Ana sayfa Mobil 3G Özel

3G Özel

0

3G hakkında öğrenmek isteyeceğiniz herşey burada!

Neredeyse son bir senedir 3G hakkında yazıp çiziyoruz. Elbette ihale sonuçlanmadan evvelsini söylemiyorum bile. Sonunda 3G teknolojimize kavuştuk. Peki, 3G”nin ne demek olduğunu öğrendik de 3G ile yapabileceklerimizin farkında mıyız? Ya ne kadar bir bedel ödememiz gerekiyor tüm bunlar için?

Newtech bu ay 3G hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bir araya topladı. 3G”ye özel bu dosyada eğlenceli 3G oyuncaklardan tutun da uzman görüşlerine ve karşılaştırmalı fiyat tariflerine kadar aradığınız her şeyi bir arada bulabileceksiniz. ?imdiden afiyet olsun!

3G Eğlence
Bu oyuncaklar da onunla geldi!

2008″in Eylül ayında nihayet beklenen oldu ve 3G ihalesi sonuçlandı. 30 Temmuz”da ise bekleyiş sona erdi; biz de 3G ile nihayet yakından tanışma imkanına sahip olduk! Daha önce uzuuun uzun anlattığımız 3G teknolojisine bir kere daha göz atalım. Fakat bu sefer biraz da eğlencesine dalalım değil mi?
 

  KTF CRW-100 Parmağınızın ucundaki temizlikçi

Evden paldır küldür çıktınız ve kız arkadaşınız telefon açıp sizden önce evinize uğrayacağını söyledi. Fakat ev darmadağın! Kıyafetleriniz hala kirlide, yerler ise günlerdir silinip süpürülmemiş! Merak etmeyin çözüm 3G”de… Nasıl mı? KTF”nin ürettiği elektrikli süperge robotu evi kilometrelerce öteden düzenleyebilmenize olanak tanıyacak. Temizlikçi robotun üzerinde bir de evin durumunu görebilmeniz için  bir adet video kamera bulunuyor.
 

Bu sayede robotun hareketlerini gözlemleyerek uzaktan evinizi temizleme şansına sahip olabileceksiniz. Robotu kullanmak da oldukça kolay. Cep telefonunuzun tuş takımıyla robotu kontrol edebileceksiniz. Tatlı cadı gibi sadece burnumuzu oynatamayacağız belki ama parmaklarımızı oynatarak ev temizlemek de yeterince iştah açıcı!
  3G Gözz
Gözünüz üzerinde

Turkcell Sim Kart takılarak ve 3G abonesi olarak çalışan 3G Gözz, görüntülü görüşme destekli bir mobil kamera. 3G Gözz ile ne olup bittiğini merak ettiğiniz her yeri her an görüntülü görüşme destekli telefonunuzdan izleyebilme olanağına sahip oluyorsunuz. Görüntülü görüşme sağlandıktan sonra arayan kişi belirtilen tuşlar ile kamerayı hareket ettirebiliyor. Kamera en fazla 180 derece dönebiliyor. Mesela yukarı hareket için telefonunuzun 2 tuşuna sağa hareket için 6 tuşuna basıyorsunuz. Ayrıca görüntüyü büyüp küçültme imkanınız da var. 3G Gözz, hoparlörü sebebiyle sesli iletişime izin veriyor.
 

LG GD910
Otomobilinizde denemeyin

LG Electronics dünyanın ilk dokunmatik ekranlı ve kol saati şeklindeki 3G telefonunu üretti. Ağustos ayında dünyayla aynı anda Türkiye”de tüketicilerle buluşan  LG GD910 saat telefon biraz Kara ?imşek anılarını canlandırıyor değil mi?  İlk kola takılabilir 3G telefonu olan LG GD910 saat telefon (watchphone), bluetooth kulaklığı ile birlikte satışa sunulacak. Dokunmatik ekranlı arayüzü ve video görüşmeleri için yerleşik kamerayla birlikte sunulan saat telefon, görüntülü konuşmanın yanında bir cep telefonunun sahip olduğu tüm özellikleri içeriyor.
 

 

 

 

Turkcell 3G
3G için 5 yıldır hazırlık yapan Turkcell, 1300″den fazla mühendis ve teknik çalışan ile bu yapıya hazırlandığını açıkladı. Biz de Turkcell kullanıcıları için 3G teknolojisini sorduk. Bakalım Turkcell 3G kullanmanın avantajları neler ve 3G teknolojisi için ne kadar ücret ödeyeceksiniz?

Turkcell”in sunduğu 3G servislerinden söz eder misiniz?
30 Temmuz itibarıyla Turkcell 3G servislerimizi Türkiye”nin 81 ilinde müşterilerimize sunmaya başladık. Turkcell 3G Mobil internet servisi, Görüntülü Görüşme, Turkcell Mobil TV, Turkcell”im wap portalı, İnternet video sitelerindeki videoları izleyebileceğiniz cep telefonu uygulamamız VideoBul, video haber paketleri, görüntülü çağrı merkezi servisi, istenilen her konuda alanında uzman kişilerin hazırladığı videoları izleyebileceğiniz Uzman TV portalı, Cepisto Video portalı, Chat in Ceviz görüntülü sohbet servisi, belirli bir numaraya görüntülü arama yaparak belirli bir görseli gösterdiğinizde, o görseli tanıyıp video oynatabilen ya da 3D animasyon gösterebilen Konuşan Poster gibi servislerimiz,  bireysel kullanıcılara yönelik sunduğumuz Turkcell 3G hizmetleri arasında yer alıyor.

Dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri mobil pazarlama. Yapılan araştırmalar, mobil reklama yapılan harcamaların her yıl katlanarak artacağını ortaya koyuyor. 3G teknolojisi, mobil pazarlamanın yaygınlaşmasında itici güç olacak. Mobil TV gibi yoğun görsellik taşıyan ürünlerin de pazara girmesiyle mobil reklam alanında büyük gelişme görülecek. 

Turkcell”in geliştirdiği ve kurumlara uzaktan ölçme, izleme, müdahale etme imkanı sağlayan telemetri uygulamaları; sağlık, güvenlik, kuyumculuk, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörde başarıyla kullanılıyor. Turkcell”in geniş kapsama alanı sayesinde, nüfusun olmadığı bölgelerde dahi (denizler, tarlalar, seralar vb.) bilgilere erişmek ve sistemleri kontrol etmek mümkün oluyor. Tüm bu uygulamalar, özellikle 3G”yle çok daha yaygın olarak kullanılacak.

Turkell, 3G konusunda nasıl bir farklılık yaratmayı planlıyor?

Geniş kapsama alanımız, sağladığımız kaliteli iletişim, uygun fiyat teklifleri, zengin içerik, yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz, hayatı kolaylaştıran ve zenginleştiren çözümlerimiz, Turkcell müşterisinde yüksek bir memnuniyet ve sadakat yaratıyor. 3G servis ve ürünlerimizde de müşterilerimize aynı avantajları sunuyoruz.

Türkiye”de mobil telekomünikasyon pazarında güçlü bir rekabet yaşanıyor ve tüketiciler seçme özgürlüklerini dilediğince kullanabiliyor. Dünyada iletişim ve teknoloji alanındaki yatırımlarımızla fark yaratmaya ve dünya GSM sektöründe örnek gösterilen Turkcell Mobil İmza, TonlaKazan gibi hizmetlerimize yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Biz her zaman altyapıya çok önem verdik ve Türkiye”nin lider iletişim ve teknoloji şirketi olmayı başardık. Turkcell Teknoloji”de ürettiğimiz servisleri dünyaya ihraç ediyoruz. Dünyanın en önemli teknoloji listelerine giriyoruz. Halka açık iletişim ve teknoloji şirketlerinin Standard&Poor”s verilerine göre sıralandığı “Businessweek Infotech 100” listesine dünya devlerini geride bırakarak altı yıldır üst üste giriyoruz. Bu yıl 35. sıradan girdik. Listedeki Avrupalı iletişim ve teknoloji şirketleri arasında da 5. sırada yer aldık. 23 global telekomünikasyon şirketi arasında da 10″uncu olduk.
Türkiye”nin geleceğine açılan kapı olarak nitelendirdiğimiz 3G teknolojisinin Türkiye”ye gelmesine öncülük ettiğimiz için de çok mutluyuz. 3G için tam 5 yıldır çalışıyoruz. 3G şebekemizi, hızlı mobil internetteki evrimin bugün geldiği en son nokta olan HSPA+ yani 21 Mbps hıza uyumlu olarak kurduk. Dünyanın 13. HSPA+ şebekesini kurmuş olduk.

Turkcell ülkemizde altyapıya her zaman en büyük yatırımı yapan şirket oldu. Dünyada ekonomik krizin etkisini artırdığı bir ortamda gerçekleşen 3G ihalesinde de teknolojideki liderliğimizi sürdürerek A tipi lisansı, KDV dahil 422 milyon Euro yani yaklaşık 1 milyar TL ile en yüksek teklifi vererek aldık. 3G altyapı yatırımları da dahil bu yıl ülkemize 2,1 milyar TL yatırımı yapacağız.

A tipi lisansındaki 40 Mhz, uzun vadede, 3G servislerinin daha çok aboneye, daha yüksek kapasiteyle ve daha kaliteli bir şekilde ulaştırılması için Turkcell”e avantaj sağlayacak. 40 Mhz, yani geniş frekans, 3G”nin devamında, LTE”ye geçişte bizi rakiplerimizden bir adım öne çıkaracak. A tipi lisans, yoğun nüfusun yaşadığı bölgelerde yüksek kalitede hizmete imkan tanıyacak. Bu kapasite Turkcell 3G kullanıcısına “yoğun trafiğe rağmen rahat ve hızlı hareket edebilme” olanağını sağlayacak.
Dolayısıyla, tüm bu altyapı çalışmaları ve müşteri odaklı yenilikçi bakış açımızla, bugüne kadar olduğu gibi 3G döneminde de fark yaratmaya devam edeceğiz.

Sizce önümüzdeki sene içerisinde 3G ne kadar yaygın olarak kullanılacak?
Türkler teknolojiyi seviyor. özelikle gençler yeni teknolojilere çok çabuk adapte oluyor. Halen dünyada 1 milyarı aşkın mobil internet kullanıcısı var ve 2008 yılı itibarıyla mobil kullanıcıların sayısı sabit internet kullananlarını geçmiş durumda. Benzer bir eğilimi Turkcell”de de gözlemliyoruz. Akıllı telefonlar ve data paketlerinden oluşan tekliflerimizin yanı sıra, içine sim kart yerleştirilmiş netbooklar ile de veri kullanımı artıyor.  2009″un ikinci çeyreğinde datadan elde ettiğimiz abone başı aylık ortalama gelir, bir önceki çeyreğin 2 katına ulaştı. 3G teknolojisi ile sunulan görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon / canlı yayın, mobil ödeme kartı, daha gelişmiş mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesini sağlayacak, hastayı uzaktan izleme ve erken müdahaleye olanak tanıyacak sağlık servisleri, mobil eğitim hizmetleri, daha gelişmiş m-devlet hizmetleri, akıllı ev gibi uygulamalar, dünyada 3G abonelerinin sayısını hızla artırıyor. İletişim uzmanları bu yılın sonuna kadar hızlı mobil internet kullanıcı sayısının her ay ortalama 4 milyon artacağını tahmin ediyor. Dünyada, ticari olarak 3G hizmeti sunan 293 operatör var. 110″dan fazla üretici firma, bu sistemle çalışabilen 1100″den fazla mobil cihaz sunuyor ve hızla yenileri üretilmeye devam ediliyor. 2009″un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısı 450 milyona ulaştı. Avrupa”da 3G teknolojisi 2002 yılından beri kullanılıyor. Bugün Avrupa”da 3G abone penetrasyonu %20 seviyelerinde ama İtalya, İspanya gibi genç, dinamik nüfuslarda bu oran %30″lara çıkmış durumda. Türkiye”de de teknolojiyi seven genç bir nüfus var. Bu nüfusun katkısıyla kısa sürede Avrupa seviyesine erişeceğimizi öngörüyoruz. 3G”nin lansmanından sonraki bir hafta içinde abone sayımız 2 milyonu aştı, yılsonuna kadar 3G abone sayımızın 3 milyonu aşmasını bekliyoruz. 3G ile internet hızlanacak, her yerden çekecek diyoruz.

Peki şu anda Türkiye”nin her yerinde 3G altyapısı tamamlanmış vaziyette mi? 3G”ye üye olan aboneler gittikleri her yerden internete ulaşabilecekler mi?

30 Temmuz”da 81 ilimizde aynı anda 3G teknolojisini hizmete açarak %60 kapsama sağladık. Süreç içerisinde kapsamamızı genişletmek üzere altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yurtdışına çıkıldığında 3G paketine üye olan birisi Turkcell ile yurtdışında da internet kullanmaya devam edebilecek mi?

Turkcell, Türkiye”deki en çok 3G roaming anlaşması olan operatör olarak roamingdeki liderliğini sürdürüyor. 105 ülkede 191 operatörle yaptığı anlaşmalarla, tüm dünyada 3G hizmeti veren ülkelerin yüzde 94″ünü kapsayan Turkcell, abonelerini dünyanın dört köşesindeki sevdikleriyle ek ücret ödemeden görüntülü görüştürerek, hasret gidermelerini sağlıyor; yurtdışında da 3G hızında internete erişmelerini sağlıyor.
 

 

 

VODAFONE

Dünya çapında faaliyetlerini sürdüren Vodafone, Türkiye”de 3G teknolojisine hızlı giriş yaptı. Bakalım 3G kullanmak için Vodafone”u seçerseniz ne gibi avantajlara sahip olacaksınız ve ne ücret ödeyeceksiniz?

3G, Vodafone için yeni bir teknoloji değil. Yurtdışında halihazırda 3G teknolojisi sunan Vodafone için bu durum Türkiye”de ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bildiğiniz gibi 3G”de dünya lideri konumundayız. Vodafone, 3G”yi geliştirmiş ve geliştirme süreçlerinin içerisinde bizzat yer almış bir operatör.  Birçok pazarda edindiğimiz çok geniş bir tecrübe birikimimiz bulunuyor. 2003 yılından beri farklı pazarlarda edindiğimiz bu tecrübeyi ülkemize de taşıdık. Diğer ülkelerdeki deneyimlerimizi birleştirip Türkiye”de sunarken 3G”deki farkımızı ortaya koyduk.  Avantajımız teknik anlamda bakıldığında HSPA+”tır. Vodafone 3G”de ulaşılan en son teknolojinin altyapısını ülkemizde de gerçekleştiriyoruz. Bu birikimimizi biz de Türkiye”de ilk olarak 21.1 mbps veri indirme hızında kırdığımız rekor ve 28.8 mbps veri indirme hızını basının önünde gerçekleştirdiğimiz hız/teknoloji rekoru ile gösterdik.

Vodafone 3G+ aboneleri için geliştirdiğimiz servisler toplam deneyim kalitesini en üst düzeye taşıyacak. Abonelerimiz, eğlence, bilgiye erişim ve sosyal ağ kategorilerindeki servislerimizle 3G+”ın farkını hissedecekler. Dünyada lideri olduğumuz ve 16 ülkede 41 milyon cihaz sahibine verdiğimiz 3G hizmetlerimizi 17. ülke olarak Türkiye”nin 81 ilinde  makul bir fiyat/değer dengesi oluşturarak rakiplerimize göre daha avantajlı paketler halinde sunuyoruz. Uluslararası tecrübemizi ve bilgi birikimimizi Türkiye altyapısının oluşturulmasına aktardık. Bu sayede Vodafone 3G+ ile kalitemiz, yenilikçiliğimiz ve tecrübemizle abonelerimize yüksek kalitede hizmet vererek fark yaratacağız.

3G, insanlarımızın mobil alışkanlıklarına ne gibi değişiklikler getirecek?

 Hızlı iletişim dönemini açan 3G ile her an mekândan bağımsız biçimde ve çok hızlı bir internet erişimi olanaklı hale gelecek. çevirmeli internet bağlantısından ADSL bağlantısına geçtiğimiz dönemde yaşadıklarımıza benzer büyük bir dönüşüm gibi düşünebiliriz. Sabit hatlara bağlı kalmak zorunda olmayacağız. 3G”nin en ileri teknolojisi olan HSPA+ ile bir önceki teknoloji olan EDGE “e oranla ortalama 20 kat daha hızlı internetimiz olacak. E-devlet uygulamaları ivme kazanacak, bürokratik işlemler asgari düzeyde zaman alacak. Devlet hizmetleri vatandaşlara ve iş dünyasına çok daha kaliteli ve hızlı bir şekilde ulaşacak. 3G yaşam kalitesinin yükselmesine de katkı sağlayacak.

özellikle görüntülü telefon ve telekonferans sistemlerinin devreye girmesinin kamu görevlilerinin seyahat harcamalarını azaltması ve devlete ciddi bir tasarruf sağlamasını bekliyoruz. öte yandan birçok hizmeti hızlandırıyor olmasının değişik alanlarda maliyetleri düşüreceğini de öngörüyoruz. 3G, iş yaşamına ve şirketlere önemli bir verimlilik katkısı yapabilecek. 

Vodafone”un sunduğu 3G servislerinden söz eder misiniz?
3G”de en fazla talep görecek hizmetlerin arasında mobil geniş bant internet hizmetlerinin ön plana çıkması beklenebilir. Bu hizmeti en iyi şekilde vermemizi sağlayacak çeşitli ödüller kazanmış Vodafone Mobil Modem”imizi satışa sunduk. Vodafone Mobil Modem, hızlı ve özgür Internet”i Türkiye ile tanıştıracak.  Vodafone 3G+ markamızla diğer 3G paketlerinden farklılaştığımız bu servislerimizin yanında görüntülü konuşma, mobil İnternet, mobil TV gibi standart ürünleri de en yüksek veri kalitesiyle abonelerimize sunuyor olacağız.

3G+”ın cihazlar tarafındaki farkı ise 3G deneyimini zenginleştiren uygulamalarla ortaya çıkacak. Vodafone”un değişmez kullanıcı odaklı servis geliştirme anlayışıyla çok sayıda yenilikçi uygulamayı abonelerimize sunacağız.  Bunlardan Webşın cep telefonlarında rahat ve hızlı bir İnternet deneyimi sağlayan kompakt bir tarayıcı olarak Vodafone 3G+ abonelerine sağlanacak. Webşın, web sayfalarını cep telefonlarının ekran boyutuna uygun olarak biçimlendirerek, mobil cihazlarla İnternet kullanımına büyük kolaylık getirecek. Ayrıca verileri sıkıştırdığı için transfer edilen verinin boyutları yüzde 90″a varan ölçüde küçültülebilecek. Bu sayede cep telefonlarından web sayfalarına erişim çok daha hızlı şekilde gerçekleşecek. Vodafone 3G+ aboneleri Webşın ile sosyal forumlardaki arkadaşlarıyla sürekli irtibat halinde kalabilecek, arama motorlarını kolaylıkla kullanabilecek, bankacılık işlemlerini güvenle gerçekleştirebilecekler.  Vodafone 3G+ abonelerine sunacağımız bir farklılaştırıcı servis de Vodafone Taksi olacak. Vodafone Taksi, GPS ve A-GPS teknolojilerini kullanarak en yakın taksi istasyonlarının mesafelerini gösteren bir uygulama. İstanbul”da başlayan, gelen talep üzerine Ankara ve İzmir”in de eklendiği Vodafone Taksi uygulaması, önümüzdeki günlerde 81 ilin tamamını kapsar hale gelecek.

Vodafone 3G”ta e-postalarımıza erişim konusuna da bir yenilik getirdik. Bu servisi geliştirirken, cep telefonlarının büyük bir bölümünün e-posta kullanımını desteklediği, ancak e-posta ayarlarını yapmanın kullanıcılar için kolay olmadığı noktasından yola çıktık. E-posta sihirbazı ile e-posta ayarlarının birkaç kolay işlemle otomatik olarak gönderilmesini sağlıyor.

Vodafone 3G konusunda nasıl bir farklılık yaratmayı planlıyor?

Vodafone”un 3G”ye ilişkin geçmiş tecrübesi, bu alanda ne kadar büyük bir birikimin sahibi olduğumuzu ortaya koyuyor. Vodafone, halen ülkemiz hariç 16 ülkede 3G uyumlu 41 milyon cihaza 3G servislerini veriyoruz ve bu ağa 17. ülke olarak Türkiye”yi dahil etmekten mutluluk duyuyoruz. 3G hizmetlerini Avrupa”da, Ortadoğu”da, Afrika”da, Asya”da ve Amerika gibi çok geniş bir coğrafyada sunabilen bir operatörüz. Vodafone olarak 3G”de yayılımın yanında, şebeke tasarımı, kullanım ayarları ve optimizasyon bakımından da eşsiz bir tecrübeye sahibiz. Hız anlamında huzurunuzda hız rekoru kırdığımız HSPA+ destekli ağımız ise bize tecrübemiz dışında artı değer sağlayan unsurdur. Bildiğiniz üzere HSPA+ ile bir önceki teknoloji olan EDGE “e oranla ortalama 20 kat daha hızlı internet sunuyoruz.

3G ile internet hızlanacak, her yerden çekecek diyoruz. Peki şu anda Türkiye”nin her yerinde 3G altyapısı tamamlanmış vaziyette mi? 3G”ye üye olan aboneler gittikleri her yerden internete ulaşabilecekler mi?
3G kapsamasının nüfusa göre tam olarak oturması için elbet biraz zamana ihtiyaç var. Bu çok büyük ve kapsamlı bir proje ve tüm ülkede olması mümkün değil. Ancak, şu anda nüfusun %60″ını kapsadığımızı belirtmek isterim. Bu gerçekten ilk başlangıç için çok iyi bir seviyedir.

Yurtdışına çıkıldığında 3G paketine üye olan birisi Vodafone ile yurtdışında da internet kullanmaya devam edebilecek mi?

3G aboneliği yaptıran müşterimiz, eğer hattını roaming’e açtırırsa yurtdışında 3G açık olduğumuz operatörlerde hali hazırda 3G data kullanabilmektedir.

 

AVEA 3G
Avea, 3G alanında geliştireceği inovatif ürün ve hizmetlerle müşterilerinin gündelik yaşamını kolaylaştırıp hayatlarına keyif katmayı ve bu sayede 2G dönemindeki katma değerli hizmetler alanındaki öncülüğünü, 3G döneminde de sürdürmeyi hedefliyor. Bakalım bizlere ne gibi avantajlar sunacak?

Sizce 3G, insanlarımızın mobil alışkanlıklarına ne gibi değişiklikler getirecek?

3G teknolojisi yaşamımızın her alanında hayatımızı kolaylaştıracak. Biz de Avea olarak sunacağımız ürün ve hizmetlerle müşterilerimizin her türlü ihtiyacına cevap vermeyi hedefliyoruz. Avea 3G teknolojisi ile müşterilerimizin yaşamlarına keyif katmanın yanı sıra yaşam biçimlerini değiştirecek yenilikler sunmaya devam edeceğiz. örneğin Mobil cihazlarımızdan güvenli biçimde tüm bankacılık hizmetlerine erişebilmek, internete bağlı bilgisayar başında yapabildiklerimizi mobil olarak istediğimiz her an istediğimiz her yerde yapabilmek mümkün olacak. Yakın gelecekte cüzdan taşımadan alışveriş yapmak ve hatta bulunduğumuz yerden doktorumuzla görüntülü görüşerek tedavimizi sürdürmek hayatımızın olağan bir parçası haline gelecek. 3G aynı zamanda güvenlik alanında da getireceği çözümlerle hayatımızı daha da kolaylaştıracak. Bu teknoloji sayesinde cep telefonunuzdan ev veya ofislerimizdeki güvenlik kameralarına bağlanarak bu mekânları canlı olarak izleyebileceğiz.

Uzaktan sağlık hizmetleri ile aboneler, sağlık personelinden görüntülü danışmanlık hizmeti alabilecek ve nerede olursa olsun bu hizmetlere anında ulaşabilecek ve hastanede bulunan yakınlarını cepten anında izleyebilecek, görüşebilecek ve son durumları hakkında bilgi alabilecekler.
3G teknolojisi ile sunulacak mobil eğitim hizmeti sayesinde artık uzaktan eğitim mümkün olacak, aboneler uzaktan ders alabilecek, sınav olabilecek ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Uzaktan kütüphane hizmetleri sayesinde ise aboneler bulundukları ortamlardan görsel kütüphanelere erişebilecek ve içeriklere anında ulaşabilecek. Bunun yanında mobil ticaret ve mobil devlet uygulamaları giderek yaygınlaşacak ve gelişecek. 3G servisleri bu eğlenceli ürün ve hizmetlerin yanı sıra hayatımızın her alanına kolaylık getirecek.

Avea”nın sunduğu 3G servislerinden söz eder misiniz?

Avea olarak 3G ile mobil internet alanında en kaliteli hizmeti sunacak ve video özellikli katma değerli servislerdeki öncülüğünü pekiştirerek yeni servisler hayata geçiriyoruz. Böylece 3G ile birlikte Avea”nın servisleri, ses ve metin tabanlı olmanın ötesinde görsellik ve etkileşimin de dahil olduğu şekle dönüşüyor.
Avea 3G teknolojisi ile video servisleri, internet, oyun, müzik yayını, video, video konferans ve diğer gerçek zamanlı servislere mobil olarak erişilebiliyor.  Avea Mobil Bağlantı 3G/Edge USB Stick ile abonelerimiz hızlı ve kablosuz internetin tadını çıkararak cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından anında genişbant internete erişebiliyor. 3G Mobilvizyon servisimiz ile abonelerimiz televizyon kanallarını yüksek görüntü ve ses kalitesi ile hızlı ve kesintisiz olarak cep telefonlarından canlı izleyebiliyor. Ayrıca abonelerimiz Görüntülü Konuşma servisimiz ile sevdiklerini görerek konuşabiliyor.
Tabii tüm bunların yanında sürpriz katma değerli hizmetlerimizle abonelerimiz 3G teknolojisinin renkli ve eğlenceli dünyası ile tanışacaklar. Böylelikle Avea olarak 3G uygulamasının hayata geçmesi ile abonelerimize en kaliteli hizmeti, en yeni teknolojileri, en uygun koşullarla sağlamaya devam edeceğiz.

Avea, 3G konusunda nasıl bir farklılık yaratmayı planlıyor?

Avea olarak 3G”yi müşterilerimize katma değerli hizmetleri sunacağımız teknolojik bir platform olarak değerlendiriyoruz. Bu anlamda 3G bizim için müşterilerimize en geniş kapsamlı katma değerli hizmetleri sunmak için önemli fırsat ve olanaklar sunacak. Ve bu çerçevede, 3G teknolojisyle desteklenmiş katma değerli ürün ve hizmetlerimiz Avea”yı rakiplerinden farklılaştıran en önemli rekabetçi üstünlüğü sağlayacak.
Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimize sunulan ürün ve hizmetlerde Türk Telekom Grup sinerjisiyle farklılık yaratıp, 3G teknolojisini, TTNET WiFi”dan IPTV”ye, Türk Telekom”un Videofon servislerine kadar birçok ürün ve hizmeti yakınsayarak zengin içerikle müşterilerimizle buluşturacağız. Grubumuzun yakınsama stratejisi çerçevesinde, Avea olarak grup şirketlerimizle gerçekleştireceğimiz işbirlikleri sayesinde önümüzdeki dönemde de müşterilerimize sunacağımız katma değerli ürün ve hizmetlerimizle onların gündelik yaşamını kolaylaştırıp hayatlarına keyif katmayı sürdüreceğiz.

3G”ye üye olan aboneler gittikleri her yerden internete ulaşabilecekler mi?

3G sistemi GSM”den farklı bir radyo ara yüzü gerektirdiği için yeni baz istasyonlarının kurulumunu gerçekleştirdik. Ana şebekede ise ciddi bir değişiklik yapmadık. çünkü 2007 yılında hayata geçirdiğimiz “Yeni Nesil ?ebeke” altyapımız sayesinde. Avea 3G”yi de destekleyen IP temelli iletişim teknolojileri zaten kullanılıyordu. Bugün itibari ile abonelerimizin yaklaşık yüzde 40-45″i zaten IP altyapısı üzerinden hizmet alıyor.

öte yandan bildiğiniz üzere, KDV dahil 252,52 milyon Euro yatırım yaparak 3G lisansını aldık, önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı devam ettireceğiz.
3G ile birlikte abonelerimizin yüzde 65-70″i bu teknolojiden faydalanabilecek. öte yandan, Avea Mobil Bağlantı 3G/Edge USB Stick ve TTNET ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde WiFi ile 81 ilde müşterilerimizi hızlı internetle buluşturacağız. 

Avea”dan 3G kampanyası

Avea, Samsung”un 3G uyumlu U800 ya da I900 Omnia modellerinden birini satın alan abonelerine, 6 ay boyunca her ay 200 dakika konuşma ve 3G”li servislerden oluşan 3G Hoş Geldin Paketi”ni ücretsiz sunuyor. 13 Ağustos – 13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek kampanya ile Avea”nın faturalı, faturasız bireysel aboneleri, 3G uyumlu Samsung U800 modeline 299 TL ve hem 3G hem de Wi-Fi uyumlu I900 Omnia modeline ise 799 TL ödeyerek sahip olabiliyor.  Avea, 3G uyumlu cihazlarla birlikte hediye ettiği  “3G Hoş Geldin Paketi” ile faturalı ve faturasız bireysel abonelerine 6 ay boyunca her ay; her yöne 30 dakika ücretsiz görüntülü görüşme, 1 saatlik Avea MobilVizyon, 100 MB internet ve bir adet Seç İzle video içeriği sunuyor. Avea Mobilvizyon ile ulusal televizyon kanallarını izleme imkanına kavuşan aboneler, Seç İzle servisi sayesinde de yerli ve yabancı diziler, filmler ve müzik kliplerinden dilediklerini izleyebilecek. Aynı zamanda faturalı aboneler, 6 ay boyunca her ay 200 dakika konuşma süresi elde ederken, faturasız aboneler 6 ay içinde yapacakları her 100 veya üzerinde kontör yüklemelerinde 200 dakika kazanacaklar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here