Ana sayfa Donanım 3D yayıncılığında standartlar hazırlanıyor

3D yayıncılığında standartlar hazırlanıyor

0

Yayıncılar HDMI 1,4 protokolü için hazırlanıyor

HD 3D”nin sesi uzaktan duyulmaya başladı, dünyanın dört bir yanından yayıncılar da 2010 planlarına 3D HD teknolojisini evlere taşımayı da eklediler. HDMI da 1.4 standardını yayınlayarak ekranlar ve set üstü kutular arasındaki uyumluluk sürecini tamamlamak konusunda üstüne düşeni yapıyor.

Blu-ray ve video oyun ekipmanları 3D etiketini taşımak ve önümüzdeki aylarda çıkacak ekranlarla uyumluluğu sağlamak için birtakım gereksinimleri karşılamak zorunda. çıkacak tüm ekranların aynı yüksek kaliteyi sağlamayacağı ve yüksek bant genişlikli çift akışlı 1080p görüntüleri oynatamayacağını düşünecek olursak ortak bir noktada buluşmak mantıklı olacaktır.

 Mevcut kablo ve uydu donanımları ise aynı gereksinimleri sağlamak zorunda kalmayacak. Ayrıca, bazı yayıncılar kullanmayı planladıkları “Top/Bottom” 3D iletiminin resmi olarak desteklenmesi için HDMI”yi zorluyorlar. Bu iletim türünde sağ ve sol görüntüler tek bir çerçeveye bindirilerek bant genişliğinden tasarruf ediliyor, ancak aynı zamanda çözünürlükten de fedakârlık edilmiş oluyor.

Bu durumda “HD Lite” adı verilen yeni bir teknolojiyle tanışabiliriz. 3D HD teknolojisiyle tanışmak için yeni bir cihaz mı satın almak gerekecek, ya da mevcut donanıma bir yazılım yüklemek (PS3 kullanıcılarının yazılım güncellemesiyle 3D Blu-ray disklerini oynatabileceği gibi) bunun için yeterli  mi olacak? Bunu merakla bekliyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here