4K monitör satınalma rehberi

Size en uygun monitörü seçmenize yardımcı olmak için Türkiye’de satışta olan modelleri bir araya getirdik

 

Öncelikle önemle belirtmek gerekiyor ki, dosyada kullandığımız tüm monitörler Türkiye’de satışta olan ve satın alabileceğiniz popüler modellerden oluşuyor.

Monitörlerde ilk düşünülen şey genelde boyut oluyor, geri kalanlar ise, panel tipi, doğal çözünürlük, piksel aralığı gibi şeyler. Ancak PC monitörü pazarı bu kadar basite indirgenemez. Şekil ve boyut olarak çok geniş seçeneklerle çıkıyor karşınıza. Bugünlerde 21:9 çerçeve oranı sayesinde ciddi boyutlarda monitörlere sahip olabiliyorsunuz. Deneyiminizin sizi sarmalaması için kavislileri de tercih edebilirsiniz. 

Son iki yılda yeni görüntü teknolojileri ortaya çıktı. Daha yakın zamanlarda LCD monitörlerin yenilenme hızı 60Hz idi. Şimdi 160Hz’e kadar çıkabiliyorsunuz. Oyuncular, video kartın çıkışı ile senkronize dinamik yenilenme oranlarına da bakabilirler. Sonra 4K veya UHD gibi çok daha yüksek çözünürlükler ortaya çıktı. 
Daha da yakın zamanlarda renk ve kontrastta devrim yaşandı. HDR (high dynamic range) ekran pazarını sarsan son teknoloji oldu. Üst seviye HDTV segmentinde oldukça tercih ediliyor. Şimdi monitörlerde de benimsenmeye başlandı. Bununla birlikte süreç PC’lerde daha karmaşıklaşacak. HDR olarak bilinen teknolojinin çeşitli yönleri arasında tercih yapabileceksiniz. 
Bunlara bir örnek kuantum nokta (quantum dot) teknolojisidir. Bu, artan dinamik aralıkla sıkı sıkıya ilişkili olmayan bir renk geliştirme özelliği, ancak PC monitörlerine giren geniş HDR araç setinin de parçası. Öyleyse, üst düzey PC ekran pazarına bir bakalım.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam