Ana sayfa Donanım 3D Projeksiyonlar

3D Projeksiyonlar

0

Projeksiyon ürünleri gündelik yaşantımızda da yer almaya başladı. Cihaz bazında farklılıklarını ortaya koyan projeksiyonlarda son olarak büyük bir yükselişte olan 3D teknolojisi, satın almak isteyen son kullanıcı furyasının kafasını biraz karıştırıyor. öncelikli olarak projeksiyon satın alırken ne amaçla kullanacağımızı gözden geçirmeliyiz. İş yerinde toplantı odasında, okulda, evde sinema sisteminde ya da reklam amaçlı mı kullanacaksınız, önce buna karar vermelisiniz. Daha sonra donanımsal detaylarına önem vermeye başlayabilirsiniz. 3D projeksiyonlar, bu furyada çok farklı bir dönemin başlamasına sebep oldu. Eğer henüz herhangi bir 3D projeksiyon gösterisi ile karşı karşıya kalmadıysanız, mutlak suretle YouTube“dan birkaç videoya göz atabilirsiniz. Böylelikle yeni projektör camiasının teknolojik olarak hangi noktada yer aldığını anlayacaksınız.

 

 

3D Projeksiyonlar

 

Işık yüzeyseli
Projeksiyon, ışıkla çalışan bir cihazdır. Bunun için sağladığı ışık kaynağı ve renk yansımaları çok önemlidir. 3D projeksiyonlarda ise karanlık ve aydınlık ortam kullanımlarına göre ürünler tercih ediliyor. Misal olarak eğer ki karanlık bir ev sinema sistemi odasında kullanmak istiyorsanız, 850 ANSE”lik ışık kaynağı yeterli olabilir.Tabi bu yansıtacağınız yüzeyle de alakalı renk dağınıklarına yol açabiliyor. Mesela, eğer ki odanızın duvarında film seyretmek istiyorsanız, bu aralıklarda alacağınız ürün gayet yeterli olacaktır. Ancak daha geniş yüzeyli düzlemlerde yapacağınız sunumlar ve gösterilen için 800 ile 900 ANSE arası ışık değeri yeterli değildir, daha kuvvetli projektörlere baş vurmanız gerekebilir. Mesela bununla ilgili olarak söylenebilecek en doğru kuram şudur: Projeksiyonlarda yansıma açısı ne kadar genişlerse, renkler o kadar dağılır. Bu, çok dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Buna göre ürün tercihi yaparken geniş açılı ya da daha dar yüzeylerde kullanacağınız ürünler farklılık gösterecektir. Tabi buna göre geniş açılı ve kuvvetli ışık kaynaklı projeksiyonlarda fiyat artışı gözlemlenecektir. Peki renklerin dağılması ile ilgili önlem var mı? Maalesef yok. Kullanacağınız yüzey ile iyi karar vermeniz lazım zira piyasada her alanda kullanabileyim diyebileceğiniz bir ürün bulunmuyor. İşte bu yüzden ürün tercihi esnasında genişlik ve buna aynı paralellikte renk yoğunluğu, anse değerleri önemle göz önünde bulundurulmalıdır. Kontrast oranı projeksiyonlardaki bir diğer önemli unsurdur. Renk yansımalarındaki derinlik oranını belirleyen kontrast, yüksek değerli bir projeksiyonda daha keskin renkler verebilir. Ancak bu ışıklı ortamlarda değişiklik gösterecektir. Işıma gücü ve kontrast kalitesi bir projeksiyonda birlikte çalışan olgulardır. Kontrast değeri iyi olan bir projeksiyon, her ortamda net bir yansıma yapacak diye kaide olamaz. Bu sebeple ışık kuvveti ve kontrast oranı mutlak suretle dikkat edilmesi gereken unsurlardan.

 

 

çözünürlük ve lamba ömürleri
3D projeksiyonlarda, üç boyut özelliği taşımayanlarında olduğu gibi çözünürlük ve lamba ömürleri önemlidir. Bu konuda birçok kullanıcı detaylı düşünemeyin çözünürlük ve lamba ömürleri konusunu atlıyorlar. Ne yazık ki, birçok kullanıcı projeksiyon konusunda bu özelliklere dikkat etmiyor. çözünürlükler 3D projeksiyonlarda SVGA”dan başlayıp UXGA”ya kadar çıkabiliyor. UXGA, en yüksek çözünürlük birimi olarak adlandırılır. üç boyutlu projektör ürünlerde de UXGA cihazları öneriyoruz. UXGA = 1600×1200 piksel çözünürlük olarak belirlenir. 3D projektörlerde derinlik ve farklı boyutlama ışıkları olduğu için yüksek çözünürlük çok önemli. Tabi SVGA çeşidi ürünlerde mevcut ancak alacaığınız performans randımanı daha az olacaktır. Lamba ömürleri için ürünlerde kullanılan ışıma teli ve lamba kalitesi önemli. Buna önemle dikkat etmek gerek.

 

3D Projeksiyonlar

 

Epson EH-TW6000
3D projeksiyonlarda yukarıda bahsettiğimiz özellikleri gözetirseniz, tam da istediğiniz performansı alabileceğiniz cihazlara erişebileceksiniz. Bunun haricinde bir iki ürün önerisi de yapmadan olmaz. 3D projeksiyonların eğlence amacıyla daha çok tercih edildiğini biliyoruz. Evlerinizde dayanılmaz keyifli bir üç boyutlu sinema keyfi yaşamak istiyorsanız, üç boyutlu bir televizyondan önce kaliteli bir 3D projeksiyon almanızı öneririz. Epson EH-TW6000 ürününü ele alalım. RGB sıvı panjurlu projeksiyon sistemi bulunan üründe MLA çeşidi 0.61 inç çapında LCD paneli bulunuyor. 1080p çözünürlük sağlayan üründe full HD üç boyutlu görüntüler elde edebiliyorsunuz. 230W UHE çeşidi lamba bulunan üründe ışık yansıma ve renk doygunluk oranları çok denk ve sağlam tutturulmuş. HDMI girişleri ve bilgisayar ve televizyon gibi ürünlere entegre olabilme özellikleri ile mükemmel bir performans sergileyen Epson EH-TW6000 bu makalemizde tarif ettiğimiz ve tercih edilebilir tabloya uyan en iyi projeksiyonlardan bir tanesi. 3D projeksyionlar geçmişe oranla daha yaygın bir kullanım alanı oluşturuyor. Bundan birkaç sene evvel sadece gösterilede ve açık alanlarda kullanılan üç boyutlu projektörler, artık evlerde sinema keyfi için tercih ediliyor. çok mantıklı bir sebep aslında. 3D görüntü sağlayan televizyonlardan daha geniş bir alana ve daha canlı bir görüntüye olanak sağlayan 3D projeksiyonlar, fiyatları sebebiyle biraz daha ulaşılması güç gibi duruyor. Ancak popülerleşme randımanı bu ivmede devam ederse yakın bir zamanda üç boyutlu projektörlerde ucuzlama görebiliriz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here