nin FreeSync”i de dahil olmak üzere, uyarlanabilir yenileme teknolojisi çok daha oyun merkezlidir. çok fazla oyun oynamıyorsanız, bunu göz ardı edebilirsiniz. 

 


 

Boyut ve şekil
Şimdi de boyut ve şekile bakalım. Burada seçenekleriniz çok, seçiminiz ise öznel olacaktır. Başlangıç için daha büyük her zaman daha iyidir. UHD veya 4K”nın 3840 x 2160″lık piksel yapısı etkileyici duruyor. 32 inçlik bir monitörde hoş, sıkı bir piksel aralığı, keskin fontlar ve pek çok detay verir. 50 inçlik bir panelde top oynamak çok farklıdır. En azından PC monitörüne normal bir uzaklıktan bakarken. Daha büyük bir panelle daha fazla ilerleyebilirsiniz.

10 yıl önce 30 inç monitörlerin çok büyük olduğunu düşünenler, muhtemelen bugün 32 veya 34 inçlik monitör kullanmaktan çok mutludurlar. Başlangıçta hantal görünen monitör, daha sonra küçük monitörlere geçişe engel olabilir.

 

Görüntü açıları
çerçeve oranı, işin başka bir düşündürücü yanıdır. çok geniş 21:9 monitörler ilgi çekiyorlar. Film için çok fantastikler. Oyunlarla çok iyi çalışıyorlar. Birden fazla dokümanı, web sayfasını aynı anda görmek açısından da ergonomik bir yapıları var. Ancak dikey çözünürlük ve masaüstü alanı açısından kısıtlayıcılar. Dokümanları yan yana daha kolay görebilirken, her birinin görünümü daha sınırlıdır, yani daha fazla kaydırmanız gerekir. 21:9 oranı açıkça standart 16:9 HDTV video içeriği için daha uygundur.
Düz ekran karşısında kavisli ekran da bir başka geometrik tartışma konusu. Bu kişisel bir tercih sorunudur. Bazıları kavisli ekranları severler, bazıları da görünüşünün komik olduğunu düşünürler. Büyük bir ekranın biraz kavisli olması anlamlıdır. Ancak bütün ekranların aynı kavisi desteklemediğini hatırlayın. Bazıları ötekilere göre daha kavislidir. Bu nedenle yerel mağazalara başvurup kavisleri kendi gözünüzle deneyimleyebilirsiniz. 

 

Spektrumun bir ucunda da TN panelleri var, eşsiz piksel yanıtı nedeniyle oyuncular herhangi bir fiyattan TN panelini tercih edebilirler. Diğerleri de IPS ve VA paneller arasında, ve aslında IPS”in başka bir adı olan Samsung”un PLS”si gibi bunların türevleri arasında bir seçim yapabilirler.

Sonuçta klasik birimler olduğu gibi kalıyorlar. IPS, renk doğruluğu ve görüntü açısı için en iyi seçenekken, VA en iyi kontrast ve renk doyumu sunuyor. Bu nedenle çok hassas profesyonel tarzdaki bir monitör için IPS”i, ya da görsel patlamalar için VA”i seçmeli.  Bu klasik kategorilerin farklılıklarının çok belirsiz olduğu söylenir. Arkadan aydınlatmalı kuantum nokta teknolojisini kullanan bir IPS monitör, klasik bir LED arkadan aydınlatmasına sahip olan VA”den daha da fazla patlamalı renklere sahiptir. 

Dahası, HDR teknolojisinin ortaya çıkışı biraz karışık bir konudur. HDR, bir ekranın gösterebileceği parlaklık aralığını oldukça artırmak için, yerel arkadan aydınlatmayı kısan teknolojinin de aralarında  olduğu teknolojileri kullanıyor. Yeni HDR standartları ile birlikte renk alanlarında bir genişleme ve kanal başına 12 bit”e kadar renk desteği de geliyor, geçmişte üst seviye monitörlerde bile kanal başına sekiz bit sınırı vardı. 

Gerçek bir HDR monitör, geleneksel bir ekrana kıyasla çok daha yüksek ve çok daha düşük seviyelere sahip olabilir. Sonuçlar muhteşem olabilir, ancak HDR herkes için uygun olmayabilir. Kuantum nokta teknolojisine sahip 32 inçlik 4K bir IPS monitör, hangisinin daha iyi olduğunu belirlemekten çok hangisinin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu belirleme noktasında, HDR özellikli büyük bir 4K TV gibi bir şeyden, çok daha farklı bir önermedir. Parayı ödeyecek olan sizsiniz, seçimi de siz yapacaksınız tabii, sonuç oldukça çarpıcı olacaktır.

Şimdi Türkiye’de satışta olan en popüler 4K monitörlere bir göz atalım:

 

ASUS PROART PA329Q
üst seviye standartlar açısından büyük değil. Sadece 32 inç. Piksel aralığı ve netlik üzerinde etkileri olan bir 4K”ya sahip. Ciddi bir şekilde verimliliği hedefliyor. Temel teknolojisi, renk doğruluğu eklenmiş IPS. Renklerin yeniden üretilmesi açısından, 10 bitlik kanal desteği ve hassas kalibrasyon için 14 bitlik bir arama tablosu bulunur. Ancak PA329Q’nun en önemli noktası, daha fazla renk dinamizmi için kuantum noktalı arka plan ışığı iyileştirmesinin eklenmesidir. Sonuçta, Adobe RGB renk alanının yüzde yüzünü kapsıyor.

ASUS PROART PA329Q özellikler:
Boyutu: 32 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: IPS
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 5ms
Ekran girişleri: 4xHDMI, 1xDisplayPort, 1xMini DisplayPort
Bağlantı: USB, kart okuyucu, 3.5mm ses
ASUS PROART PA329Q Fiyatı: 6,250 TL

 

ViewSonic XG2700-4K
ViewSonic’in oyun için ürettiği bir monitör ve beklediğiniz her özelliği sağlamaya çalışıyor. AMD FreeSync’in bulunduğu 4K paneli, oyun modları ile donanmış ve muazzam görüntü kalitesine sahip.
Köşegen 27 inçlik panel 3,840 x 2,160 doğal çözünürlüğe ve 163ppi’lık bir piksel yoğunluğuna sahip. çarpıcı detaylar sunacak kadar keskin, ancak metin ve simgelerin boyutunu artırmak için Windows ayarlarını kullanmanız gerekecek kadar yoğun. 

ViewSonic XG2700-4K özellikler:
Boyutu: 27 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: IPS
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 2ms
Ekran girişleri: 3xHDMI, 1xDisplayPort, 1xMini DisplayPort
Bağlantı: 4xUSB

ViewSonic XG2700-4K Fiyatı: 3,150 TL

 

Samsung U28E590DS
Samsung”un, uygun fiyatlı yeni 4K ekranlarından biri. U28D590D, IPS yerine bir TN paneline sahip. Tek bir DisplayPort 1.2a konektörü ve iki HDMI 1.4 girişi var. 
Samsung UE590 UHD monitör, nefes kesen Ultra HD görüntü kalitesiyle PC kullanımı, oyun oynama ve çok daha fazlasını sunuyor. 8 milyon pikselli muhteşem görüntüler Full HD’ye göre 4 kat fazla çözünürlük sağlıyor. 4K içeriklerinizi, sizi sahnenin içinde gibi hissettirecek gerçekçi detaylarıyla aslında yakın bir şekilde izleyin Ultra Yüksek çözünürlük ile berraklığın ulaştığı son seviyeyi deneyimleyin.

Samsung U28E590DS özellikler:
Boyutu: 28 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: TN
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 1ms
Ekran girişleri: 2xHDMI, 1xDisplayPort

Samsung U28E590DS Fiyatı: 1,725 TL

 

BenQ BL2711U BenQ BL2711U

Bugün rekabetçi markalardan biri olan BenQ, her seviyedeki bütçeyi ve amaçları kapsayan ürünler sunuyor. ünlü oldukları oyun / E-Spor alanları bir yana, şirket ayrıca profesyonel monitör alanına da giriyor. BenQ BL2711U, profesyonel bir alana hitap etmek için tasarlanmış bir model olup, 27″ çerçeve içine yerleştirilmiş, 60Hz’de çarpıcı bir 4k çözünürlük sunmakta. Bu ürünün benzersiz özelliği, uzun süreli kullanım için göz yorgunluğundan kaçınma konusunda ürünün içerdiği modlardır.

özellikler:
Boyutu: 27 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: IPS
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 4ms
Ekran girişleri: 2xHDMI, 1xDisplayPort
Bağlantı: 4xUSB, kulaklık çıkışı

BenQ BL2711U Fiyatı: 3,650 TL

 

LG 27UD58-B

LG 27UD58-B, 27 inç boyutlarında 4K bir LCD monitör. IPS paneli kullanan bu 27 inçlik LED arkadan aydınlatmalı ekran, 3840 x 2160 4K doğal çözünürlüğe, 1000: 1 kontrast oranına, 250 cd / m2 parlaklığa, 5ms (GTG) yanıt süresine ve 178/178 derece görüş açısına sahiptir.

LG 27UD58-B özellikler:
Boyutu: 27 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: IPS
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 5ms
Ekran girişleri: 2xHDMI, 1xDisplayPort
Bağlantı: Kulaklık çıkışı

LG 27UD58-B Fiyatı: 1,850 TL

 

Dell P2415Q

Bu monitör, bir 23.8″ 4K UHD paneli kullanmakta. Verilen stand eğme (5° öne veya 21° arkaya), ekseni etrafında çevirme ve döndürme özelliklerinin yanında yerleşik kablo yönetimi olanağı da sağlıyor.Yüksekliği ayarlanabilir standla izleme deneyiminizi özelleştirin veya standı ayırıp VESA uyumlu 100 mm x 100 mm duvar montaj kitiyle duvara monte ederek masanızın üstünde yer açın.

Dell P2415Q özellikler:
Boyutu: 23,8 inç
çözünürlük: 3840×2160  
Panel tipi: IPS
Maks. yenilenme hızı: 60Hz
Yanıt süresi: 6ms
Ekran girişleri: 1xHDMI, 1xDisplayPort, 1xmini DisplayPort
Bağlantı: 4xUSB, ses çıkışı

Dell P2415Q Fiyatı: 2,170 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here