Ana sayfa Haber 300 milyon akıllı telefon satıldı

300 milyon akıllı telefon satıldı

0

Dünyada akıllı telefon satışları, bir kilometre taşını daha geride bıraktı ve toplamda 300 milyonu geçti. IDC World Wide Quarterly Mobile Phone Tracker isimli rapora göre bu yılın ikinci çeyreğinde dünya çağında 301.3 milyon akıllı telefon satışı yapıldı. Artış oranı ise geçen yıla göre %25.

Raporun detaylarına inersek, iOS ve Android ikilisi, akıllı telefon pazarında toplam %96’lık bir pazar payını işgal ediyor. Windows Phone ise sonunda pazar payını arttırarak, %2.5’a ulaşmış. Buna karşılık Blackberry %0.5’e gerilemiş.

Android pazarda tek başına en büyük pastaya sahip. 300 milyonluk satışın 255 milyonunu tek başına elinde bulunduran Android, yılda %33’lük büyüme oranıyla rakiplerine fark atıyor. Elbette Android’in bu büyümesindeki en büyük pay, düşük fiyatlı alt segment telefonlar, yani 200 doların altındaki akıllı telefon fiyatları. Zaten rapora göre alt segment ürünler Android pazarının %60’ını oluşturuyor. 

iOS ise yılda %12 büyüme oranına karşı pazarda %2 bir kayıp yaşamış. İkinci çeyrekte 35 milyon telefon satan iOS, Eylül’deki iPhone 6 lansmanıyla beraber atağa kalkmaya hazırlanıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here