Ana sayfa Haber 4.5G ama sansürlü

4.5G ama sansürlü

0

13 Mart 2015 günü, akşam saatlerinde Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırı sonucu yine Türkiye’yi sarsacak boyutlarda sonuçlar gözlemleniyor. Patlama sonrası alınan yanlış karalar, yanlış kararların getirisi olan yanlış bilgileri içeren bilgiler, zincirin bir halkası olan yanlış kararları getirdi. Patlama sonrasında soruşturmaların seyirini etkilememesi için uygulanan sansür ve yayın yasağı uygulandı. Yanlış haberlerin ve işin seyirini etkileyecek haberlerin engellenmesiyle birlikte halkın sağlıklı bir şekilde haber alabilmesi de bir şekilde engelleniyor. Aslında bu konudaki kararlar yaralı yakınlarını veya saldırıda hayatını kaybeden yakınları için her şeyden çok daha fazla etkiler.

Dün itibariyle uygulanan yayın yasağı ve uygulanan sansür sonucunda yaklaşık 20 milyon cihazın siber saldırı tehditi ile karşı karşıya olduğunu söylemeliyiz. Bugünki verilere göre yaklaşık 22 veya 23 milyon kişi open source olarak adlandırılan veya “free” olarak kaydedilen VPN uygulamalarını indirmeye çalışıyor, bir çoğu da aktif olarak çalışıyor. Bunun içerisinde ayrıca DNS adreslerini değiştirmeyi tercih edenler ve ücretli VPN’leri kullanan kullanıcılar da var. Fakat asıl mesele, an itibariyle ücretsiz olarak indirilen VPN uygulamalarınızda. İster dizüstü bilgisayar olsun, ister Android veya ister iOS cihaz olsun VPN’ler, cebinizdeki veya masanızdaki spyware kaynakları olabilirler. Genel itibariyle VPN’lerin açılmasıyla birlikte karşıdan zararlı yazılımların yüklenmesine yardımcı olacağını gözönünde bulundurun ve bu yazılımların aslında birer Trojan veya başka korsan yazılım aracı olabileceğini unutmayın. 

Türkiye’de yıllardır uygulanan internet sansürü, kullanıcıları VPN’e zorlarken kötü niyetli yazılımcılar bu “sağlam” VPN’lerin kopyasını veya benzerini yapmaktan kaçınmadılar. üstelik bazı üreticiler de bilgi satışı için kendi VPN yazılımlarını geliştirirken, karşı taraftan VPN aracılığı ile elde ettikleri bilgileri de firmalara satıyorlar. 

Technotoday olarak önerilerimiz;

-Mutlaka VPN kullanıyorsanız ve bu bir ücretsiz VPN ise; tarayıcınızdan, uygulamalarınızdan gelecek olan “Adobe Flash güncellemesi” uyarılarına dokunmayın.

-VPN kullanıyorsanız uygulamalarınızı veya internet tarayıcınızı tam boyutta değil “minimalize” boyutta kullanın. 

– VPN kullanıyorsanız, şifre aracılığı ile girdiğiniz e-posta,kişisel hesaplar gibi ortamlarda asla şifrenizi browser’a kaydettirmeyin.

– VPN kullanıyorsanız, asla akıllı telefonunuzu “hotspot” olarak kullanmayın, telefonunuzun içeriklerini ve bilgilerini de casusluğa açacaktır.

Aslında ücretsiz bir VPN yerine Tor Project tarayıcısını kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here