Ana sayfa Makale 47 Ronin değerlendirmesi

47 Ronin değerlendirmesi

0

47 Ronin filmi, çekildiği dönemden bu yana etkisini devam ettiriyor, benzer seneryolara sahip filmlerle bu etkiyi görebiliyoruz. özellikle Clive Owen ve Morgan Freeman’ın başrollerinde oynadığı The Last Knights filmi bunlardan bir tanesi. Benzer seneryolara sahip olmasına rağmen birbirilerini siyah ile beyaz kadar ayıran öğelerden bir tanesi 47 Ronin filminin Sürrealizm – Realizm harmanından oluşması. The Last Knights‘ta sadece Realist konular ve sahneler varken 47 Ronin filmi tamamiyle gerçek bir olayı efsaneleştirerek, masallaştırarak anlatıyor. 

Geldiği kültürler farklı olsa da JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nden ve Hobbit’inden benzeşen konular da var. özellikle gerçek hikayeleri teşbih sanatını kullanarak ve gerçekliği Sürrealizmle, yani gerçek üstücü bir üslupla anlatması iki farklı kültürü, filme göre benzeştiren konular. Tolkin’in Yüzüklerin Efendisi’ni ve Hobbitt’i 1. Dünya Savaşı’ndan etkilenerek ve insanoğlunun aç gözlülüğünden etkilenerek yazdığı bilinirken bu aç gözlülüğü doğa üstü yaratıklarla birlikte işliyor. Bu teşbih sanatı ve Sürrealizm aynı biçimde 47 Ronin filminde de var. İmparatorluğun verdiği gücün cadılarla ve devlerle anlatılması iki film arasındaki benzerlikler arasında. Aslında o dönemlerde cadılğın ciddi bir şekilde problem olduğunu düşünürsek, efsane anlatımına “hikaye tarzını” da katıyor.

Sadece 47 Ronin filmine bakacak olursak, filmin eksikleriyle başlayalım;

Bir efsane, bir masal veya hikaye anlatılıyorsa edebiyatçılar ve film yönetmenleri mutlaka İskandinavya kültüründe hala şifreleri çözülmeye çalışılan ve Sigurd ve Gudrun Efsanesi’nde bol bol kullanılan Edda şiir sanatı kullanılmamış. Bu flime 1 not eksi getirirken Japonya ile İskandinav kültürüne farklılıklar söylenebilir fakat filmde Japon kültürünün en iyi şiir sanatlarından Haiku sanatını da pek fazla göremedik veya duyamadık.Eğer bir efsane anlatılıyorsa, üstelik gerçek bir hikaye efsaneleştirilerek anlatılıyorsa Haiku veya Edda şiir sanatı muhakkak olmalıydı. 

Edda şiir sanatının en iyi işleyicisi Tolkien’lerdir. Sigurd ve Gudrun Efsanesi kitabında doya doya bu şiir biçimi anlatılıyorken The Hobbit film serisinde bu şiir sanatıyla yapılmış şarkıları da görebilirsiniz, “The Misty Mountains Cold” şarkısı da Edda şiirine örnek gösterebilecek en iyi örneklerden.

Filmde kullanılan İngilizcede, aslında edebiyat açısından eksiklikler var. 47 Ronin filminde kullanılan İngilzce çok sıradandı, şiirlerle oluşan anlatım, filmi “en iyiler”arasına sokabilirdi.

Filmin artılarındaysa Realizm-Sürrealizm dengesi başı çekiyor. Ne sürrealist konular işlenerek çok fantastik bir film, ne de realist konular işlenerek çok sıradanlaştırılmış. 

Filmin anlatımını, bir iletişimci diliyle “metafor” olarak değerlendirebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here