Ana sayfa Donanım 3D Video Kameralar

3D Video Kameralar

0

üç boyut furyası kameralara da sıçradı!
 

Günümüz dünyasının teknolojik gelişmelerine ayak uydurmak için, sürekli olarak bir adım ilerisini düşünmemiz gerekiyor. Son olarak, son yıllarda iyice yaygınlaşan 3D görüntü teknolojileri dünyası ile ilgili yeni bir trend ile karşınızdayız. Bu yeni trend, 3D görüntü teknolojilerini yaygınlaştırma çalışmalarında başı çekiyor. Neden mi bahsediyoruz? Herkesin kendi kendine 3D video kaydedip görüntüleyebilmesinden bahsediyoruz. 3D teknoloji furyası ile birlikte televizyonlarımızdan cep telefonlarımıza, fotoğraf makinelerimizden projektörlerimize kadar hemen her cihazımız 3D desteğe sahip oldu. Şimdi de yavaş yavaş 3D görüntü tüketme zamanını geride bırakıyoruz ve artık 3D içerik üretmeye başlıyoruz. Firmaların bir bir piyasaya sürdüğü 3D video kameralar hızla yaygınlaşıyor. Bize de bu sektörü yakından incelemek kalıyor.
 
3d video kameralar
 
3D kameraların gelişimi

Her şey sinema salonlarımıza misafir olan filmlerin 3D versiyonlarının hızla yaygınlaşmasıyla başladı. Film şirketleri, yan yana iki kameralarını aynı açı ve kadraj ile konumlandırarak filmlerini kaydettikten sonra, çeşitli bilgisayar yazılımları aracığıyla bu görüntüleri birleştirme yolunu izleyerek 3D filmlerini elde ediyordu. Bu son derece maliyetli ve zahmetli bir yol olduğundan yapımcılar, 3D kameralara ihtiyaç duymaya başladı. Artan 3D kamera ihtiyacını duyan kamera ekipmanı geliştiricisi firmalar da kolları sıvadı ve IMAX veya RealD 3D gibi 3D standartlarına özel video kameralar geliştirmeye başladı. Bu esnada 3D sinema dünyası Avatar ile zirve yaptı. Diğer firmalar da birçok filmini 3D çekmeye başladı. Prodüksiyon firmalarında kullanılan 3D kameralar hızla yaygınlaştıkça, aynı teknolojiyi kullanan kameraların ev kullanıcıları için olan modelleri de bir bir piyasaya sürülmeye başlandı.

 

Sony Handycam HDR-TD10

Sony’nin piyasaya sunduğu HDR-TD10, 3D video kaydetmesinin yanı sıra 3.5 inç’lik Xtra Fine LCD ekranı üzerinde 3D görüntü sunuyor. LCD ekrandaki görüntüyü 3D görüntülemek için herhangi bir gözlüğe de gereksinim duymuyor. 1080p video kaydedebilen kamera, 3D kayıt esnasında 10x optik zoom da yapabiliyor.

  sony handycam HDR-TD10
Video kamera, Sony tarafından geliştirilen G lenslerini kullanıyor. Optik SteadyShot özelliği sayesinde görüntüyü olabildiğince stabil hale getirerek video kaydedebiliyor. 64 GB dahili flaş belleği üzerine saatlerce video kaydı yapabilmek mümkün. Kameranın 3D performansı oldukça başarılı. 3D video kayıtları şimdilik piyasada en iyi sonucu veriyor.
 
panasonic HDC-SDT750K    Panasonic HDC-SDT750K

“Dünyanın ilk 3D kamerası” sloganıyla duyurulan Panasonic HDC-SDT750K, gerçekten de piyasada 3D video kaydedebilen ilk video kamera olma özelliğini taşıyor. Full HD 3D video kayıt yapabilen video kamera, gelişmiş 3MOS sensörü kullanıyor.

3MOS sensör, lense yansıyan ışığı üç ana renge bölerek dijitalize ediyor ve her rengi ayrı ayrı işleyerek 3D görüntü sunuyor. Panasonic bu sensör ile alışılagelmişin dışarısında bir 3D video oluşturma teknolojisini kameraya entegre etmiş durumda. 12x optik zoom yapabilen kameranın kullandığı lensler ise Leica Dicomar. Kayıtları SD/SDHC/SDXC kartlara yapabiliyor ve HYBRID O.I.S. (Optical Image Stabilization) görüntü sabitleme teknolojisini kullanıyor.

 

JVC Everio GS-TD1

Piyasadaki nadir 3D video kayıt yapabilen kameralar arasında yer alan JVC Everio, performansı ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. İki farklı lens ile kayıt yapan 3D kamera, 3D mod kullanımı esnasında rakiplerine göre daha az enerji harcıyor. Video kayıtlar ise MP4 formatında kaydediliyor.

   JVC everio GS-TD1
JVC Everio’nun öne çıkan bir diğer özelliği ise düşük ışıkta bile kaliteli 3D video kayıt yapabilmesi. Ayrıca tıpkı Sony gibi JVC Everio da 3D kayıt esnasında optik zoom’a imkan veriyor. Açı değiştirebilir LCD ekranı ile çektiğiniz videoları ön izleme modunda oynatabileceğiniz kamera, iki lensi ile çektiği görüntüyü doğal şekilde yan yana kaydedip birleştirmek yerine, iki anamorfik görüntü olarak Full HD kalitede kaydederek, dijital işlemden geçirdikten sonra 3D görüntüyü elde ediyor.
 
DXG 5F9V  

DXG 5F9V

üçüncü boyut teknolojilerinin geleceğin multimedya teknolojisi olduğunu ön gören firmalardan biri olan DXG, 5F9V adını verdiği kamerayı bu senenin başında basına tanıtmıştı. Son derece işlevsel bir kamera olan 5F9V, 3D teknolojilerin bir getirisi olan Full HD, yani 1080p görüntü formatını destekliyor.

“Videolarınıza bir boyut daha ekleyin” adıyla tanıtılan kamera, sadece 3D görüntüde değil, 2D görüntüde de oldukça kaliteli videolar kaydetmemize olanak sağlıyor. Kamera üzerinde 3.2 inç 3D LCD ekran bulunuyor ve tıpkı Sony HDR-TD10’un ekranı gibi DXG 5F9V’nin LCD ekranı da 3D gözlük gerektirmiyor. Kamera, kompakt ve ilgi çekici bir tasarıma sahip. 1080p haricinde kamera ayrıca 60 fps’de 720p video kaydetme seçeneği sunuyor. 3D görüntüden 2D görüntüye geçiş yapmak ise çok kolay. Ah bir de daha pratik bir model ismi koysalardı!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here