Ana sayfa Haber 4Chan”de bir devir sona erdi.

4Chan”de bir devir sona erdi.

0

 

4chan

 

Dün gece, “moot” takma isimli 4Chan‘in kurucusu Christopher Poole, artık 4chan’den sorumlu olmadığını açıkladı. Twitter adresinden “emekliye ayrılıyorum” açıklamasının ardından 4chan’in yaşantısına devam edeceğini de belirtti. Bu kararın ardından 4chan üyeleri şu sıralar sitelerinden bir canlı yayınla moot’a veda ediyorlar.

Kamuoyunda, sermaye ilişkisi olduğu için Facebook, Twitter ve diğer sosyal platformların altında kalsa da, aslında 4chan bu sosyal paylaşım sitelerinden daha büyük geçmişe sahip. Bununla birlikte, Facebook veya Twitter gibi ortamların atası olduğunu da söylemeliyiz. İnternetteki “trolleme”, “meme”, “caps” kültürünü geliştiren tamamiyle bu adamlar. Sadece trolleme değil içlerinden çok büyük hacktvist ve hacker gruplar da çıktı. Dünya çapında işlerini hacktivzm içerisinde yapan Anonymous, bu gruplardan bir tanesi.

Diğer grup daha çok “sinir bozmaya” yönelik saldırılar düzenleyen Wizard Squad. Anonymous isimi, 4chan forumlarında kullanıcıların takma isimlerinin yerinde olan bir ifade. 4chan’de hiçbir üye, kendi seçtiği bir takma isimle veya kendi isimiyle yazmaz. Sistem tarafından “Anonymous” olarak adlandırılar. Hepsi, internette herkesin anonim gezmesi gerektiğini düşündüğü için, 4chan kurulduğundan bugüne kadar değişmedi. Anonymous’un da isimi 4chan takma isimlerinden gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here