3D yazıcılar nasıl çalışır?

3D baskı bugünlerde her yerde. Ancak nasıl çalıştıklarını biliyor musunuz?

 İnsanlar ürün prototiplerinden jet motorlarına kadar ve bunların arasındaki her şeyi yapmak için 3D baskıyı kullanıyorlar. Bu büyülü makineler üç boyutlu nesneleri (neredeyse her şekilden) saatlerce nasıl üretir? İşte bugün kullanımda olan en yaygın dört 3D baskı teknolojisinin oldukça basit bir özeti.

FDM (Fused Deposition Modeling)
Erimiş filamentle üretim olarak da bilinen filament biriktirme modellemesi en yaygın 3D baskı tipidir. Daha önce bir 3D yazıcı gördüyseniz, muhtemelen bir FDM yazıcısıdır. 

Fonksiyonel olarak, ortalama FDM makineniz bir robot tarafından çalıştırılan sıcak bir silikon tabancası gibi çalışır. Katı malzeme bir ucundan girer, sıcak bir ağızlıktan (nozzle) itilir, erir ve ince tabakalar halinde biriktirilir. Üç boyutlu bir nesne ortaya çıkıncaya kadar bu devam eder. Tek fark, yapıştırıcı yerine, bu 3D yazıcıların tipik olarak ABS veya PLA gibi ısıya duyarlı bir plastik olan filament kullanmasıdır. Bu özel olarak tasarlanmış plastikler, çok özel bir sıcaklıkta erimek ve sıvı benzeri hale geçmek üzere tasarlanırlar, ancak sadece birkaç derece soğuyunca katı bir duruma dönerler. 

Temel olarak 2D baskı sürekli tekrarlanır. Bir katman tamamlandığında, ağızlık biraz yukarı doğru hareket eder (veya bazen yatak aşağıya doğru hareket eder) ve bir sonraki katman bunun üzerine basılır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam