Ana sayfa Donanım 3D keyfi artık Youtube”da

3D keyfi artık Youtube”da

0

Pahalı araçlar olmada 3 boyutlu film yükleyip izleyebilirsin

Teknolojik atılımlar sinema sektöründe de iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Dolayısı ile artık standart 35 mm filmler, yerini 3 boyutlu ve görselliği sınırları zorlayan yapımlara bırakmaya başladı. Ancak bu filmleri izlemek için 3 boyutlu gösterimi destekleyen sinema salonları gerekliliği peşinden geldi. Şimdi ise 3 boyutlu sinema keyfini evinizde, hem de Youtube karşısında yaşayabileceksiniz.

Bunun için pahalı 3D monitörlere ya da özel 3D gözlüklere ihtiyaç duyulmuyor. 3 boyutlu görüntü, birbirinden mesafe olarak uzak iki lens ile çekim yapılarak sağlanıyor. Daha sonra bu görüntüler birleştirilerek renkleri farklılaştırılıyor. İki farklı perspektif ve iki farklı renkle elde edilmiş film izlenirken, farklı sinyaller beyinde birleştirilince 3D yanılsaması oluşur.

Youtube’a video yüklerken pek çok seçenek arasına artık 3D seçeneği de eklendi. Siteye video upload etmeden önce, “yt3d:enable=true” etiketini eklemek, 3 boyutlu görüntü sağlamak için yeterli oluyor. 3D video yüklemek bu kadar basit ancak youtube içinde henüz böyle bir kategori açılmış değil. Bu tip videoları bulmak için ise arama kutucuğuna 3D yazarak destekleyen videoları bulabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here