Ana sayfa Donanım 300 TL altı kompakt fotoğraf makineleri

300 TL altı kompakt fotoğraf makineleri

0

Hem hesaplı hem işlevsel…
 

Kabul etsek de etmesek de fotoğraflar hayatımız için büyük önem taşır ve hayatımızda büyük yer kaplar. Kimi zaman, anılardır fotoğrafları yaşatan. Anılarını fotoğraflamak isteyip de, bu işe yüzlerce TL para ödemek istemeyenler ise, el mecbur piyasadaki en ucuz ürünlere yöneliyor. Bu aşamada ürün bolluğunun ve düşük fiyatlara güvensizliğin, seçim işlemini daha da zor kıldığı tartışılmaz bir gerçek. Bu kararsızlığı yaşamamanız için size piyasadaki en ucuz fakat fiyatına kıyasla işlevsel 300 TL altındaki fotoğraf makinelerini derledik. Sizi, fotoğraf çekmenin en hesaplı yolunda bizleri takip etmeye davet ediyoruz.
 

Nikon Coolpix L23
10.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olan L23, 5x optik zoom yapabiliyor (28-140 mm). L23″ün LCD ekranının boyutu 2.7 inç. Ekranın üst düzey akıcılıkta olduğunu söylemek zor. Fakat tabii fiyat/performans boyutundan baktığımızda bu beklenen bir sonuç. Nikon”un kompakt fotoğraf makinesi yalnızca 170 gram ağırlığında ve 80-1600 arasında bir ISO aralığı sunuyor.
  nikon coolpix l23
L23, fiyatına kıyasla bizleri şaşırtacak özellikler içeriyor. Titreşim düzeltme bunlardan biri (belki de en önemlisi). özellikle L23 gibi ağır olmayan fotoğraf makineleriyle fotoğraf çekerken yaşanabilecek titreşimler, fotoğrafların titrek çıkmasını sağlar. Titreşim düzeltme ile bunun önüne geçebilmek mümkün. 17 farklı çekim modu mevcut. Menüleri ise pratik ve kullanışlı. Ayrıca L23″ü kavraması ve taşıması son derece kolay. Sert plastik bir dış kaplama malzemesi kullanıyor. L23, çalışmak için iki adet AA pil kullanıyor.
Fiyatı: 156 TL
 
panasonic dmc-s3    Panasonic DMC-S3
Panasonic”in piyasada bulunan en ucuz kompakt makinelerinden biri olan DMC-S3, fotoğrafa yeni başlayan ve DSLR almak için henüz erken olduğunu düşünenler için son derece uygun bir makine. 14.1 megapiksel fotoğraf çekebilmesi ise, fiyatına kıyasla oldukça iyi bir kriter. 4x optik zoom yapabiliyor (28-112 mm). 
Tıpkı Nikon Coolpix L23 gibi DMC-S3 de 2.7 inç LCD ekran kullanıyor. Cihazın menülerinin ise biraz karışık olduğunun altını çizelim. Panasonic DMC-S3, fiyatından beklenmeyecek bir özelliğe sahip. Cihaz, 720p video çekebiliyor! Ayrıca şık bir görünüme sahip olması ise DMC-S3 için bir diğer güzel özellik. Kıvrımlı plastikten oluşan dış kaplaması, hem hafif bir yapıya (117 gram) hem de şık bir görünüme sahip. S3″ü tek elle kavrayıp fotoğraf çekebilirsiniz. Kullanımı kolay. Fotoğraf kalitesi orta seviyede. Otomatik modun haricinde 6 farklı çekim modu bulunuyor. Bunların arasında makro, gece ve portre çekimi de mevcut. Şu haliyle S3, tam bir “bas ve çek” fotoğraf makinesi.
Fiyatı: 221 TL

 

Samsung ST95
Samsung, fotoğraf makinesi sektöründe şimdilik kompakt makinelerle idare etmeye devam ediyor. üstelik, başarılı da bir çizgi yakaladı. 16.1 megapiksel fotoğraf çekebilen ST95, bu açıdan fiyat/performans oranından en ideal tercih gibi görünüyor. 5x optik zoom yapabilen (26-130 mm) ST95″in LCD ekranı 3 inç. Cihaz yalnızca 107 gram. 
   samsung st95
üstelik 17 mm ile en ince kompakt makinelerin başında geliyor (Zaten ürünün adındaki ST, Small & Thin, yani “küçük ve ince” anlamına geliyor). 720p video kaydedebilen ST95″in 3 inç”lik ekranı, dokunmatik özelliğe sahip. Ne var ki dokunmatik ekranın pratik olduğunu söylemeyeceğiz. Fakat bu fiyata bu özellikler, fotoğraf makinesine yüzlerce TL ödemek istemeyenler için cazip bir seçenek sunmuş oluyor. ST95″in içerisinde dahili bir de fotoğraf düzenleme editörü bulunuyor. çektiğiniz fotoğrafları temel düzeyde bu editör ile yeniden düzenleyebilirsiniz.
Fiyatı: 260 TL
 
canon a3200 is   Canon A3200 IS
Canon”un PowerShot serisindeki en ucuz seçeneklerden birini sunan A3200 IS, 14.1 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. 5x optik zoom yapabilen (28-140) A3200, optik düzeyde lensi sabit tutma özelliğine sahip. Bu, küçük hareketlerin fotoğrafların titreşimli çıkmasına engel oluyor. üstelik bu özelliğin dijital değil de analog mekanizma tarafından sağlanmaı, bir diğer önemli detay. 
Birçok renk seçeneğinde çıkan A3200, pratik bir menüye sahip. Fotoğraf makinelerinden hiç anlamayan birini dahi kolayca sonuca ulaştırabiliyor. Basit anlatımlar içermesiyle A3200″ü yeni başlayanlar için de önerebiliriz. Live View Control özelliği kullanıcılara, fotoğrafı çekmeden önce LCD üzerinden ışığı ayarlama, renk doygunluğunu ve renk sıcaklığını düzenleme imkanı tanıyor. ISO 800″de fotoğraf çekmediğiniz sürece fotoğraflarda noise sorunu yaşamayacağınızı da belirtelim. Genel itibariyle A3200 IS, fiyatına kıyasla kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor.
Fiyatı: 260 TL

 

Fujifilm Z90
Cazip ve ince metal bir gövdeye sahip olan Z90, 14.2 megapiksel çözünürlüğüyle fiyat/performans meraklılarına göz kırpıyor. 5x optik zoom (28-140 mm) özelliği, piyasadaki en iyi optik yakınlaştırmalardan biri olma özelliği taşıyor. Fujifilm Z90, 720p video kaydedebiliyor.
   fujifilm z90
Videoların kalitesi üst düzey HD kalitesinde değil belki ama, 720p çözünürlükte olmanın avantajı elinizde oluyor. 3 inç LCD ekranı üzerinde fotoğrafları görüntüleyip menülerde dolaşmak çok kolay olmasa da, o kadar zor değil. Kameranın dış görünümü, belki de dosya konusunda ele aldığımız kameralar arasında en karakteristik özelliklere sahip olan görünüm. Kaydırmalı ön kapak, fotoğraf makinesine ayrı bir hava katıyor şüphesiz ki. Kamerayı açmak için kapağı aşağı kaydırmak yeterli. Bu sayede Z90, kullanıcılara alışılagelmişin dışında bir kullanım deneyimi sunuyor.
Fiyatı: 234 TL
 
Sonuç

Gördüğünüz üzere, 300 TL”den daha düşük bir bütçeyle işlevsel ve pratik bir fotoğraf makinesine sahip olabilirsiniz. Fotoğraf makinesi sektörünün iyi yanlarından biri de bu. Bu işe illa yüzlerce TL para dökmeniz şart değil. Fakat karar vermek önemli. Bütçenizi belirledikten sonra, ihtiyaçlarınızı belirlemenizde fayda var. örneğin, yeni başlayanlar için Panasonic DMC-S3 ile Canon A3200 IS iyi bir tercih olacaktır. Nikon Coolpix L23, “Cebimden çıkarır, fotoğrafı çeker, cebime geri atarım” mantalitesine sahip kullanıcılar için en ideal seçenek gibi görünüyor. Eğer fiyat/performans açısından en etkili kamerayı arıyorsanız, Fujifilm Z90 ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Belki de alacağınız kamerada şıklığa önem veriyorsunuz. O halde Samsung”un ST95″i, rakiplerinin birkaç adım önüne geçecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here