Ana sayfa Donanım 3D Notebook”lar

3D Notebook”lar

0

Gözlüklerinizi hazırlayın!

üçüncü boyuta olan ilgi bu derece büyük olunca, teknoloji üreten firmaların buraya yatırım yapması kaçınılmaz oluyor. 3D teknolojili ürünleri genelden tekile indirmek, dolayısı ile daha fazla insana ulaşmak isteyen küresel devler, kullanıcıları 3. boyuta taşımak için ürünlerini pazara sunmaya başladı. 3D sinemanın keyfini evde çıkarmak isteyenler için çoğu marka 3D TV”lerin satışına başladı. Şimdi de oyunun diğer boyutu için 3D Notebook”lar var. “Peki nasıl oluyor bu 3D notebook”lar?”, “Hangi markaların 3D notebook”ları var?” sorularının cevabını aradık ve bulduk.

 


ASUS G51J
Oyuncular Cumhuriyeti yeni bir boyuta taşındı

Artık mobilite hayatımızın o kadar büyük bir parçası haline geldi ki, masaüstü bilgisayarlar satışları oldukça yavaşladı. İşlemci ve elektronikteki gelişmeler ise taşınabilir bilgisayarları, hafiflik ve performansla buluşturdu.ASUS GJ51 tüm bu performansı bir de 3D zevkiyle harmanlayan markalardan. Republic Of Gamers (Oyuncular Cumhuriyeti) iddiasıyla kullanıma sunduğu G51J, gerçekten sıra dışı performans sunan bir notebook.

 

Intel”in üst düzey performanslı Core i7 mimarisi ile 4 çekirdek desteği kazanan Asus, 4GB”lık DDR3 fiziksel bellek ile bu hızı perçinliyor. Turbo Boost teknolojili işlemci, gerektiği zamanlarda çalışma saat hızını artırarak, ihtiyacınız olan performansa da kolayca ulaşmanızı sağlıyor. 2 x 320 GB”lık sabit diskleriyle ile yeterli bir depolama alanı sunuyor. 7200 RPM”lik bu sabit disk data transferi söz konusu olduğunda oldukça hızlı denilebilir. Ekranın üst çerçevesine entegre edilen 2 megapiksellik web kamerası tatmin edici bir kaliteye sahip. 9 hücreli pil, enerji kaynağına bağlı olmaksızın uzun süre çalışmanıza müsaade ediyor. Bunun dışında 1 adet HDMI girişi ve 4 adet USB portu olan kasa, böylelikle birçok bağlantıyı aynı anda yapabilimenize imkan tanıyor. Asus G51J 15,6 inç arkadan aydınlatmalı LED ekrana sahip. Dolayısı ile biraz sonra bahsedeceğimiz 3D deneyimini gerçekten tamamlıyor diyebiliriz.

 

GJ51″e en büyük özelliği olan 3D desteğini kazandıran ise NVIDIA GeForce GTX 260M ekran kartı. 1GB DDR3 VRAM kullanan bu ekran kartı, oyunseverlere nefes kesici görsel bir şölen sunuyor. “Stereoskopik 3D” sürücüsü ile üç boyutlu görüntü çıkışı veren GTX 200M, bu sayede oyunların 3D oynanabilmesine imkan tanıyor. Ancak sadece bu ekran kartı ve sürücü 3D deneyimini yaşamanız için yeterli değil. Bunun için “NVIDIA 3D Vision Kit”iniz olması gerekiyor. Yalnız endişelenmeyin bunlar zaten kutu içeriğinde var. 3D Vision Kit”te bir adet kullanımı rahat gözlük ve gözlükle uyumlu çalışan kızılötesi verici bulunuyor. Bu verici, NVIDIA ekran kartının oluşturduğu stereoskopik görüntüleri tek bir 3D haline getirmek için gözlükle uyumlu çalışarak active shutter özelliği sağlıyor.


 

Acer Aspire 5738D
Ekrandaki 3D marifeti

Dizüstü bilgisayarla dünyaya bağlanmakla kalmıyor, eğlenceyi de her yerde yanımızda taşıyoruz. Acer bize bu eğlence dolu dünyanın kapılarını, ilk 3D modeli Aspire 5738D ile açıyor. 5738D kullanıcılara, üç boyutlu film zilemenin ve oyun oynamanın keyini oldukça farklı bir yoldan sunuyor. Bunu detaylı olarak anlatacağız ama önce bu teknolojinin kalbinde yatan donanıma değinelim.

 

Intel”in yavaş yavaş eskiyen ama performansı ile birçok bilgisayar kullanıcısın beğenisini kazanan Core 2 Duo işlemcisi, donanımın beynini oluşturuyor. P8800 işlemci yongasında 2,66 GHz saat hızında çalışan işlemci, 64 bit mimarisinde mükemmel bir uyumula çalışıyor. Altında Centrino protokolü bulunan işlemci, kablosuz iletişiminiz için büyük kolaylıkları da beraberinde getiriyor. İşlemci performansına 4 GB DDR2 SDRAM eşlik ediyor. 667 MHz”le çalışan fiziksel bellek, tüm platformlarda hızlı cevap vermek konusunda işlemciye çok yardımcı oluyor. 500 GB sabit diskiyle kullanıcıların depolama alanında büyük bir alan açan 5738D, bunların yanında hepsi bir arada kart okuyucusu ile piyasadaki tüm hafıza kartlarını kolayca çalıştırabilmenizi sağlıyor. Acer”ın dikkat çekici Crystal Eye web kamerası 640×480 çözünürlükte görüntüler veriyor. 6 hücreli pil, ortalama kullanım koşullarında 3 saate yakın kullanım imkanı yaratıyor. 4 adet USB 2.0 portu, bir adet HDMI girişi ile data transferinde oldukça fazla giriş / çıkış portunuz oluyor.

 

Ortalamanın üzerindeki bu performansla 3D görüntü yakalamak için ATI Mobility Radeon 512 MB ekran kartından yardım alıyor. Bununla birlikte Acer, 3D”ye ulaşmak için farklı bir yol izlemiş. Aspire 5738D ile 3D görüntüye erişmek kullanıcılar açısından oldukça kolaylaştırılmış. 15,6 inç arkadan LED aydınlatmalı monitörle 3D keyfi deneyimi gerçekten heyecan verici. 5738″nin sıra dışı üçüncü boyut performansı, ekranın bütün pikselleriyle eşleşecek 3D film kaplaması sayesinde oluşturulmuş. Altta çalışan TriDef 3D Experience yazılımıyla uyumlu olan bu kaplama, kullanıcılara RealD”ye eşdeğer bir üç boyutlu eğlence sunuyor. Size sadece gözlüklerinizi takarak 3D multimedya deneyimini yaşamak kalıyor. Yazılım arayüzü o kadar kullanıcı dostu tasarlanmış ki, ayarları kolayca özelleştirebiliyor; 2 boyutlu fotoğrafları 3D”ye emule edebiliyorsunuz.


 

Toshiba Satellite A665
3D filmlerinizi Blu-ray oynatıcı ile izleyin

Dünyanın en büyük notebook üreticilerinden Toshiba son trendlere cevapsız kalamayarak, ilk 3D özellikli bilgisayarı Satellite A665″i kullanıcıların beğenisine sundu.  NVIDIA 3D Vision desteğiyle üç boyut teknolojisini dizüstüne taşıyan A665″i diğerlerinden ayıran nokta ise Blu-ray 3D oynatabilen optik okuyucusu.


 

Intel Core i7-740QM 4 çekirdekli işlemci kullanan bilgisayar çekirdek başına 1,73 GHz hızla çalışıyor. Tıpkı Asus G51J gibi Turbo Boost teknolojisine sahip bilgisayar, daha fazla performans talep eden uygulama ve platformlarda frekansını artırarak o an istenen değerlere kadar kendini overclock ediyor. A665″in işlem gücü, 8 GB”a kadar yükeltilebilen 1066 MHz DDR3 RAM ile destekleniyor. Ağustos”tan itibaren satılacak A665″lerde 750 GB gibi devasa bir sabit disk olacak ve kullanıcılara geniş depolama alanı sunacak. Ayrıca bu sabit diskler düşme, çarpma ve darbelere karşı sensörle korunan hard diskler… Yani Toshiba veri güvenliğinizi A665 ile ön planda tutuyor. Donanıma ek olarak giriş çıkış portları olması gerekeni karşılıyor. 3 USB port, eSATA girişi, multi kart okuyucu ve HDMI girişi Toshiba”da standart olarak sunuluyor. 1,3 megapiksellik entegre kamera görüntülü konuşmalarınız için oldukça yeterli. Ayarıca bu video kamera, güvenlik için de kullanılan; yüz tanıma özelliği ile birlikte çalışan önemli bir araç.

Ve Toshiba”nın kaliteli 3D özelliği… İlk olarak ekrandan bahsedelim. 16 inç LED aydınlatmalı ekran muadillerine göre oldukça net ve geniş açılı izleme imkanı ile ön plana çıkıyor. Bu ekranı, serinin en performanslı kartlarından birisi olan NVIDIA GeForce GTS 350M besliyor. Bu ekran kartı özellikle HD ve Blu-ray performansı söz konusu olduğunda çok iyi iş çıkarıyor. NVIDIA 3D Vision  ile desteklenen Satellite A665, bir adet 3D Vision aktif örtücülü ve stereoskopik görüntüleri net, parlak, derinlikli gösteren  uzak mesafe USB kızıl ötesi yayıcı gözlük ile birlikte sunuluyor. Satellite A665 üzerinde bulunan Harman Kardon stereo hoparlörler ve Dolby Gelişmiş Ses özellliği ile sıradışı görsel şölene canlı ve derinlikli sesleri de ekliyor.

 

Lenovo IdeaPad Y560D
ATI Mobility desteğiyle 3D keyfi

Kullanıcı dostu ve sade tasarımlı dizüstü bilgisayarlarıyla tanınan Lenovo, 3D keyfini, IdeaPad Y560d ile kullanıcıların ayağına getirdi. Y560d, diğer 3D notebook”ların aksine, 3D çözümünü NVIDIA 3D Vision ile değil ATI”nin mobil cihazlar için gliştirdiği Mobility Radeon kartlarıyla sağlıyor. Lenovo”nun üç boyut teknolojisini anlatmadan önce biraz donanım ve teknik özelliklerinden bahsedelim.


 

üst sınıf taşınabilir tüm bilgisayarlarda olduğu gibi, IdeaPad de Intel”in son işlemcisi Core i7″den güç buluyor. 720QM tabanlı ve 64 bit mimarisini destekleyen işlemci 1,60GHz saat hızında çalışıyor ve üzerindeki Turbo Boost ile gerektiği zamanlarda ekstra performans sağlayabiliyor. Y560d”nin toplam fiziksel belleği 8 gigabyte hatta anakartta soketlerin hepsi dolu. Yani ürün 4 GB olarak gelip 8 GB”a kadar yükseltilebilir değil zaten tam dolu bir fiziksel bellekle kullanıcıya sunuluyor. DDR3 RAM”ler Core i7″ye performansı ve hızı artırmakta en büyük yardımcı. İhtiyaç duyduğu gücü 6 hücreli pilden alan dizüstü bilgisayara işletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium 64-Bit eşlik ediyor.  çoklu kart okuyucu, 3 adet USB bağlantı noktası, 1.3 megapiskel kamerası ve HDMI girişiyle istenilen bağlantı noktalarının hepsini üzerinde toplayan IdeaPad Y560D, 16 inç LED aydınlatmalı HD monitör DirectX 11 desteğiyle oldukça net görüntüler veriyor. Bilgisayar bunun yanında 3G bağlantısı sayedinde 3D kavramını her an bağlantıda kalabileceğiniz üst düzey mobiliteyle bir araya getiriyor.


 

16 inç ekranı, 3D görsellik için özel olarak tasarlanan IdeaPad, ATI Mobility Radeon HD 5730 ekran kartından tatminkar bir güç alıyor. 1GB VRAM ile çalışan ekran kartı, ATI”nin üç boyutlu teknoloji için geliştirdiği TriDef 3D Experience yazılımı ve üst düzey üç boyut çıkışıyla size farklı bir eğlencenin kapılarını açmayı vaadediyor.  3D Blu-ray diskten gelen iki boyutlu görüntüleri gözlüğünüz takarak izleyebileceğiniz gibi; TriDef yazılımı sayesinde iki boyulu video ve resimleri de 3 boyutlu olarak izleyebileceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here