Ana sayfa İnternet 4 kişiden biri internetten alışveriş yapıyor

4 kişiden biri internetten alışveriş yapıyor

0

MasterCard tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 23″ü internet üzerinden alışveriş yapıyor. Internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 75″i kredi kartı ile yapılıyor

MasterCard tarafından Türk halkının kredi / banka kartı kullanım, tasarruf ve harcama eğilimlerini ölçümlemek amacıyla, Yöntem Araştırma Danışmanlık”a Türkiye”nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının ortalama dörtte biri (yüzde 23) internet üzerinden alışveriş yapıyor. Ortalama alışveriş yapma oranı ise 2-3 ayda 1 kere. Yaş grubu 35″in üstüne çıkınca internet üzerinden alışveriş yapma oranı 4-6 ayda 1″e düşüyor. Sonuçlara ekonomik seviyeye göre bakıldığında, ekonomik seviye düştükçe online alışveriş yapma oranının düştüğü görünüyor. Araştırmaya göre, internet üzerinden alışveriş en fazla Marmara Bölgesi”nde, en az ise Güney Doğu Anadolu Bölgesi”nde yapılıyor.
 
online alışveriş


Internet üzerinden Erkekler En Fazla Elektronik Eşya, Kadınlar ise Giysi Alıyor

MasterIndex araştırmasına göre, online alışverişçiler internet üzerinden elektronik eşya / bilgisayar, cep telefonu ve aksesuvarları, giysi, yiyecek ve içecek alıyor. Kadınlar (yüzde 33), erkeklere oranla (yüzde 2) internetten daha fazla giysi alıyor. Erkekler ise (yüzde 53) kadınlara oranla (yüzde 22) daha fazla elektronik eşya alıyor. Internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 75″i kredi kartı ile ödeniyor.


Tercih Türk Sitelerinden Yana

MasterCard”ın araştırmasına göre, online alışverişçilerin yüzde 59″u alışverişleri esnasında mutlaka Türk sitelerini tercih ediyor, alışveriş yapacağı sitelere arama motorları (yüzde 42), arkadaş tavsiyesi (yüzde 31) ve medyadaki ilanlar (yüzde 15) yoluyla ulaşıyor. Online alışverişçilerin yüzde 81″i alışveriş yaptıkları sitede 3D güvenlik olmasının alışveriş kararlarını etkilediğini söylüyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here