Ana sayfa Haber 3D baskı teknolojisi hakkında bilmek istedikleriniz

3D baskı teknolojisi hakkında bilmek istedikleriniz

0

3D YAZICILAR

Dijital olarak tasarımını yaptığımız objelerin 3 Boyutlu bir şekilde çıktısını alarak yapacağımız şeylerin haddi hesabı yok. Mimarlar ve mühendisler yapacakları binaların prototipini yapabilir; Tasarımcılar ve moda tasarımcıları üretecekleri ürünün bir modelini çıkartabilir. Hatta 3D yazıcıyla 3D yazıcı bile yapılabilir.

 

Bu teknoloji, son bir kaç yıldır önemli bir büyüme içerisinde. Kişisel kullanımlardan, küçük ve orta tür işletmelere, büyük kuruluşlara, sağlık sektörüne kadar yayılmış durumda. Peki bu aletler nasıl çalışıyor

3D YAZICILAR NASIL çALIŞIR?

3D yazıcı teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil. Chuck Hull “Solid Printing”  (nesnenin katı formda basılması işlemidir) tanımıyla 1986″da geliştirdiği prototiple patentini almıştı. Tabi o zamandan yana gelişen teknolojiyle bu yazıcılar boyut olarak küçüldü ve daha efektif çalışan cihazlar haline geldi.

TASARIM

üç boyutlu tasarımlar bilgisayar ortamında CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programları ile tasarlanabilir. Ayrıca herhangi bir obje üç boyutlu tarayıcılar ile taranıp sanal ortama üç boyutlu tasarım olarak geçirilebilir. üç boyutlu tarama işlemi gerçek bir objenin analiz edilmesi ve veri toplanması ile yapılır. Bu sayede üç boyutlu taranan herhangi bir objenin birebir kopyasını basmak mümkün hale gelmektedir. Yaptığınız dizayn işlemi bittiğinde, dizaynınızın uzantısı .STL olarak çıkar. üç boyutlu yazıcının baskı sırasında yapacağı bütün hareketler ve ne zaman ham maddeyi dökmeye başlayacağı bilgisi gibi bilgiler bu dosya içerisindedir.

 

Hemen altına kutu] CAD programı kullanmayı bilmeden 3D baskı yapabilir miyim? CAD programı ya da üç boyutlu modelleme yapmayı bilmeden üç boyutlu baskı yapabilirsiniz. Başkalarının yaptığı tasarımları internetten indirip, baskını alabilirsiniz. üç boyutlu tasarım indirebileceğiniz bazı siteler: 3bFab 3D Modeller bölümünden binlerce ücretsiz tasarımı indirebilirsiniz. Makerbot Thingiverse internet sitesi sayesinde 100.000 adetin üzerinde STL bedava dosya indirebilirsiniz GrabCAD platformu ile bedava CAD dosyaları indirebilirsiniz Yeggi – üç boyutlu STL arama motoru Ek olarak herhangi bir nesneyi üç boyutlu tarayıcı (3D Scanner) ile tarayıp üç boyutlu yazıcınızla baskı yapabilirsiniz.

3 Boyutlu yazıcılar malzeme olarak Polikarbon, ABS, Poliamid, Epoksi reçine gibi çeşitli malzemeler kullanabilmektedirler.3 Boyutlu yazıcılar kullanılan malzeme ve prototipleme teknolojilerine göre farklılıklar göstermektedir. örneğin ; Yaygın olarak kullanılan Polikarbonat ve ABS malzeme için Fused Deposition Modeling(FDM) prototip servisinden yararlanılmaktadır. Yazdırma işlemi kesitler halinde sprey teknolojisi ile yapılmaktadır.

3D Yazıcılık işlemi modanın öncüleri tarafından da kullanılmakta. Victora Secret geçen seneki defilelerinden birinde 3D model kıyafetinin üzerine Swarovski taşlar eklemişti

BASIM SüRECİ

üç boyutlu çizim dosyanız (.STL) içindeki talimatlara, baskı makinası materyali  yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her bir katman belirli bir kalınlıktadır – örneğin 0.1 mm kalınlığında olabilir. Yazıcı, katmanları örmeye başlar. Her bir katmanın üstüne bir sonraki katmanı ekleyerek nihai nesneyi üretir.

3 boyutlu baskıya “additive manufacturing” (ilave üretim/imalat) deniyor. Böyle denmesinin sebebi üretim esnasında malzeme kaybı yaşanmaması. örneğin bir heykeltraşı ele alırsak.  Sanatçı çalışmaya büyük bir blok malzemeyle başlayacak ve onu işleyerek (artık kısmılar oluşturarak) ürüne ulaşmaya çalışacaktır. Bu sürece “subtractive process” denir. Additive diye tabir edilen üretim şeklinde ise bunun tam tersi olarak 3 boyutlu yazıcı hammadenin hiç bir bölümünü harcamaz.  Ham materyalin istenilen şekilde kesilmesini (demir gibi maddelerde eritilmesi) sağlar.

 

3D baskı işlemlerinde en çok kullanılan polimer türleri, ABS ve PLA’dır. Hafif ve sert bir plastik olan ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren), mekanik etkilere dayanıklıdır ancak renk seçeneği azdır. Kullanılan bir diğer polimer PLA (Poli- Laktik Asit) ise biyo-çözünür bir maddedir ve fazlaca renk seçeneği mevcuttur. Parlak ve canlı renklere sahip baskılar bu malzeme ile elde edilir. çeşitli renk ve özellikteki polimerler, halk arasında kafa diye tabir edilen ve 3D yazıcının polimeri eritip baskıyı oluşturduğu kısımda gerekli ısı uygulanarak işlenebilir hale getirilir. İşlenebilir yapıdaki  polimerler kullanılarak serim tekniği ile baskı oluşturulur.

 

3D yazıcıların baskı kafaları, mükemmel derecede geniş hareket alanına sahiptir. çıkartılan modelin bütün katmanlarına 3 Boyut etkisini verebilmek için 3 boyutlu bir hareket eylemine sahiptir.

 

üreteceğimiz ürünün kullanılacağı yere ve amacına göre malzemede işlenecek, delinecek, zımparalanacak, boyanacak, birleştirilecek kısımlar varsa bunları objenin son şekline uygulayabiliriz.

 

Şekeriniz olsun

3d yazıcılar üzerine yeni iş fikirleri hayata geçirilmeye devam ediyor. Japonya”daki FabCafe bir etkinlik düzenledi ve seçtiği müşterilerini 3 boyutlu yazıcılar kullanarak sakız adamlara dönüştürdü. Müşterilere tıpatıp benzeyen sakız adamlar jölemsi şekerlemelerden yapılıyor.

Advantages of 3D Printing: 3D Baskının Avantajları?

 

Very little waste: çok az Atık

Environmentally friendly: çevre dostu

Gives customer more control: Müşteriye daha çok kontrol imkanı veriyor.

Cheap Production: Ucuza üretim

Downloadable producst: İndirilebilir hazır 3D tasarım

The Future: Gelecek

Pick up your 3d prints in a süpermarket: Supermarketlerden 3D yazıcı satın almak

Create with 3d Pens: 3D kalemlerle 3D objeler yaratabilmek

Wearable 3D Fashion: Giyilebilir 3D modası

Childiren will do 3D projects at school: çocukların okullarda 3D boyutlu projeler yapması. Human Organs: İnsan organı üretilmesi

Star Trek style “food replicators” 3D ile yenilebilir yemek üretimi.

Printed Moon Base: 3D ile basılmış Uzay üssü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here